Poradnik biegacza odc. 4 – bieganie z wózkiem
Pojawienie się dziecka nie oznacza, że musimy rezygnować z biegania i codziennych treningów. Wystarczy tylko zmienić ich formę.
Dobrą wiadomością dla świeżo upieczonych rodziców jest fakt, że nie trzeba rezygnować z treningów. – Możemy zacząć biegać z dzieckiem w wózku już około 6-8 miesiąc życia, tj. kiedy potrafi ono swobodnie siedzieć – tłumaczy Ewa Witek-Piotrowska, która sama ma za sobą wiele przebytych w ten sposób kilometrów. Takie bieganie ma wiele zalet. Przede wszystkim rodzic spędza z dzieckiem czas na świeżym powietrzu, bez potrzeby angażowania osób trzecich do opieki. – Jest to jak najbardziej fajny spacer. Szybko zmienia się przestrzeń i dziecko dużo może zobaczyć – przyznaje Witek- Piotrowska.
Oczywiste jest, że trening z dzieckiem jest zupełnie inny, niż tradycyjne bieganie. Z pewnością cięższy, bo wymaga włożenia dodatkowej siły i trudno jest osiągnąć odpowiednią prędkość. A do tego w każdej chwili trzeba być gotowym by odpowiedzieć na potrzeby dziecka. To może wiązać się z częstymi przerwami czy nawet wcześniejszym zakończeniem biegu. Tego typu uciążliwości nie powinny jednak zniechęcić aktywnych rodziców.
Bieganie z wózkiem coraz częściej jest nie tylko czasem dla mam. W wielu przypadkach również ojcowie wybierają tę formę treningu. Taki model spędzania czasu z dzieckiem staje się coraz bardziej popularny. Jakie są tego plusy? Przede wszystkim „robimy” trening. Co więcej, angażuje on więcej mięśni, dzięki czemu jest efektywniejszy i pozwala osiągać lepszą wydolność.
Rozpoczynając bieganie z wózkiem najważniejsze jest, by pomyśleć o… wózku. – Powinien mieć duże, 16-calowe koła. Dobre pasy, które przytrzymują dziecko i zapewniają bezpieczeństwo oraz dobra amortyzacja – wylicza Witek-Piotrowska. Co jeszcze? Przede wszystkim należy zdecydować, czy szykujemy się na dłuższe, szybsze biegi, czy też nastawiamy się bardziej na biegowe spacery i rekreację. W pierwszym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie wózek ze sztywnym przednim kołem i cienkimi oponami. Da nam on możliwość rozwijania większych prędkości i nawet udziału w maratonach. Jego wadą jest jednak mała sterowność, dlatego idealnie nadaje się na proste trasy po równej nawierzchni.
Z kolei idealnym rozwiązaniem na biegowe spacery po parkowych czy leśnych alejkach będzie wózek z odblokowywanym przednim kołem, które umożliwia manewrowanie, a na prostej drodze może ponownie zostać usztywnione. Ten typ z pewnością jest wolniejszy, ale z pewnością będzie lepszy na początek przygody biegowej z dzieckiem.
Polska Press Grupa, vivi24
Czytaj także:
Poradnik biegacza odc. 1 – rozgrzewka
Poradnik biegacza odc. 2 – odżywianie
Poradnik biegacza odc. 3 – ubiór
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.