Biegajmy mądrze #3: Jak biegać w ciemności?
Wieczorne lub nocne treningi mają niesamowity klimat i mogą dostarczyć dużo przyjemności. Pozwalają podziwiać widok rozświetlonego miasta, cieszyć się ciszą i spokojem albo zachwycać pięknem gwieździstego nieba. Biegając w ciemnościach, musimy jednak w szczególny sposób zadbać o własne bezpieczeństwo.
Bieganie wieczorami lub nocą pozwala na poprawę samopoczucia, rozładowanie napięć i chwilę psychicznego relaksu po ciężkim dniu pracy. Wiąże się jednak z dodatkowymi zagrożeniami, których nie spotykamy w ciągu dnia.
Ciemności sprawiają, że inni użytkownicy drogi – kierowcy, rowerzyści, inni biegacze lub piesi – mogą mieć trudności w dostrzeżeniu nas na trasie, co znacznie zwiększa ryzyko wypadków. Mamy też ograniczoną widoczność podłoża, po którym biegniemy, czego skutkiem mogą być potknięcia, upadki lub kontuzje.
Wychodząc na wieczorne lub nocne treningi, pamiętajmy więc o odpowiednim przygotowaniu. Biegajmy mądrze i bezpiecznie!
1. Strój z odblaskami
Kiedy biegamy w ciemności, powinniśmy zadbać o strój z odblaskami, który znacznie zwiększy naszą widoczność dla kierowców samochodów i rowerzystów.
Warto założyć odzież z odblaskowymi paskami – zwłaszcza na nogach i rękach. Alternatywą mogą być specjalne odblaskowe opaski na kostki czy łokcie. Niektóre z nich pozwalają na dostrzeżenie wyposażonej w nie osoby z odległości nawet 150 m, co znacznie podniesie poziom naszego bezpieczeństwa. Dodatkowo możemy też założyć na rękę świecącą bransoletkę z lampką LED.
2. Latarka
Odblaski sprawią, że staniemy się widoczni dla kierowców samochodów, ale nie pomogą w oświetleniu trasy, po której biegniemy. To dlatego na głowę warto założyć tzw. czołówkę czyli mocowaną na elastycznym pasku latarkę. Jeżeli jest nam wygodniej, możemy też biegać z latarką w ręku. Ważne jednak, by była ona lekka i łatwa w obsłudze.
Dzięki oświetleniu lampki dużo lepiej będziemy widzieli otoczenie oraz nawierzchnię naszej trasy i unikniemy potknięć na krzywych płytach chodnikowych, kamieniach, konarach drzew czy innych przeszkodach. W efekcie możemy uchronić się przed mniej lub bardziej poważną kontuzją. Wychodząc na wieczorny trening, powinniśmy też pamiętać o zapasowych bateriach do latarki.
3. Bieganie grupami
Gdy chcemy dodatkowo zminimalizować ryzyko biegania w ciemności, możemy umówić się na trening ze znajomymi i pobiegać większą grupą. Jeżeli wśród naszych znajomych nie ma amatorów nocnego biegania, możemy znaleźć takich zapaleńców w internecie i dołączyć do jednej z grup, które regularnie trenują.
Dzięki bieganiu w grupie, z całą pewnością podniesiemy poziom swojego bezpieczeństwa. I to nie tylko dlatego, że staniemy się bardziej widoczni lub lepiej słyszalni.
4. Znajomość trasy
Jeżeli chcemy zmniejszyć ryzyko biegania w ciemności, biegajmy po drogach, które dobrze znamy z treningów przy dziennym świetle. Dzięki temu nie zaskoczy nas wystająca płyta chodnikowa, niestabilna pokrywa studzienki kanalizacyjnej albo – jeśli biegamy po parku lub lesie – kamienie, gałęzie czy dziury w ziemi. Na nocne treningi wybierajmy te drogi, ulice i alejki, które są oświetlone latarniami.
5. Przyzwyczajenie oczu do ciemności
Oko ludzkie potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do ciemności. Kiedy jest ciemno, źrenica rozszerza się, żeby wpuścić możliwie dużo światła i ułatwić nam widzenie w trudniejszych warunkach.
Zanim rozpoczniemy wieczorny trening, zadbajmy więc o rozgrzewkę w takich warunkach, w których będziemy biegać. W ten sposób do biegania przygotujemy nie tylko mięśnie, ale i oczy. Zwłaszcza, jeśli na trasie brakuje latarni, a my z jakichś przyczyn nie możemy skorzystać z czołówki.
6. Bez muzyki na uszach
Podczas biegania w ciemności nasz zmysł wzroku ma ograniczone możliwości. Nie warto więc ograniczać też zmysłu słuchu. Wtedy lepiej jest odstawić słuchawki i zrezygnować z słuchania muzyki. Choćby po to, by słyszeć jeżdżące za naszymi plecami samochody albo nadjeżdżających rowerzystów.
Marek Wiśniewski
Czytaj także:
Nie przegap zapisów! Rusza organizacja 7. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu i 37. PKO Wrocław Maratonu
Czy człowiek jest w stanie złamać 2 godziny w maratonie?
Biegajmy mądrze #1. Jak biegać w mrozie -10 stopni i nie zachorować?
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.