2016.11.17

Poradnik biegacza odc. 2 – odżywianie

Dieta i bieganie są ze sobą nierozłącznie związane, jeśli zależy nam na profesjonalnym podejściu i dobrych efektach. Wiele zależy od tego, co i w jakich ilościach jemy przed i po bieganiu, a nawet w przerwach pomiędzy treningami.

Poradnik biegacza 2

Jakie są podstawy odpowiedniego odżywiania?  – Osoby, które biegają powinny zwrócić szczególną uwagę na owoce i warzywa bogate w witaminę C – tłumaczy nam Magdalena Siuba-Strzelińska, dietetyk kliniczny Instytutu Żywności i Żywienia. Ta rada daje nam szeroki wachlarz możliwości jeśli chodzi o dietę. Bardzo dobre dla biegacza jest na przykład żurawina, truskawki, czarna porzeczka, pomidory, papryka i kapusta. Jest więc w czym wybierać.

Nie samą witaminą C jednak biegacz żyje. Co w największej mierze daje nam energię? – Bardzo ważne są węglowodany. To paliwo dla naszych mięśni. Osoby które biegają, mają siłę, by przebiegać długie dystanse – tłumaczy ekspert.  – Najlepszymi węglowodanami dla osób aktywnie uprawiających sport, są pełnoziarniste produkty zbożowe, ziemniaki, ale też owoce – dodaje.

To, jak dużo i kiedy zjeść w sporej mierze zależy od dystansu, jaki zamiar mamy pokonać. Im krótszy bieg, tym mniej energii w zapasie będziemy potrzebować. Przed dystansami do 5 km nawet brak posiłku nie zrobi nam krzywdy. Przed dłuższymi warto już jednak najeść się do syta. Ważne jest, by główny posiłek jadać zawsze minimum dwie godziny przed startem.

Przed długimi dystansami o właściwym jedzeniu należy myśleć już z wyprzedzeniem. Przed półmaratonem warto zastosować dietę wysokowęglowodanową już na dzień przed startem, a przygotowując się do maratonu o właściwym żywieniu trzeba pomyśleć już na wiele tygodni przed biegiem.

Ustaliliśmy już, że jeść powinniśmy nie później niż dwie godziny przed bieganiem. A jak to wygląda po skończonym treningu?  – Najlepiej jeść do dwóch godzin po, bo mięśnie bardzo dobrze się regenerują – tłumaczy Siuba-Strzelińska. Warto dodać, że wykazano, iż najlepsze efekty regeneracyjne osiąga się do około 30 minut po finiszu. Co najlepiej przysłuży się nam po bieganiu? Dobrze jest zjeść po prostu przekąskę bogatą w węglowodany.

Polska Press Grupa, vivi24

Czytaj także:

Poradnik biegacza odc. 1 – rozgrzewka

Biegaczu, dbaj o stopy!

loaderek.gifoverlay.png