Wniosek o wpis do CEIDG - przez PKO BP czy tradycyjnie w urzędzie?
Dostrzegłeś obiecującą lukę na rynku. Zbadałeś jego wielkość i zweryfikowałeś pomysł na biznes wśród potencjalnych klientów. Opracowałeś plan biznesowy, wiesz już jak na tym zarobić, zebrałeś też odpowiednie fundusze na start. Pozostało już tylko jedno - oficjalnie założyć własną firmę i złożyć wniosek o założenie działalności gospodarczej, aby zacząć zarabiać. Możesz to zrobić tradycyjnie - w urzędzie gminy/miasta albo poprzez serwis internetowy PKO Banku Polskiego. Zobacz, która opcja jest korzystniejsza.
Jako przyszły przedsiębiorca powinieneś wypełnić i złożyć w urzędzie gimny/miasta wniosek CEIDG-1 o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dokument ten możesz przygotować i dostarczyć na wiele sposobów:
- pobrać wniosek CEIDG-1 ze strony, wydrukować, wypełnić i osobiście zanieść do urzędu gminy/miasta,
- przesłać druk wniosku CEIDG-1 do urzędu listem poleconym, co wiąże się z koniecznością wcześniejszego notarialnego potwierdzenia podpisu złożonego na wniosku,
- złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej telefonicznie, za pośrednictwem konsultanta CEIDG i potwierdzić w urzędzie,
- wypełnić wniosek w serwisie CEIDG, bez logowania w portalu, i udać się do urzędu celem złożenia podpisu,
- założyć konto w serwisie CEIDG, zalogować się, wypełnić wniosek online i podpisać elektronicznie (wcześniej należy wyrobić Profil Zaufany - konieczna wizyta w urzędzie lub zakupić Podpis elektroniczny - wizyta u dostawcy).
- ewentualnie możesz też założyć firmę korzystając z pomocy firm pośredniczących w zakładaniu działalności gospodarczej.
Jak widać, praktycznie wszystkie opcje są dosyć czasochłonne i wymagają wizyty w urzędzie lub innej instytucji. Cały proces zajmie co najmniej kilka godzin.
Mamy dla ciebie jednak dobrą wiadomość. PKO Bank Polski umożliwił właśnie szybkie, całkowicie zdalne wypełnienie i złożenie wniosku poprzez serwis iPKO. Cały proces złożenia wniosku CEIDG online zajmie ci mniej niż godzinę!
Jeśli jesteś klientem banku PKO Bank Polski, to rejestracja firmy będzie dla ciebie nie tylko zdalna, ale i w dużej mierze zautomatyzowana. Potwierdzenie nie będzie wymagało wizyty w urzędzie, tylko nastąpi poprzez weryfikację twojej tożsamości za pomocą Profilu Zaufanego (który również można błyskawicznie i zdalnie wyrobić poprzez iPKO, w trakcie procesu składania wniosku do CEIDG). Opcja z iPKO pozwala zaoszczędzić cenny w biznesie czas nie tylko na wizycie w urzędzie. Wiele pól wniosku jest uzupełnianych w tle, na podstawie danych przypisanych do konta Klienta w banku, nie ma więc konieczności ich ręcznego wprowadzania. Ponadto razem z wnioskiem o wpis do CEIDG bank automatycznie otworzy dla ciebie - jako świeżo upieczonego przedsiębiorcy - rachunek firmowy. Istotny jest fakt, że rachunek ten zostanie otwarty tylko w momencie pomyślnego zarejestrowania firmy.
Aby założyć działalność gospodarczą (również w formie wolnego zawodu) przez iPKO powinieneś spełnić poniższe warunki:
- być indywidualnym klientem banku (nie biznesowym) i korzystać z usługi iPKO,
- w ramach swojego konta powinieneś mieć włączone potwierdzanie transakcji za pomocą np. kodów SMS lub kardy kodów,
- być pełnoletnim rezydentem Polski, posiadającym obywatelstwo polskie, który nie ma aktualnie zarejestrowanej jednoosobowej dzialalności gospodarczej.
Proces składania wniosku o wpis do CEIDG rozpocznij od zalogowania się do serwisu iPKO.
Najszybsza droga dotarcia do wniosku o wpis do CEIDG to kliknięcie rozwijalnego formularza na samej górze strony. Wśród przycisków, które się pokażą należy kliknąć Zarejestruj firmę
Wniosek odnajdziesz także w strefie eUrząd serwisu iPKO – link kierujący do tej strefy masz w górnej, środkowej części strony, z lewej strony ikonki Wiadomości.
Kliknięcie przeniesie cię do strony eUrząd, na której znajdziesz nie tylko możliwość złożenia wniosku o wpis do CEIDG, ale także utworzenia swojego Profilu Zaufanego, ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego Rodzina 500+, złożenia wniosku, aby to Urząd Skarbowy przygotował za ciebie zeznanie podatkowe. Z poziomu tej strony możesz również zalogować się do Platformy UE ZUS. Tymczasem interesuje nas kafelek z opisem Twoja firma: konto firmowe i rejestracja w CEIDG w jednym. Kliknij Złóż wniosek.
Jeśli nie posiadasz jeszcze Profilu Zaufanego, to system automatycznie poprowadzi cię przez proces jego założenia, a następnie płynnie przekieruje z powrotem do wniosku o rejestrację firmy.
Jeśli natomiast jesteś już szczęśliwym posiadaczem Profilu Zaufanego, to trafisz od razu na początkową stronę, z której dowiesz się, jakie informacje warto mieć pod ręką, aby cały proces przebiegł szybko i sprawnie. Strona ta zawiera również linki, które mogą ci się przydać tuż po złożeniu wniosku do CEIDG, np. o tym, w jaki sposób zostać płatnikiem podatku VAT oraz wielu innych porad, które ułatwią życie początkującego przedsiębiorcy.
Zanim przejdziesz do właściwej części wypełniania wniosku, należy jeszcze dokonać pewnej formalności, którą zapewne spotkałeś na niejednej stronie internetowej oferującej usługi i zbierającej dane. Ponieważ wypełniasz wniosek w serwisie iPKO, to warto wyrazić zgodę na przekazanie przez PKO Bank Polski do CEIDG tego dokumentu wraz z wprowadzonymi tam twoimi danymi osobowymi. Inaczej, sam pewnie przyznasz, że cała procedura nie miałaby sensu.
Teraz rozpoczyna się właściwy proces wypełniania wniosku, który składa się z 4 kroków.
W pierwszym kroku (ekran poniżej) należy podać dane osobowe właściciela firmy. Dzięki zaciągnięciu informacji o twoich danych z banku, możesz oszczędzić sporo czasu na ich wprowadzaniu oraz uniknąć błędów i literówek. Niektóre dane będziesz jednak musiał podać samodzielnie, np. adres, czy informacje o zagranicznych numerach identyfikacyjnych do celów podatkowych lub ubezpieczeń społecznych (dotyczy tylko użytkowników, którzy pracowali i/lub byli ubezpieczeni zagranicą). Część danych, np. numer telefonu, adres e-mail, informacje o dowodzie tożsamości są wypełnione automatycznie, ale gdyby się ostatnio zmieniły, to możesz je zmodyfikować z poziomu tej strony, klikając przycisk Zmień usytuowany tuż przy danej, którą chcesz zmodyfikować.
Jeśli wszystko poprawnie wypełniłeś, kliknij Dalej.
Przejście drugiego kroku zajmie ci trochę więcej czasu. Będziesz bowiem musiał samodzielnie wprowadzić podstawowe informacje na temat twojej przyszłej firmy: jej nazwę, datę rozpoczęcia działalności, formę prawną, dane kontaktowe firmy, adres siedziby oraz wskazać, jakie to będą rodzaje działalności (każdy rodzaj symbolizuje inny kod PKD) oraz to, która z nich będzie dominującą.
Jeśli chcesz skorzystać z tzw. małego ZUSu, czyli preferencyjnych stawek dla nowych firm, to warto pochylić się nad datą rozpoczęcia działalności. Po pierwsze nie może być ona wcześniejsza niż data złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Nie zaznaczaj także pierwszego dnia miesiąca, tylko kolejny, np. 2 lutego. Pozwoli to na legalne wydłużenie czasu obowiązywania małego ZUSu, co oznacza dla ciebie oszczędność rzędu kilkuset złotych. Prawo do niższych składek ZUS posiada się bowiem przez pierwsze pełne 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli zatem działalność zostanie rozpoczęta innego dnia miesiąca niż pierwszy, to preferencyjny okres będzie liczony od kolejnego miesiąca.
W tym kroku powinieneś podać formę prawną prowadzonej działalności. W większości przypadków pozostawisz domyślną opcję osoby fizycznej prowadzącej działalność, jednak w przypadku między innymi zawodów lekarskich, prawniczych czy artystycznych warto wskazać osoba fizyczna wykonująca wolny zawód. Lista wolnych zawodów wyświetli się po kliknięciu w znak zapytania obok tego pola.
Warto, abyś pamiętał, że dane przedsiębiorcy wpisywane do CEIDG są zgodnie z prawem jawne i publicznie dostępne poprzez stronę internetową. Czasami początkujący przedsiębiorcy podają we wniosku prywatny adres e-mail lub telefon, bo jeszcze nie mają firmowych i potem pojawia się problem, bo np. korespondencja biznesowa dociera na ich prywatne konta. Możesz temu zapobiec, nawet jeśli jeszcze nie masz firmowego telefonu ani maila.
Wystarczy podczas wypełniania wniosku zastrzec, aby dane kontaktowe firmy nie były udostępniane osobom, które będą przeglądały wpis w CEIDG. W tym celu odznacz odpowiednią opcję z prawej strony rubryki opisanej Sprzeciwiam się udostępnianiu z CEIDG danych kontaktowych. Oczywiście możesz w tej rubryce także podać inne, firmowe dane i wyrazić zgodę.
System domyślnie zakłada, że adres siedziby i korespondencyjny firmy są takie same jak twój adres zamieszkania. Jeśli jest inaczej, po prostu odznacz odpowiednie pola, co spowoduje pojawienie się dodatkowych pól, w ktorych będziesz mógł wprowadzić poprawne dane.
Uważaj! Zwykle w ciągu około tygodnia lub dwóch od zarejestrowania firmy możesz otrzymać na podany we wniosku adres list, który będzie zawierał fakturę za rzekomy wpis twojej firmy do rejestru lub katalogu o nazwie bardzo podobnej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarzej. To niezwykle popularna od wielu lat metoda naciągania świeżo upieczonych przedsiębiorców nawet na kwoty rzędu kilkuset złotych. Nie opłacaj tej faktury, wyrzuć ją albo zgłoś oszustwo na policję!
Na osobny opis zasługuje w drugim kroku sekcja dotycząca kodów PKD, Jest ich jest bardzo dużo i przeglądanie listy w celu wyboru właściwych jest żmudne i czasochłonne. W serwisie iPKO będzie to znacznie przyjemniejszy proces, a to za sprawą specjalnej wyszukiwarki, której okno pojawi się po kliknięciu przycisku Wybierz. Możesz w niej wyszukiwać kodów PKD wpisując fragment nazwy lub kodu. Kiedy pojawi się pożądany kod wystarczy, że go zaznaczysz i klikniesz Wybierz, aby zaimportować go do wniosku. Wyszukiwarka działa tak samo zarówno przy polu Przeważający rodzaj działalności, gdzie można wybrać tylko jeden kod, jak i Dodaj kolejne kody PKD. W przypadku tej drugiej opcji możesz wskazać nawet do 99 kodów.
Jeśli wszystkie dane w drugim kroku są już poprawne kliknij Dalej, aby przejść do ekranu poświęconego danym działalności gospodarczej.
W tym miejscu będziesz musiał:
- wskazać, ile będzie osób pracujących w twojej firmie - zalicza się tu osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy, właścicieli prowadzących działalność gospodarczą, w tym pomagających im członków rodzin oraz osoby pracujące na własny rachunek, nie zatrudniając pracowników najemnych, a także osoby wykonujące pracę nakładczą
- wskazać liczbę osób zatrudnionych, czyli tych, które będziesz zatrudniał na umowę o pracę
- wybrać formę ubezpieczenia (ZUS lub KRUS),
- wprowadzić datę powstawania obowiązku opłacania składki ZUS, czyli datę, od kiedy zaczyna się rzeczywiste prowadzenie działalności, a nie datę złożenia formularza CEIDG-1
- wskazać dane Naczelnika Urzędu Skarbowego, który będzie cię obsługiwał
- wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym i wskazać czas rozliczeń zaliczki na ten podatek
- wskazać rodzaj prowadzenia dokumentacji rachunkowej oraz miejsca przechowywania tej dokumentacji
- jeśli będziesz korzystał z pomocy księgowego to należy także wskazać firmę prowadzącą dokumentację księgową w twoim imieniu.
W tym kroku możesz także wskazać maksymalnie dwa dodatkowe miejsca, w których będziesz prowadził działalność, np. w jednym może być biuro, w innym magazyn albo punkt sprzedażowy Po wyborze tej opcji pojawią się dodatkowe pola, w których powinieneś wskazać lokalizację filii przedsiębiorstwa oraz dane o terminie rozpoczęcia przez tę filię działalności, liczbie zatrudnionych osób czy rodzaju działalności, która jest tam prowadzona. Pamiętaj przy tym, że w dodatkowym miejscu działalność powinna mieć ten sam rodzaj (kod PKD ), co w głównym miejscu.
W ostatniej rubryce trzeciego etapu jest możliwe także podanie danych pełnomocnika, który w twoim imieniu może występować w CEIDG lub innych urzędach. We wniosku można podać tylko tych pełnomocników, którzy już wcześniej zostali przez ciebie zgodnie z prawem ustanowieni. Samo wskazanie pełnomocnika we wniosku do CEIDG nie jest równoznaczne z jego ustanowieniem.
Kliknięcie Dalej przeniesie cię do czwartego, ostatniego etapu, w którym wybierzesz parametry swojego nowego, firmowego rachunku bankowego w PKO Banku Polskim - typ rachunku, limity karty oraz dodatkowe usługi, z których chcesz skorzystać.
Po wybraniu przycisku Dalej pojawia się ekran podsumowujący wszystkie wprowadzone przez ciebie dane. Jeśli coś się nie zgadza, możesz się jeszcze cofnąć i poprawić.
Jeśli wszystkie informacje i dane zostały przez ciebie wprowadzone poprawnie, zaznacz widoczne na dole ekranu oświadczenia i zgody, a następnie kliknij Zarejestruj wniosek.
Zostaniesz teraz przeniesiony do ekranu, w którym:
- dowiesz się, jakie są następne kroki po złożeniu wniosku,
- poznasz numer zarezerwowanego dla ciebie rachunku firmowego,
- będziesz mógł pobrać wniosek o wpis oraz umowę o prowadzenie rachunku firmowego na dysk w postaci pliku PDF.
Aby wysłać wniosek, musisz jeszcze zaznaczyć zgody przy dwóch oświadczeniach, wprowadzić kod autoryzacyjny, otrzymany najprawdopodobniej SMS-em i wybierz przycisk Popisz wniosek Profilem Zaufanym.
Logowanie do Profilu Zaufanego następuje w tle i za jego pomocą wniosek o rejestrację działalności gospodarczej zostaje przekazany do CEIDG. Po poprawnym wysłaniu wniosku zobaczysz poniższy ekran z podziękowaniami.
Uwaga. Podczas wypełniania wniosku będziesz otrzymywać - na podany w nim adres e-mail - powiadomienia od banku oraz CEIDG o przebiegu procesu składania wniosku i kolejnych etapach prac, a następnie pomyślnym zarejestrowaniu firmy.
Pamiętaj, że złożenie wniosku CEIDG-1 dla osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą ma szerszy wymiar, gdyż jednocześnie:
- wnioskujesz o wpis do rejestru REGON
- realizujesz zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego (NIP)
- dokonujesz zgłoszenia siebie, jako płatnika składek do ZUS lub składasz oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników (KRUS). Uwaga! To jest tylko rejestracja płatnika składek w ZUS, natomiast w ciągu 7 dni od wskazanego we wniosku terminu rozpoczęcia działalności powinieneś dodatkowo zgłosić siebie do ZUS jako ubezpieczonego.
Na zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG oraz otrzymanie wspomnianych wyżej numerów NIP I REGON nie powinieneś czekać dłużej niż jeden dzień roboczy (tyle czasu ma CEIDG na przetworzenie wniosku w swoich systemach).
Na koniec przypominamy, że rozpoczęcie działalności gospodarczej, wpis do CEIDG, nadanie numerów NIP, REGON i zgłoszenie do ZUS jest bezpłatne.
Krzysztof Gontarek
Dziennik Internautów
Czytaj także:
Zmiana danych firmy w CEIDG - krok po kroku
Jak zawiesić działalność gospodarczą przez internet - krok po kroku
Jak zakończyć działalność gospodarczą przez internet - poradnik krok po kroku