„Wystarczą buty, wygodne spodnie i koszulka, by zacząć biegać. Najważniejsze to wyjść z domu”. Rozmowa z Jakubem Krzewiną, ambasadorem 4. PKO Biegu Charytatywnego w Łomży
Rozpoczynamy wielkie odliczanie. Zostało tylko 5 dni. W najbliższą sobotę w 12 miastach Polski przy udziale tysięcy biegaczy uzbieramy setki tysięcy złotych dla potrzebujących. Tak działa 4. PKO Bieg Charytatywny!
O tym, dlaczego warto wziąć udział w 4. PKO Biegu Charytatywnym, rozmawiamy z Jakubem Krzewiną, ambasadorem rywalizacji w Łomży.
Jakub Krzewina - polski lekkoatleta, specjalizuje się w biegu na 400 m. Halowy mistrz Polski na tym dystansie z 2012 r. Wraz z drużyną zdobył złoty medal i ustanowił rekord świata w biegu sztafetowym 4x400 m (biegł na ostatniej zmianie) podczas halowych Mistrzostw Świata w Birmingham w 2018 r.
Czym dla Pana jest PKO Bieg Charytatywny?
PKO Bieg Charytatywny to naprawdę świetna inicjatywa! Dzięki niej tego samego dnia w 12 miejscowościach możemy promować sport i – co najważniejsze – pomóc dzieciom.
Co powoduje chęć angażowania się w przedsięwzięcia charytatywne?
Po prostu chęć pomocy potrzebującym. PKO Bieg Charytatywny to pierwszy tak duży projekt charytatywny, w który się zaangażowałem. Jako sportowiec cieszę się, że mogę wspierać tę akcję, bo to inicjatywa, w którą naprawdę warto się włączyć.
Jak zachęcić Polaków do uprawiania sportu?
Do sportu najlepiej zachęcać poprzez organizowanie masowych imprez sportowych. Jak widać, przynosi to dobre efekty. Myślę, że aktualnie nie ma wielkiego problemu z zachęceniem do sportu dorosłych, gorzej – niestety – jest z młodzieżą. Młodzi ludzie wolą gry komputerowe od uprawiania sportu i dużą rolę w zachęceniu ich do ruchu powinni pełnić nauczyciele wychowania fizycznego.
Czy sport i działalność charytatywna to dobre połączenie?
To świetne połączenie! Cieszę się, że coraz częściej widać je w Polsce, bo w innych krajach jest popularne od lat. Myślę, że takie imprezy jak PKO Bieg Charytatywny są dobrym przykładem skutecznej pomocy potrzebującym poprzez sport.
Czym jest kibicowanie?
To śledzenie zmagań sportowych i wspieranie zawodników, z którymi się identyfikujemy.
Jak najlepiej wspierać swoich faworytów?
Poprzez aktywne kibicowanie i obecność na najważniejszych sportowych imprezach z udziałem swoich faworytów. Dziś sportowcy cały czas mogą liczyć na wsparcie swoich fanów – poprzez media i profile społecznościowe. W każdej chwili możemy się spodziewać wiadomości, komentarza czy wpisu na profilu. I zazwyczaj są one miłe.
Z roku na rok rośnie popularność biegania. Skąd fenomen tej dyscypliny?
Bieganie jest dostępne dla każdego. Nie musimy kupować karnetu i drogiego sprzętu. Wystarczą buty, wygodne spodnie i koszulka, by zacząć biegać. Najważniejsze to wyjść z domu! Z czasem sportowcy-amatorzy wyznaczają sobie cele i starają się je realizować, albo pojawia się chęć rywalizacji. Jedno i drugie stanowi świetną motywację do tego, aby się ruszać. Jak w każdym sporcie, najważniejsza jest systematyczność. Cieszę się, że coraz więcej ludzi uprawia sport – dba o zdrowie i kondycję.
Co jest najważniejsze w przygotowaniu do 4. PKO Biegu Charytatywnego?
Myślę, że kilka treningów o średniej intensywności w tygodniu wystarczy, by odpowiednio przygotować się do tego biegu.
Czy rywalizacja drużynowa jest bardziej emocjonująca od indywidualnej?
Największe sukcesy w swojej karierze odnoszę właśnie w sztafecie, czyli w rywalizacji drużynowej i dla mnie jest ona najbardziej emocjonująca. Zazwyczaj więcej się dzieje i jest ona bardziej nieprzewidywalna.
Dlaczego warto wziąć udział w PKO Biegu Charytatywnym?
Przede wszystkim dlatego, że warto pomagać. Dzięki rywalizacji sportowej możemy zrobić coś miłego dla siebie, ale i dużo dobrego dla innych.
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
„Kto nie spróbuje, ten nie poczuje tego przyjemnego zmęczenia, dzięki któremu można komuś pomóc”. Rozmowa z Tomaszem Czubakiem, ambasadorem 4. PKO Biegu Charytatywnego w Gdańsku
„To naprawdę bardzo fajny bieg i okazja do spotkania osób, które lubimy”. Rozmowa z Karoliną Gorczycą, ambasadorką 4. PKO Biegu Charytatywnego w Warszawie
„Warto wyjść z domu, wyznaczyć sobie jakiś cel, który znajduje się w zasięgu naszych możliwości i spróbować swoich sił”. Rozmowa z Pawłem Januszewskim, ambasadorem 4. PKO Biegu Charytatywnego w Kaliszu
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.