2015.06.17

Lekcja wydawania na wakacjach

Wakacje to dla naszych dzieci doskonały czas na naukę samodzielności i odpowiedzialności. W tym także w wydawaniu kieszonkowego.

Lekcja wydawania na wakacjachCzy rodzice, wysyłając dziecko na wycieczkę, kolonie czy obóz, nie zadają sobie pytania, ile dać mu pieniędzy na taki wyjazd? Czy całą, zaplanowaną kwotę od razu? A może część dosłać później lub zostawić na przechowanie u wychowawczyni? Takie dylematy pojawiały się zwykle z obawy, że dziecko, otrzymując gotówkę do ręki, może ją szybko wydać na swoje przyjemności lub - co gorsza – zgubić.

Obawy te nie są bezzasadne. Dzieci coraz częściej oszczędzają i zbierają pieniądze na wakacje. Do tego też dostają kieszonkowe na sam wyjazd (średnio 220 zł na dwutygodniowy pobyt)1. W efekcie dysponują całkiem sporą kwotą, nad którą zwykle rodzice nie mają kontroli.

Warto więc zawczasu uczyć dzieci świadomego planowania i wydawania pieniędzy. To niełatwe zadanie, bo i sami dorośli miewają z tym spore problemy. Pomocne mogą być nowoczesne rozwiązania bankowe dedykowane dzieciom i młodzieży, dzięki którym rodzice będą mieć gwarancję bezpieczeństwa i kontrolę nad dysponowaniem kieszonkowym. Paradoksalnie, zadowolone z tych rozwiązań powinny być także dzieci. Dla pokolenia, które nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego i internetu, dostęp do nowoczesnych produktów bankowych jest naturalnym, wręcz niezbędnym elementem codzienności, a nie niedogodnością i wymysłem rodziców, którzy chcą im zepsuć wakacje.

Konto dla nastolatka

Z czego warto skorzystać? Przede wszystkim najwyższy czas zrezygnować z dawania dzieciom do ręki gotówki. Coraz więcej banków ma wśród produktów ofertę skierowaną do młodzieży (13-18 lat) oraz – jak na razie rzadszą - propozycję dla dzieci (poniżej 13. lat). Specjalne konta dla nastolatków oferuje m.in. PKO Bank Polski (Konto Pierwsze). W ramach rachunku młodzi klienci mogą korzystać m.in. z karty debetowej – jeśli jest wydana w technologii zbliżeniowej umożliwia szybkie płatności do kwoty 50 zł.

Założenie nastolatkowi konta staje się już standardem. PKO Bank Polski poszedł o krok dalej – z myślą o dzieciach poniżej 13. roku życia zaproponował PKO Konto Dziecka, z którego korzysta już 160 tys. dzieci. To unikalny na skalę światową produkt dla najmłodszych. PKO Konto Dziecka powiązany jest z kontem rodzica, a oba rachunki bezpiecznie zarządzane przy pomocy internetowego serwisu transakcyjnegoiPKO. Dodatkowo dziecko ma do dyspozycji specjalny serwis: junior.pkobp.pl – nowoczesny i przyjazny dla najmłodszym użytkownikom. Posiada elementy wspierające edukację finansową oraz rozwój przedsiębiorczości. Ciekawe animacje uzupełniają efekty dźwiękowe, np. żyrafa Lokatka, która oprowadza po meandrach bankowości. Wszystko to sprawia, że korzystanie z konta jest dla dzieci superzabawą. A co najważniejsze, poprzez zabawę od najmłodszych lat poznaje świat finansów. Bez tej wiedzy – jako osobie dorosłej – trudno będzie się obejść.

Zaletę posiadania przez dziecko konta doceniają również rodzice, którzy mogą zdobywać unikalną wiedzę na co ich pociechy wydają pieniądze i jak gospodarują swoimi minibudżetami. Ta wiedza z jednej strony zapewnia im spokój – na bieżąco mogą omawiać z dzieckiem jego wydatki, z drugiej nie muszą szukać gotówki na kieszonkowe, wystarczy dokonanie przelewu z własnego konta.

Karta prepaid

Dobrym rozwiązaniem w edukacji finansowej są karty przedpłacone na okaziciela, które można dać np. dziecku na wyjazd. Karta pełni wygodną i bezpieczną funkcję nowoczesnej portmoetki. Na bieżąco może być zasilana. W każdej chwili rodzic może określić limit wydatków. Takie rozwiązanie uczy dziecko rozsądnego korzystania z powierzonych pieniędzy i planowania swoich wydatków. Tym bardziej, że ma ono świadomość, że rodzice na bieżąco mogą kontrolować na co wydają pieniądze i równie szybko reagować. PKO Bank Polski oprócz standardowych kart plastikowych z nowoczesnymi z wizerunkami bohaterów kreskówki (np. Johny’ego Bravo lub Dextera) oferuje również naklejki zbliżeniowe i tzw. śmigacze, czyli breloki lub maskotki-żyrafy. Wszystkimi można płacić zbliżeniowo i w internecie.

Mobilny gadżet

Obok kart przedpłaconych, innym rodzajem bezpiecznych i bezgotówkowych transakcji są płatności mobilne – opłaty wykonywane telefonem dostępne także dla dzieci i nastolatków. W PKO Banku Polskim umożliwia to Portmonetka IKO. Aby z niej skorzystać, rodzice powinni zainstalować aplikację IKO w telefonie dziecka, aktywować ją, a następnie zarejestrować w serwisie portmonetka.pkobp.pl, zaznaczając, że użytkownikiem produktu będzie dziecko. Portmonetki, z których korzystają dzieci są ograniczone dziennym limitem w wysokości 150 zł. Każda ma indywidualny numer rachunku bankowego. Dzięki temu można zasilić ją przelewem na rachunek, na numer telefonu z użyciem aplikacji IKO lub wpłatą gotówki, np. na poczcie.

Jeśli dziecko nie posiada własnego telefonu komórkowego, doskonałym rozwiązaniem jest czek BLIK, czyli dziewięciocyfrowy numer generowany przez rodzica w swojej aplikacji IKO. Numer ten pozwala na wypłatę środków z bankomatu lub zakupy w sklepie stacjonarnym bez konieczności posiadania telefonu – wystarczy wpisać go w odpowiednim polu w bankomacie lub terminalu płatniczym wraz z hasłem ustanowionym w serwisie transakcyjnym przez rodzica. Okres jego obowiązywania to maksymalnie 72 godziny.

Wszystkie tego typu produkty bankowe służą temu, aby klienci banków – także ci najmłodsi - mogli w czasie wakacji korzystać z beztroskiego wypoczynku pamiętając, że „elektroniczne pieniądze” umożliwiają proste i bezpieczne płatności.

1. Badanie przeprowadzone przez Instytut Homo Homini w 2011 roku.

Czytaj także:

Sześć kroków do nowoczesnej edukacji finansowej dziecka

Świnka skarbonka 2.0.

loaderek.gifoverlay.png