2018.09.07

Bezpłatne treningi w całej Polsce. Odkryj tajemnice sztafety przed 4. PKO Biegiem Charytatywnym!

Chcecie dobrze wypaść z drużyną podczas 4. PKO Biegu Charytatywnego? Wybierzcie się w najbliższą sobotę lub poniedziałek na bezpłatny trening „BiegamBoLubię”. Wykwalifikowani trenerzy lekkiej atletyki pomogą wam przygotować się do zawodów i pokażą, w jaki sposób przekazywać pałeczkę w strefie zmian. Dzięki ich wiedzy i pomocy bieg sztafetowy nie będzie miał przed wami żadnych tajemnic.

Spotkania „BiegamBoLubię” odbywają się na stadionach lekkoatletycznych w blisko stu lokalizacjach w całej Polsce. Bezpłatne zajęcia organizowane są od początku kwietnia aż do listopada – w sobotę rano lub poniedziałek wieczorem, a w niektórych miejscach w środę wieczorem. Prowadzą je wykwalifikowani trenerzy lekkiej atletyki. W zajęciach mogą brać udział osoby powyżej 16. roku życia. Młodsi uczestnicy muszą przebywać pod opieką dorosłych.

Oprócz treningów biegowych, podczas zajęć wykonywane są różnorodne ćwiczenia sprawnościowe, koordynacyjne, gimnastyczne. Program zajęć jest dostosowany do uczestników i nastawiony na osoby o różnym poziomie zaawansowania z naciskiem na osoby początkujące.

W najbliższych dniach trenerzy będą przygotowywać biegaczy do zaplanowanego na 15 września 4. PKO Biegu Charytatywnego. Wszystkim zainteresowanym wyjaśnią, jak w praktyce wygląda bieg sztafetowy i na co należy zwrócić uwagę, aby osiągnąć dobry wynik.

Żeby po prostu przebiec 400 m, nie trzeba mieć świetnej kondycji, ale jeśli chcemy zrobić to w odpowiednio krótkim czasie, to dobra kondycja będzie nam potrzebna. Nie da się w kilka dni zbudować takiej formy, żeby myśleć o pokonaniu okrążenia poniżej 45 sekund. Bez przygotowań raczej nie da się też zrobić tego poniżej 50 sekund. Być może niektórzy są w stanie dokonać tego w czasie krótszym niż minuta – zwraca uwagę Paweł Januszewski, były lekkoatleta i specjalista biegu na 400 m przez płotki, który w 1998 r. zdobył złoty medal mistrzostw Europy.

Jednorazowy trening przed 4. PKO Biegiem Charytatywnym może mieć jednak duże znaczenie ze względu na fakt, że zawody mają formułę sztafetową.  

Sztafeta 4 x 400 m, w której Polacy ostatnio odnoszą duże sukcesy, jest dosyć specyficzna, bo w jednym czasie zmiany może dokonywać aż ośmiu zawodników. Ośmiu czeka, a ośmiu nadbiega, więc w strefie zmian może znajdować się aż 16 osób. W przypadku 4. PKO Biegu Charytatywnego podczas zawodów zmiany dokonywać mogą przedstawiciele 70 drużyn. Oczywiście będą to inne prędkości niż u wyczynowych lekkoatletów, ale skala trudności i tak będzie duża – nie ma wątpliwości Januszewski, który w tym roku będzie ambasadorem 4. PKO Biegu Charytatywnego w Kaliszu.

To właśnie dlatego warto skorzystać z porad wykwalifikowanych trenerów lekkoatletyki. – Trener jest w stanie podpowiedzieć, w jaki sposób przekazywać i odbierać pałeczkę w biegu sztafetowym. Są różne metody, bo można to robić od dołu albo z góry. Wszystkiego będzie można będzie dowiedzieć się na spotkaniach „BiegamBoLubię”. To techniczne aspekty mogące bardzo ułatwić start 15 września. Zawodnicy, którzy się z nimi zapoznają, na pewno będą dobrze przygotowani, nawet jeśli podczas zawodów dojdą emocje i adrenalina – przekonuje Januszewski, ambasador programu „PKO Biegajmy Razem”, a zarazem inicjator akcji „BiegamBoLubię”.

Pałeczkę sztafetową kapitanowie wszystkich drużyn, startujących w 4. PKO Biegu Charytatywnym, otrzymają tuż przed odprawą. Aby w trakcie biegu dokonać zmiany, zawodnik musi dotrzeć do strefy zmian i przekazać pałeczkę następnej osobie z drużyny. Bieg bez pałeczki lub zakończenie biegu bez niej oznacza dyskwalifikację zespołu.

PKO Bieg Charytatywny to ogólnopolska inicjatywa PKO Banku Polskiego, która od czterech lat odbywa się we wrześniu na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach. W tym roku 5-osobowe drużyny biegowe rywalizować będą na obiektach w Bydgoszczy, Gdańsku, Kaliszu, Koszalinie, Krakowie, Kutnie, Lidzbarku Warmińskim, Lublinie, Łomży, Rudzie Śląskiej, Warszawie i Wrocławiu. Aktywność biegaczy zostanie przeliczona na złotówki, a uzyskana w ten sposób kwota zostanie przekazana przez Fundację PKO Banku Polskiego dla potrzebujących dzieci z ubogich rodzin w dwunastu województwach.

Jeżeli pasjonujesz się bieganiem i masz zamiar wystartować w 4. PKO Biegu Charytatywnym, sprawdź na Biegowej Mapie Polski, gdzie i kiedy w twojej miejscowości odbywają się zajęcia „BiegamBoLubię” i po prostu przyjdź na spotkanie.

Marek Wiśniewski

Są jeszcze wolne miejsca w 4. PKO Biegu Charytatywnym. Na www.pkobiegcharytatywny.pl do głównego biegu sztafetowego wciąż można zapisać się Lublinie, Krakowie, Kutnie i Kaliszu, a do Biegu Charytatywnego Młodych we wszystkich 12 miastach, w których organizowane jest wydarzenie (Bydgoszcz, Gdańsk, Kalisz, Koszalin, Kraków, Kutno, Lidzbark Warmiński, Lublin, Łomża, Ruda Śląska, Warszawa i Wrocław).

Czytaj także:

4. PKO Bieg Charytatywny – kibice też mogą pomagać!

4. PKO Bieg Charytatywny zbliża się wielkimi krokami! O czym warto wiedzieć w związku z zawodami?

„To naprawdę bardzo fajny bieg i okazja do spotkania osób, które lubimy”. Rozmowa z Karoliną Gorczycą, ambasadorką 4. PKO Biegu Charytatywnego w Warszawie

loaderek.gifoverlay.png