Treningi dla biegaczy. Cz. 11: czas na grzbiet!
Mięśnie grzbietu uczestniczą w podtrzymywaniu naszej sylwetki nie tylko podczas biegu, a także podczas pracy rąk. Zwłaszcza wtedy, kiedy ugięty łokieć wędruje do tyłu. Dlatego nasz zestaw gimnastyki siłowej powinien zawierać także ćwiczenia angażujące mięśnie grzbietu. Wystarczy podłoga oraz koc lub mata.
Na początek tzw. Superman. Leżymy na brzuchu i przez 30 sekund pracujemy nogami naprzemiennie tak, jakbyśmy płynęli w stylu dowolnym (nie uginając kolan). Ręce również pracują naprzemiennie, niczym superbohater lecący nad miastem z jedną ręką wyprostowaną, a drugą ugiętą w stawie łokciowym. Po 30 sekundach odpoczywamy przez kolejne 30 i powtarzamy cykl czterokrotnie.
Innym ćwiczeniem są proste wznosy tułowia. Dłonie kładziemy pod brodą i unosimy tułów o około 10 cm nad ziemię. Ruch powinien być rytmiczny, ale niezbyt szybki, co przyniesie większe efekty oraz nie spowoduje nadmiernego wygięcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Nie zadzieramy głowy. Wówczas unikniemy obciążania odcinka szyjnego kręgosłupa. Patrzymy przed siebie lub najlepiej w podłogę. Wykonujemy od 12 do 16 takich ruchów, odpoczywamy około minuty i powtarzamy cykl czterokrotnie w 4 seriach. Możemy również wykonać to zadanie w sposób statyczny – unosząc się i przytrzymując spięcie przez 15-30 sekund.
Jeżeli chcemy mocniej zaangażować plecy, wystarczy butelka 1,5 litrowa z wodą lub ciężka książka (wszystko w granicach rozsądku). Kładziemy nasz prowizoryczny ciężarek przed sobą, podnosimy go leżąc na brzuchu, twarzą zwróconą do ziemi. Ważne, aby ramiona były maksymalnie wyprostowane w łokciach. Postarajcie się wykonać 10 uniesień w 2-3 seriach. Możecie też spróbować utrzymać go w górze przez kilkanaście sekund i powtórzyć ten proces w 2-3 seriach.
Po skończonych ćwiczeniach nie zapominajcie o rozciąganiu w skłonie japońskim. Miłej zabawy!
Maciej Żukiewicz
trener BiegamBoLubię
- BiegamBoLubię to bezpłatne treningi, które odbywają się na ponad 80. stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce, w każdą sobotę o 9.30, bez względu na warunki atmosferyczne i liczbę chętnych. Partnerem strategicznym akcji jest PKO Bank Polski. Zajęcia prowadzone przez profesjonalnych trenerów są dostępne dla wszystkich, którzy chcą zadbać o dobrą formę i samopoczucie. Więcej informacji na http://www.biegambolubie.com.pl/.
Czytaj także:
Treningi dla biegaczy. Cz. 10: przywodziciel, czyli mocna pachwina biegacza
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.