„Kto nie spróbuje, ten nie poczuje tego przyjemnego zmęczenia, dzięki któremu można komuś pomóc”. Rozmowa z Tomaszem Czubakiem, ambasadorem 4. PKO Biegu Charytatywnego w Gdańsku
Drużyna już gotowa? Niebawem zaczynamy! Już tylko nieco ponad tydzień dzieli nas od startu 4. PKO Biegu Charytatywnego. Na 12 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce w sobotę 15 września spotkają się wszyscy, którzy biegiem chcą pomagać. Bądź z nami i ty! Zarejestruj swoją drużynę na stronie internetowej http://www.pkobiegcharytatywny.pl.
Na temat biegu rozmawiamy z Tomaszem Czubakiem, ambasadorem 4. PKO Biegu Charytatywnego w Gdańsku.
Tomasz Czubak - polski lekkoatleta, czterokrotny mistrz kraju (1992, 1993, 1994 i 1997), rekordzista Polski w biegu na 400 m. Na swoim koncie ma dwa medale Mistrzostw Świata i jeden krążek Mistrzostw Europy w biegu sztafetowym 4x400 m. Zdobył złoto w Sewilli w 1999 r. i brąz z Atenach w 1997 r. oraz srebro Budapeszcie w 1998 r.
Czym dla Pana jest PKO Bieg Charytatywny?
To event, który pokazuje, jak zebrana w jednym miejscu i w jednym czasie duża grupa ludzi może pomagać poprzez bieganie. Biegamy, bo lubimy i dzięki temu pomagamy skutecznie. Uczestniczący w sztafecie zawodnicy wspierają się nawzajem i każdy daje z siebie wszystko.
Z czego wynika chęć angażowania się w przedsięwzięcia charytatywne?
Wydaje mi się, że to zależy od indywidualnych doświadczeń każdego z nas. Ja na przykład od wielu lat angażuję się w projekty charytatywne. Myślę, że każdy, kto ma możliwość, by nieść pomoc innym, powinien to robić.
W jakie projekty charytatywne Pan się włącza?
Angażuję się w wiele wydarzeń, które łączą aktywność sportową z dobroczynną. W Słupsku, gdzie mieszkam, organizuję kilka biegów i praktycznie każdy jest charytatywny. Największą taką imprezą jest Bieg Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Biegam z Sercem”, w którym startuje blisko 500 osób.
Jak zachęcić Polaków do uprawiania sportu?
Wydaje mi się, że Polacy coraz więcej wiedzą na temat pozytywnego wpływu sportu na zdrowie, formę, życie... Dzięki niemu nie tylko dbamy o ciało, ale i o ducha – poprawia się nasza kondycja, ale także nastrój i nastawienie do świata. Wystarczy znaleźć odpowiedni dla siebie rodzaj aktywności fizycznej. Doskonałą okazją do zachęcania do sportu jest właśnie 4. PKO Bieg Charytatywny. Tam każdy, na własnej skórze, może przekonać się, jak wiele zyskujemy uprawiając sport.
Czy sport i działalność charytatywna to dobre połączenie?
Liczba programów i imprez sportowych, którym towarzyszą akcje charytatywne pokazuje, że to dobry duet. Sportowa rywalizacja, emocje, a do tego dobra zabawa budzą duże zainteresowanie. Uczestnicy takich wydarzeń chętnie się dzielą z innymi i skarbonka ludzi potrzebujących staje się nieco pełniejsza.
Czym jest kibicowanie?
To nic innego, jak uczestnictwo w danym wydarzeniu sportowym. Kibicom udzielają się emocje sportowców i odwrotnie. Możemy poczuć swoją energię.
Jak najlepiej wspierać swoich faworytów?
To kwestia inwencji twórczej każdego z kibiców. Ważne, aby było głośno i kolorowo.
Z roku na rok rośnie popularność biegania. Skąd fenomen ten dyscypliny?
Szczegół tkwi w prostocie. Najważniejsza jest decyzja, żeby wyjść z domu i pobiec. Wystarczą buty sportowe, koszulka, spodenki i możemy ruszać.
Co jest najważniejsze w przygotowaniu do 4. PKO Biegu Charytatywnego?
Ten bieg to przede wszystkim dobra zabawa, a do tego nie potrzeba jakichś szczególnych przygotowań. Wystarczą dobre chęci. Zawodnicy biegną w sztafecie przez godzinę, a to nie jest duży wysiłek. Kto nie spróbuje, ten nie poczuje tego przyjemnego zmęczenia, dzięki któremu można komuś pomóc.
Czy rywalizacja drużynowa jest bardziej emocjonująca od indywidualnej?
Sztafeta zawsze wzbudza wiele emocji. Mogliśmy to obserwować podczas ostatnich Mistrzostw Europy w Berlinie, gdzie nasze dziewczyny biegnąc w sztafecie 4x400 pokazały, jak wielkie serce może bić w drużynie. Wtedy nie kibicujemy jednemu zawodnikowi – nasze emocje mnożą się razy kilka, w zależności od liczby osób w zespole.
Dlaczego warto wziąć udział w PKO Biegu Charytatywnym?
Powiem krótko: bo warto pomagać innym!
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
„To naprawdę bardzo fajny bieg i okazja do spotkania osób, które lubimy”. Rozmowa z Karoliną Gorczycą, ambasadorką 4. PKO Biegu Charytatywnego w Warszawie
4. PKO Bieg Charytatywny zbliża się wielkimi krokami! O czym warto wiedzieć w związku z zawodami?Są jeszcze wolne miejsca w 4. PKO Biegu Charytatywnym. Trwają zapisy!
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.