Alfabet biegacza – A jak skip A
Bieganie, jako najprostsza forma ruchu, na pierwszy rzut oka wydaje się banalną aktywnością, jednak im dalej w las, tym trudniej się we wszystkim połapać. Dlatego będziemy przybliżać wam biegową wiedzę w skondensowanej i przystępnej formie alfabetu biegacza! Zaczynamy od litery „A”.
Skip A to podstawowe ćwiczenie lekkoatletyczne wchodzące w skład treningu siły biegowej. Co się za tym kryje? Między innymi dzięki temu ćwiczeniu poprawią się nasze parametry siłowe, zwłaszcza odbicie się ze stopy. To klucz do szybszego biegania, ponieważ mocniejsze odepchnięcie się od podłoża, to krótszy czas przebywania jej w jednym miejscu. Aktywne wykończenie ruchu to także w ogólnym rozrachunku dłuższy krok, zaoszczędzony czas i cenna energia. Dodatkowo skip A ogólnie wzmacnia nasz układ ruchu, mięśnie ud, łydek, brzucha i pomaga wypracować prawidłową pracę kolana.
Wykonanie skipu A
Jest to nic innego jak bieg z wysoko uniesionymi kolanami. Staramy się unosić je w sposób rytmiczny i dynamiczny na wysokość stawu biodrowego. Dodatkowo należy pamiętać, aby odbijać się ze śródstopia (a nie z pięty) oraz kierować stopy minimalnie do przodu, bowiem częstym błędem jest wracanie po odbiciu stopy pod pośladek.
Jeśli chodzi o sylwetkę – musi być wyprostowana, tak jak podczas biegu. Ramiona powinny pracować bardzo obszernie, ponieważ jest to ćwiczenie dynamiczne. Dzięki temu nauczycie się wykorzystywać ręce podczas standardowego biegu. Uginajcie je w stawie łokciowym. Powinien on wędrować daleko do tyłu i z dużą dynamiką wracać do przodu.
Jak trenować?
Najpierw szlifujcie technikę, a dopiero potem dokładajcie sobie dystans. Przykładowa jednostka treningowa z zastosowaniem skipu A powinna składać się z początkowego lekkiego biegu trwającego minimum 20-30 minut, krótkiej gimnastyki rozciągającej, ćwiczenia właściwego oraz schłodzenia w postaci końcowego truchtu.
Dogodne miejsce
Skip A możecie wykonywać nawet na odcinku 100 metrów w 6-8 seriach. Jednak na początku warto skupić się na prawidłowej technice i częstotliwości. Osobom początkującym w zupełności wystarczy odcinek 30-40 metrowy. Jeśli w okolicy waszych codziennych treningów znajdziecie lekkie wzniesienie, skorzystajcie z niego. Wymusi ono prawidłową pracę stopy. Jeśli nie, znajdźcie po prostu teren wolny od nierówności, takich jak kamienie czy korzenie, aby nie nabawić się kontuzji stawu skokowego i wykonajcie od 6 do 8 serii skipu wracając po odcinku w lekkim truchcie.
Pamiętajcie - lepiej wykonać ćwiczenie dokładnie, powoli oraz z dbałością o szczegóły, niż przedwcześnie wydłużać odcinek i dokładać sobie kolejne serie.
Maciej Żukiewicz
trener BiegamBoLubię
- BiegamBoLubię to bezpłatne weekendowe treningi na 76 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce. Oficjalny sezon rozpocznie się 1 kwietnia, ale w wybranych lokalizacjach zajęcia odbywają się również zimą. Partnerem strategicznym akcji jest PKO Bank Polski. Treningi prowadzone przez profesjonalnych trenerów są dostępne dla wszystkich, którzy chcą zadbać o dobrą formę i samopoczucie. Więcej informacji na stronie http://www.biegambolubie.com.pl/.
Czytaj także:
Treningi dla biegaczy. Cz. 20: pobiegaj zimą
Poradnik biegacza odc. 10 – przygotowanie do zawodów
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.