2015.03.30

Karty płatnicze: jakie informacje kryje awers i rewers?

Karty płatnicze różnią się nie tylko funkcjonalnościami. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie informacje kryją ich awersy i rewersy.

Karty płatnicze - awers

Obowiązkowym elementem każdej karty jest logo organizacji płatniczej zamieszczone na awersie. Najczęściej spotykane w Polsce są Visa i MasterCard. Rzadziej Diner's Club i American Express. Z reguły na awersie znajduje się także logo banku-wydawcy, ale zdarzają się wyjątki. Nie znajdziemy go na przykład na kartach wydawanych bezpośrednio przez firmę Diner's Club czy niektóre organizacje we współpracy z prywatnymi firmami - jako przedpłacone.

Każdy plastik ma swój numer. W kartach z logo Visa i MasterCard składa się on z 16 cyfr, w American Express - 15, a Diner's Club 14. Pierwsza cyfra numeru karty nie jest nadawana przypadkowo. Karty z początkowymi numerami 1 i 2 wydają linie lotnicze, 3 zarezerwowana jest dla turystyki i rozrywki, ale także dla usług finansowych (ten numer mają na przykład Diner's Club i American Express), 4 i 5 stosowana jest w bankowości (odpowiednio dla systemów Visa i MasterCard), 6 - w usługach marketingowych, ale także w finansach, 7 - dla branży paliwowej, a 8 w branży telekomunikacyjnej.

Na awersie karty znajdują się data ważności karty, czasami znajdziemy też datę wydania karty. Zapisywane są według następującego schematu: MM/RR, na przykład: 03/17. Oznacza to, że karta jest ważna do ostatniego dania marca 2017 roku.

Na karcie nie musi być nazwiska

Wbrew pozorom imię i nazwisko posiadacza karty nie jest elementem obowiązkowym. Większość kart debetowych i kredytowych zawiera co prawda informacje o posiadaczu, ale nie jest to regułą. Nazwiska nie znajdziemy na przykład na kartach wydawanych od ręki w placówce banku podczas podpisywania umowy. W takich przypadkach dopiero drugi plastik wydany posiadaczowi będzie kartą spersonalizowaną. Kartę z nazwiskiem otrzyma także wówczas, gdy zastrzeże kartę, a bank wyda mu nowy egzemplarz. Danych posiadacza nie ma też na kartach przedpłaconych, które stanową pieniądz elektroniczny.

  • Na niektórych kartach możemy umieścić swoje zdjęcie. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, bo fotografia pełni wówczas funkcję identyfikacyjną.

Dane takie jak nazwisko posiadacza, numer karty i data ważności mogą być nadrukowane na plastiku lub wytłoczone (wypukłe). Dawniej obowiązywała zasada, zgodnie z którą tłoczenie dotyczyło wyłącznie kart kredytowych (określanych jako karty embosowane), a karty debetowe miały nadruk (karty płaskie, elektroniczne). Dziś ta reguła już nie obowiązuje i coraz częściej spotkamy wypukłe karty debetowe.

Większość kart ma już chip

Obecnie większość kart w naszych portfelach to karty hybrydowe. Oznacza to, że mają chip i pasek magnetyczny. Chip znajduje się na awersie karty i zapewnia większe bezpieczeństwo niż sam pasek.

  • Transakcje autoryzowane za pomocą chipa wymagają podania kodu PIN zamiast podpisu. Mikroprocesor pozwala też zamieścić w karcie antenkę do płatności zbliżeniowych.

Jeśli karta umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych, na jej awersie znajduje się odpowiedni znaczek. Przypomina on rozchodzącą się falę, lub logo informujące o zasięgu WiFi (z tym, że przechylone o 90 stopni w prawą stronę). W starszych kartach zamiast znaczka można znajdować się napis PayPass lub PayWave. To nazwy systemów płatności zbliżeniowych stosowanych odpowiednio przez organizację MasterCard i Visa.

CVV i CVC - przepustki do zakupów online

Karty płatnicze - rewers

Jeśli odwrócimy kartę na drugą stronę, na samej górze znajdziemy pasek magnetyczny. Poniżej znajduje się pole, na którym posiadacz plastiku zamieszcza swój podpis. Po prawej stronie od tego pola znajduje się trzycyfrowy kod CVV lub CVC - jest to kod niezbędny do dokonywania transakcji internetowych. Wyjątek stanowią tu karty American Express - kod jest czterocyfrowy i zamieszczany na awersie karty. Nieodłącznym elementem rewersu karty jest mały hologram, który stwierdza jej autentyczność.

Na rewersie karty znajdziemy dodatkowo kilka ważnych informacji. Przede wszystkim znajduje się tam zapis o tym, który bank wydał kartę i jego dane adresowe. Często też zamieszczony jest numer infolinii, pod którym możemy zastrzec kartę. Warto wpisać go jednak wcześniej do telefonu, bo w momencie zgubienia karty, jej rewers nie posłuży nam już za ściągawkę.

  • Kartę można też zastrzec pod uniwersalnym dla wszystkich banków numerem telefonu: 828 828 828.

Banki eksperymentują z kartami

Czasami można spotkać jednak bardziej nietypowe karty płatnicze. Na naszym rynku pojawiły się na przykład karty z wyświetlaczem, na którym możemy mieć np. informacje na temat stanu konta posiadacza karty. Niektóre banki wydają ponadto karty szkolne. Taka karta obok funkcji identyfikacyjnej ucznia, posiada tez moduł płatniczy. W przypadku młodszych dzieci są to karty przedpłacone, czyli karty, które przed dokonaniem transakcji trzeba zasilić (jak telefon na kartę).

Dwa banki wydają karty płatnicze zintegrowane z legitymacją studencką. Awers karty wygląda identycznie jak legitymacja, na rewersie znajduje się dodatkowo logo organizacji płatniczej i numer karty. Wkrótce na naszym rynku pojawią się pierwsze karty, które na awersie będą miały czytnik linii papilarnych. Będzie on autoryzował transakcje dokonywane zbliżeniowo.

Wojciech Boczoń,
Bankier.pl

Czytaj także:

2 w 1, czyli Warszawska Karta Płatnicza

Przejrzyste zasady? Przejrzysta karta kredytowa!

Karty szkolne - wygodne, bezpieczne i nowoczesne

loaderek.gifoverlay.png