2016.09.21

Sukces 2. PKO Biegu Charytatywnego

Kiedy trzeba pomóc bezinteresownie, można liczyć na biegaczy! 17 września w 12 miastach Polski przez godzinę pokonali oni, przekazując sobie sztafetową pałeczkę, 32 391 okrążeń. To daje blisko 13 tysięcy kilometrów. Ufundowali w ten sposób tysiące obiadów dla dzieciaków z ubogich rodzin. Za nami 2. PKO Bieg Charytatywny.

Sukces 2. PKO Biegu Charytatywnego

Najlepsza Warszawa

Podsumowanie naszej sztafety zaczniemy od Warszawy. Wcale nie dlatego, że tak wypada, tylko dlatego, że to tu biegacze w pogoni za obiadami byli najskuteczniejsi. Pokonali rekordowe 2693 okrążenia. Czapki z głów. Podziwu nie kryła ambasadorka biegu Karolina Gorczyca. – Jestem pod wrażeniem. Nie spodziewałam się, że uczestnicy potraktują całą sprawę tak poważnie. Z drugiej strony ja zachowałam się identycznie. Zebrałam mocną ekipę i gnałam z pałeczką ile sił w płucach. Opłaciło się. Wykręciliśmy aż 43 okrążenia i zajęliśmy drugie miejsce w klasyfikacji drużyn mieszanych. Jestem dumna z siebie, mojej sztafety i wszystkich, którzy pojawili się na stadionie. Mam wrażenie, że jak jeden mąż wiedzieliśmy, po co tu jesteśmy. My się męczyliśmy solidnie na bieżni, ale co to za wyrzeczenie, gdy za każde 400 metrów dziecko będzie mogło zjeść obiad. Więcej takich imprez – zakończyła

Dobra zabawa w strugach deszczu we Wrocławiu

Stolicę mamy odhaczoną. więc zajrzyjmy do Wrocławia. Tu niecały tydzień po 34. PKO Wrocław Maratonie znów zameldował się Paweł Januszewski. – Miasto 10 noblistów rzeczywiście ostatnio całkowicie zdominowali biegacze. Świetnie u nas sprawdził się pomysł z połączeniem małych biegaczy z dorosłymi. Ci drudzy na początku nie do końca wiedzieli, co dzieje się na stadionie, na który zostali zaproszeni. Oczywiście szybko połapali się, że przed nimi w sztafety bawi się dzieciarnia. Nikt ich nie namawiał do kibicowania. To się po prostu wydarzyło. Hałas na trybunach zrobił się jak na niezłej klasy mityngu lekkoatletycznym. Dzieciaki słysząc wsparcie wyłaziły ze skóry, Świetnie to zagrało. Podobnie jak sam koniec imprezy. Na jakieś 10 minut przed końcem biegu dorosłych zaczęło padać. Z każdą chwilą coraz bardziej. Trochę się obawialiśmy o losy rundy honorowej. Tymczasem bez specjalnych próśb wszyscy uczestnicy, i ci ze stref zmian, i ci z trybun, zeszli na bieżnię nic nie robiąc sobie z małej ulewy. Sporo żartów było w tych strugach deszczu. Pozytywnej energii też mieliśmy pod dostatkiem – podsumował.

Żadnych problemów z pogodą nie było w Bydgoszczy. Na dobry początek show skradli oczywiście małoletni biegacze. Stawili się w liczbie blisko 400 i zawładnęli na dwie godziny niepodzielnie stadionem Zawiszy. Co działo się potem opowiada ambasador biegu Sebastian Chmara. – Mamy powody do dumy. Nie dosyć, że byliśmy w czubie wewnętrznej rywalizacji w pokonanych okrążeniach, to jeszcze u nas padł rekord jednej pętli. Jeden z żołnierzy Brygady Logistycznej przebiegł ją w 55 sekund. Ma chłop możliwości. Gdyby nie to, że ma fach w ręku to chyba poleciłbym go trenerom naszych bydgoskich sprinterów – żartował. A propos sprinterów, w Bydgoszczy po obiady dla dzieciaków biegali z pałeczką byli i obecni reprezentanci kraju – Marika Popowicz i Dariusz Kuć.

Po raz pierwszy w Bielsku-Białej

Na koniec odwiedzimy mały Wiedeń. Tak mówi się o Bielsku-Białej. PKO Bieg Charytatywny odbył się tu po raz pierwszy, a pogoda zrobiła wszystko, żeby pokrzyżować szyki debiutantom. W sobotę od rana lało. Trudno w to uwierzyć, ale mimo koszmarnych warunków na stadion w Wapienicy dojechało aż 11 szkół. – Deszcz też trzeba kochać, usłyszałam przechodząc obok dwóch dziewczynek. Lirycznie, prawda – zastanawiała się Agnieszka Miękińska, dyrektor 1 Oddziału PKO Banku Polskiego w Bielsku Białej, i nie potrafiła nachwalić młodych biegaczy – Widzieliście, co się dzisiaj działo. W taką ulewę, żeby w ogóle jakiekolwiek dzieciaki pojawiły się na zawodach? A one stawiły się niemal w komplecie, nie narzekały, a to co działo się w biegach sztafetowych było lepsze niż finały na igrzyskach olimpijskich. Zwłaszcza wyścig u chłopców. Niebywałe emocje. O wygraną walczyły dwie szkoły. Jedna z Bielska, druga z Żywca. Prowadzenie zmieniało się co chwila. Wszyscy na stadionie wstrzymaliśmy oddech i patrzyliśmy jak zahipnotyzowani. Dorośli biegacze nie mieli już prawa narzekać, że muszą uganiać się po bieżni przemoczeni deszczem, skoro maluchy dały radę. I nie narzekały. Walka o kolejne okrążenia była imponująca. Fajnie się to wszystko udało. Liczymy, że za rok znów będziemy gospodarzem. Ba, nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej – stwierdziła z uśmiechem.

W innych miastach podejście identyczne. Kto by nie chciał gościć biegowych filantropów. Skrzykiwali się bezpośrednio po imprezie na kolejną. Ta równo za rok. Dziękujemy, że byliście z nami. Teraz swoje zrobi Fundacja PKO Banku Polskiego, która przekaże 632 974 zł na posiłki dla dzieci w regionach, w których odbyły się sztafety (kwota ta uwzględnia również opłaty startowe). W każdym z nich będzie to ok. 50 tys. zł dla organizacji zajmującej się pomocą dzieciom lokalnie. Dodatkowo, w tym roku, Fundacja PKO Banku Polskiego sfinansuje budowę siłowni plenerowych – po jednej dla wszystkich miast-gospodarzy.

Krzysztof Łoniewski
Dziennikarz programu III Polskiego Radia

  • W sumie w biegu w całym kraju wzięło udział 6 224 zawodników. Wśród nich było ponad 2 tys. uczniów szkół podstawowych. PKO Bieg Charytatywny Młodych był finałem ogólnopolskiej akcji „SportGeneracja”. Zwycięskie szkoły w każdym mieście otrzymały środki finansowe na zakup sprzętu sportowego dla swoich szkół. Okrążenia wybiegane przez uczniów zostały doliczone do tych pokonanych przez dorosłych zawodników. W sumie było to 32 391 okrążeń, czyli dokładnie 12 956 km. Najwięcej, bo aż 2 693 okrążenia przebiegły zespoły w Warszawie. Najszybsze koło zostało pokonane w Bydgoszczy – jedynie w 55 sekund. Rekordem drużynowym były 52 okrążenia i osiągnęły to dwie ekipy – z Poznania (Lion Team Olimpia Poznań) i z Lidzbarka Warmińskiego (BSB Barczewo Biega).

  • Wyniki biegu, lista beneficjentów w poszczególnych regionach, lokalizacje siłowni dostępne są na stronie: www.pkobiegcharytatywny.pl

  • Galerie zdjęć ze wszystkich miast można obejrzeć na profilu biegowym Banku na Facebooku.

Czytaj także:

PKO Bydgoski Festiwal Biegowy wydarzeniem roku!

4. Przemyska Dycha z PKO Bankiem Polskim

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png