Zapraszamy na jesienny test Coopera
W najbliższy weekend podczas zajęć BiegamBoLubię na blisko 80. stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce odbędzie się test Coopera, czyli prosta próba wytrzymałościowa. Sprawdź swoją kondycję fizyczną!
Test Coopera to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 r. Obecnie jest ona stosowana przede wszystkim do badania kondycji fizycznej sportowców. Próba polega na 12-minutowym nieprzerwanym biegu i powinna odbywać się na miękkiej nawierzchni, najlepiej na stadionie lekkoatletycznym. Odległości muszą być wyraźnie zaznaczone co 100 m. Pokonany przez biegacza dystans uznawany jest za miarę jego wytrzymałości. Dokładna ocena odczytywana jest ze specjalnych tabel z podziałem na grupy wiekowe i płeć.
Testy Coopera organizowane są cyklicznie na zajęciach BiegamBoLubię – wiosną i jesienią. Wynik sprzed kilku miesięcy można zatem porównać z obecnym. Najbliższe badanie odbędzie się w dniach 15-16 października. Wystarczy przyjść w sobotę lub niedzielę o godz. 9.30 na jeden z 80. stadionów lekkoatletycznych w Polsce. Test jest bezpłatny.
– Ten test to bardzo dobry sposób na sprawdzenie wytrzymałości zwłaszcza dla osób, które nigdy nie biegały i nic nie wiedzą o możliwościach swojego organizmu. Wielu z nich wydaje się, że w ogóle nie będą w stanie biec przez 12 minut. Tymczasem z mojego doświadczenia wynika, że prawie każdy może biec nawet dłużej niż 20 minut już na pierwszym treningu. Byle tylko nie zaczynać zbyt intensywnie – zapewnia Krzysztof Janik, trener BiegamBoLubię na stadionie MOS Zachód koło Wawelu w Krakowie.
Pokonany w czasie 12 minut dystans powie nam, jaką mamy kondycję. Trzydziestoletnia kobieta, która uważa się za wytrenowaną, powinna przebiec powyżej 2,5 km. Jeśli zaś nie zdoła pokonać 1500 metrów, to znak, że z jej kondycją jest bardzo źle. Podobne kryteria będą dotyczyć o 10 lat starszego mężczyzny. Zaś regularnie biegający 20-latek powinien celować w wynik 2,8 – 3 km.
Jak przygotować się do sprawdzianu? – Najważniejsze jest to, że test trzeba rzeczywiście potraktować jak test, czyli pobiec na maksimum możliwości. Ale uwaga – własnych możliwości. Jeśli ruszysz sprintem, może ci nie starczyć mocy na 12 minut biegu. Wtedy trzeba będzie przejść do marszu i końcowy wynik będzie słabszy od rzeczywistych możliwości organizmu. Trzeba zacząć mocno, ale z wyczuciem, tak, żeby być w stanie to dobre tempo utrzymać do końca, a przynajmniej przez cały czas biec – tłumaczy trener Janik z Krakowa.
Więcej informacji na stronach BiegamBoLubię:
http://www.biegambolubie.com.pl/
https://www.facebook.com/events/1204162379626632/
Joanna Kornaga
Ekspert PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
Treningi dla biegaczy. Cz. 14: przysiad i krzesełko, czyli mocne uda
Biegowa przygoda na obozie PKO Banku Polskiego
Pliki do pobrania
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.