Poradnik biegacza odc. 2 – odżywianie
Dieta i bieganie są ze sobą nierozłącznie związane, jeśli zależy nam na profesjonalnym podejściu i dobrych efektach. Wiele zależy od tego, co i w jakich ilościach jemy przed i po bieganiu, a nawet w przerwach pomiędzy treningami.
Jakie są podstawy odpowiedniego odżywiania? – Osoby, które biegają powinny zwrócić szczególną uwagę na owoce i warzywa bogate w witaminę C – tłumaczy nam Magdalena Siuba-Strzelińska, dietetyk kliniczny Instytutu Żywności i Żywienia. Ta rada daje nam szeroki wachlarz możliwości jeśli chodzi o dietę. Bardzo dobre dla biegacza jest na przykład żurawina, truskawki, czarna porzeczka, pomidory, papryka i kapusta. Jest więc w czym wybierać.
Nie samą witaminą C jednak biegacz żyje. Co w największej mierze daje nam energię? – Bardzo ważne są węglowodany. To paliwo dla naszych mięśni. Osoby które biegają, mają siłę, by przebiegać długie dystanse – tłumaczy ekspert. – Najlepszymi węglowodanami dla osób aktywnie uprawiających sport, są pełnoziarniste produkty zbożowe, ziemniaki, ale też owoce – dodaje.
To, jak dużo i kiedy zjeść w sporej mierze zależy od dystansu, jaki zamiar mamy pokonać. Im krótszy bieg, tym mniej energii w zapasie będziemy potrzebować. Przed dystansami do 5 km nawet brak posiłku nie zrobi nam krzywdy. Przed dłuższymi warto już jednak najeść się do syta. Ważne jest, by główny posiłek jadać zawsze minimum dwie godziny przed startem.
Przed długimi dystansami o właściwym jedzeniu należy myśleć już z wyprzedzeniem. Przed półmaratonem warto zastosować dietę wysokowęglowodanową już na dzień przed startem, a przygotowując się do maratonu o właściwym żywieniu trzeba pomyśleć już na wiele tygodni przed biegiem.
Ustaliliśmy już, że jeść powinniśmy nie później niż dwie godziny przed bieganiem. A jak to wygląda po skończonym treningu? – Najlepiej jeść do dwóch godzin po, bo mięśnie bardzo dobrze się regenerują – tłumaczy Siuba-Strzelińska. Warto dodać, że wykazano, iż najlepsze efekty regeneracyjne osiąga się do około 30 minut po finiszu. Co najlepiej przysłuży się nam po bieganiu? Dobrze jest zjeść po prostu przekąskę bogatą w węglowodany.
Polska Press Grupa, vivi24
Czytaj także:
Poradnik biegacza odc. 1 – rozgrzewka
Biegaczu, dbaj o stopy!
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.