2015.03.31

Zuzanna Kosmala zwycieżczynią XXVIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej

17-letnia Zuzanna Kosmala z XIII LO w Szczecinie została zwyciężczynią XXVIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. W trzech etapach zawodów pokonała ponad 13 tys. uczniów z 864 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Partnerem zawodów po raz drugi była Fundacja PKO Banku Polskiego, która ufundowała stypendia dla trójki laureatów.

Zawody centralne zostały rozegrane w dniach 28-29 marca br. w Jachrance koło Warszawy. Wzięła w nich udział setka wyłonionych na wcześniejszych etapach najlepszych uczniów z całej Polski. Zwyciężyła Zuzanna Kosmala z XIII LO w Szczecinie. II miejsce zajął Łukasz Trojan z Publicznego LO nr II im. M. Konopnickiej w Opolu. III miejsce przypadło w udziale Michałowi Gałagusowi z I LO im. E. Dembowskiego w Zielonej Górze.

Zwycięzcy XXVIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej

Zuzanna Kosmala ekonomii uczyła się dla zaspokojenie swojej ciekawości. Chciała zrozumieć, jakie mechanizmy kierują współczesny światem i rzeczywistością polityczno-gospodarczą. Swoje zainteresowania postanowiła połączyć z przygotowaniami do Olimpiady, bo, jak powiedziała, "w szkole panuje przychylna atmosfera dla takiej aktywności". Uczniowie z XIII LO w Szczecinie, zachęcani przez nauczycieli, co roku biorą udział w rozmaitych zawodach i często zajmują wysokie miejsca. Jak zapewnia Zuzanna, do Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej uczyła się od końca września, a nauka przychodziła jej lekko, bez wysiłku. Na główną nagrodę, jaką jest możliwość studiów na wybranej uczelni z pominięciem rekrutacji, będzie musiała poczekać do skończenia liceum. Zwyciężczyni prawdopodobnie wybierze studia w Szkole Głównej Handlowej.

 • Laureaci Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, opiekujący się nimi nauczycieli, a także najlepsze szkoły otrzymały również nagrody pieniężne, rzeczowe (laptopy), stypendia, wyjazdy zagraniczne, staże i praktyki.

Jak podkreśla prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, które jest organizatorem przedsięwzięcia, Olimpiada jest nie tylko okazją do zdobycia wiedzy z zakresu ekonomii, gospodarki i finansów. To także wielka przygoda, motywacja do dalszej pracy, a często także przepustka do kariery. - Najważniejsze jest jednak to, że wiedza ekonomiczna im wcześniej zgłębiona, tym bardziej procentuje w życiu. Sprzyja racjonalizacji podejmowanych decyzji - powiedziała prof. Mączyńska.

Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej jest organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne od 1987 roku. Celem zawodów jest edukacja ekonomiczna młodzieży, umacnianie wiedzy o współczesnej gospodarce oraz wspieranie rozwoju uczniów szczególnie uzdolnionych. Laureaci i finaliści Olimpiady zasilają szeregi kadr menedżerskich, nauczycieli akademickich i fachowców w różnych dziedzinach praktyki gospodarczej. W tym roku do olimpiady zgłosiło się ponad 13 tys. uczniów z 864 szkół. Szczegóły na stronie internetowej www.owe.pte.pl.

 • PKO Bank Polski od wielu lat wspiera liczne inicjatywy związane z edukacją i rozwojem wiedzy wszystkich grup społeczeństwa - m.in. Olimpiadę Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym, Enactus Poland, Khan Academy czy też Akademię Nowoczesnego Patriotyzmu. Szczególną wagę przywiązuje do edukacji już od najmłodszych lat. Sztandarowym projektem realizowanym w Banku od ponad 80 lat są Szkolne Kasy Oszczędności. Na ich bazie w 2013 roku powstała oferta PKO Junior. Razem tworzą kompleksowy Program Edukacji Ekonomicznej Najmłodszych.

Dominika Bień
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

56. Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym - prestiż i wymierne korzyści

E-learning w polskiej wersji Khan Academy

Pliki do pobrania

  • Bankofinanse

   02019.06.17

   Interesujesz się analizą danych? Rozpocznij karierę w bankowości

   14 czerwca, na Politechnice Warszawskiej, odbyła się III edycja konferencji Data Science Summit (DSS) – największego wydarzenia o tematyce data science w Polsce, adresowanego do wszystkich osób zainteresowanych obszarem przetwarzania, analizy i wizualizacji danych oraz uczenia maszynowego. Eksperci PKO Banku Polskiego reprezentowali na wydarzeniu branżę finansową, zarówno w części merytorycznej, jak i rekrutacyjnej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Rozwój. Kariera. Sukces. Trwa XVI edycja Festiwalu BOSS

   10 tys. młodych ludzi i ponad 90 prelegentów, którzy spotykają się w 7 miastach Polski na 9 uczelniach wyższych. Konferencje, debaty, panele dyskusyjne, spotkania z gośćmi znanymi z pierwszych stron gazet, szkolenia i warsztaty. To wszystko odbywa się w ramach Festiwalu BOSS organizowanego przez największą studencką organizację promującą przedsiębiorczość w Polsce Fundację Studenckie Forum Business Centre Club.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.20

   PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

   Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.18

   #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

   Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.15

   Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

   Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.05

   Planujesz swoją karierę zawodową? Sprawdź się w PKO Banku Polskim!

   Początek roku to dobry moment do zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego. Dla studentów i absolwentów uczelni, którzy myślą o pracy w bankowości – przygotowaliśmy 5 programów stażowych we wszystkich obszarach działalności banku. Od stycznia br. w rekrutacji wspiera nas chatbot – narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki któremu możemy być w stałym kontakcie z kandydatami.

   więcej
  Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png