2015.03.03

Kosztowna kradzież tożsamości

Rachunek za towary, których nie kupiliśmy czy wezwanie do spłaty kredytu, którego nie braliśmy - to mogą być konsekwencje kradzieży tożsamości, czyli wykorzystania przez oszustów naszych danych osobowych. Skutki są dotkliwe finansowo a wyjaśnienie sprawy czasochłonne, dlatego warto zadbać o ochronę swoich danych osobowych.

Kosztowna kradzież tożsamości

Kradzież tożsamości to pierwszy krok do kolejnego przestępstwa, dzięki któremu oszuści uzyskują korzyść majątkową naszym kosztem. Złodziejom zależy na tym, aby wejść w posiadanie danych osobowych ofiary i wykorzystać je np. celu wyłudzenia kredytu, wynajęcia nieruchomości czy podpisania umowy z operatorem komórkowym. Jak tego uniknąć? Należy chronić nasze dane: imię i nazwisko, adres, numer dowodu osobistego, PESEL czy datę urodzin.

Uwaga na dane

Coraz częściej obszarem działań "współczesnych" złodziei staje się internet. Ponad 60 proc. Polaków ma dostęp do sieci i ten fakt nie uszedł uwadze oszustów, którzy tym kanałem pozyskują dane, by potem wykorzystać je do wyłudzenia środków na nazwisko ofiary. Zanim ta zorientuje się, że jest zadłużona, może minąć wiele miesięcy. Wtedy sprawa jest już skomplikowana do wyjaśnienia, a powstrzymanie machiny egzekucyjnej i pozbycie się długów może trwać bardzo długo. Dlatego eksperci od bezpieczeństwa zalecają szczególną ostrożność w podawaniu danych osobowych, szczególnie w sieci.

Ostrożni w sieci

"Tradycyjną" metodą pozyskania danych jest kradzież portfela z dokumentami, np. z dowodem osobistym czy paszportem. W przypadku ich zaginięcia najważniejsza jest szybka reakcja, czyli zgłoszenie tego faktu do odpowiednich instytucji i organów ścigania. Z kolei w internecie często spotykaną formą działalności przestępczej jest zamieszczanie fikcyjnych ogłoszeń o pracę z obietnicą zatrudnienia i prośbą o podanie danych osobowych. Na co dzień użytkownicy sieci powinni uważać na wirusy, instalujące się programy szpiegujące, pojawiające się w skrzynkach odbiorczych spamy oraz informacje podawane przez komunikatory i zachować czujność w każdym przypadku, gdy ktoś prosi o nasze dane.

Mniejsze ryzyko

Przestrzeganie kilku podstawowych zasad zmniejsza ryzyko, że padniemy ofiarą przestępców. Należy pamiętać o używaniu oprogramowania antywirusowego oraz aktualizować aplikacje, z których korzystamy. Szczególną uwagę zwróćmy, korzystając z bankowości elektronicznej - tam, gdzie pojawia się dostęp do pieniędzy, możliwości ich kradzieży szukają też przestępcy. Sprawdzajmy więc, czy strony, z których korzystamy mają odpowiednie certyfikaty (np. z prawej strony adresu pojawi się kłódeczka).

Na pewno warto unikać wchodzenia na "podejrzane" strony i nie klikać w nieznane linki. Podobną ostrożność należy zachować w trakcie rozmów telefonicznych z osobami, których nie znamy, np. podającymi się za konsultantów firmy usługowej. Równie istotne są też dokumenty i korespondencja papierowa, które najlepiej wrzucić do niszczarki lub zadbać o staranne usunięcie swoich danych przed wyrzuceniem.

Jak reagować?

Co zrobić, gdy padniemy ofiarą takiego przestępstwa? Po pierwsze - nie wolno bagatelizować wezwań do zapłaty. Często to właśnie z nich dowiadujemy się, że mamy rzekome zobowiązania, które będziemy wyjaśniać. Ignorowanie takich zawiadomień może zakończyć się windykacją zadłużenia wraz z odsetkami i wpisem do Krajowego Rejestru Długów. Należy też zastrzec dokumenty w placówce swojego banku. O ich utracie powinniśmy też powiadomić urząd, który nam go wydał. A o całym zdarzeniem trzeba powiadomić policję.

Największy problem ofiary takiego przestępstwa? Wysokie zadłużenie, poddanie się postępowaniu egzekucyjnemu oraz konieczność wyjaśniania sprawy w sądach. Dlatego właśnie tak ważne jest zapobieganie tym przestępstwom i ochrona swoich danych.

 • Jak przestępcy wykorzystują dane osobowe:

  • podrabiają dokumenty tożsamości
  • zakładają fałszywe konta internetowe
  • zakładają konta bankowe na dane ofiary
  • podrabiają dokumenty bankowe i wyłudzają kredyty
  • wynajmują mieszkania na dane ofiary
  • zawierają umowy z operatorami telekomunikacyjnymi

Michał Tkaczuk
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Fałszywym wnuczkom wstęp wzbroniony

Uwaga na cyberprzestępców

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.09

   Niezbędna w podróży. Wyjątkowa na co dzień. Karta PKO Mastercard Platinum to „prestiż i bezpieczeństwo” w portfelu

   Zakupy z kartą kredytową dają podwójną satysfakcję. Z realizacją swoich celów i planów nie musimy czekać do wypłaty. Ale to nie wszystko. Posiadacze kart kredytowych mogą liczyć na wyjątkowe korzyści, szczególnie jeśli karta, którą mają w portfelu to karta PKO Mastercard Platinum.

   więcej
  Pokaż więcej