2015.04.10

Kredyt odnawialny - na wszelki wypadek

Jak ważne jest bezpieczeństwo finansowe, wiedzą wszyscy. Dzięki niemu możemy spokojnie patrzeć w przyszłość, przynajmniej w perspektywie najbliższych 6-12 miesięcy. Czy na taki komfort może pozwolić sobie ktoś niemający oszczędności? Owszem, z pomocą przychodzi kredyt odnawialny.

Najprostsza definicja kredytu odnawialnego? Dodatkowe środki na koncie, do wykorzystania w razie potrzeby. Często bywa mylony z debetem, mimo że różnica między nimi jest istotna, choćby pod względem wysokości możliwej do zyskania kwoty czy jej oprocentowania.

Kredyt a debet

Kwota kredytu odnawialnego w PKO Banku Polskim może być znacznie wyższa niż debet. Dopuszczalne saldo debetowe na Koncie za Zero to 1 tys. zł. W przypadku kredytu odnawialnego środki do dyspozycji mogą być wyższe i sięgać nie 1, a np. 11 tys. złotych.

 • Wysokość przyznanego kredytu odnawialnego na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym jest uzależniona od indywidualnej oceny zdolności kredytowej posiadacza rachunku. Maksymalnie może wynieść nawet 150 tys. zł.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z takiego kredytu, bank naliczy odsetki wyłączenie od wykorzystanej kwoty kredytu w danym okresie rozliczeniowym, który wynosi miesiąc. Przy czym każdy wpływ na konto powoduje spłatę wykorzystanego kredytu i zwiększenie środków dostępnych w rachunku, a więc go odnawia. Tym sposobem masz zawsze do dyspozycji niewykorzystaną oraz już spłaconą część kredytu. Dodatkowo zaletą kredytu odnawialnego jest brak konieczności spłaty całości zadłużenia na koniec miesiąca, co jest konieczne w przypadku dopuszczalnego salda debetowego.

Odnawialny, czyli jaki?

Kredyty odnawialne przyznawane są na rok i mogą ulegać automatycznemu przedłużeniu na kolejny 12-miesięczny okres w przypadku wywiązywania się z warunków umowy. Automatyczne przedłużenie ma tę zaletę, że Bank nie wymaga ponownej wizyty w oddziale i podpisania nowej umowy kredytu. Jeśli nie przekroczyłeś ustalonego limitu, na rachunek ROR dokonywane są regularne wpływy z tytułu osiąganych dochodów i regulujesz terminowo inne zobowiązania kredytowe, Twój limit kredytu odnawialnego zostanie automatycznie przedłużony na kolejny rok. Bank pobierze jedynie prowizję za przedłużenie umowy.

Kredyt odnawialny to idealne rozwiązanie, jeśli planujesz dodatkowe wydatki, np. zamierzasz kupić pralkę czy telewizor, a nie masz aktualnie wolnych środków na rachunku. W takim przypadku nie musisz szukać banku czy sklepu, który udzieli Ci krótkoterminowej pożyczki. Mając kredyt odnawialny, automatycznie, bez dodatkowej umowy, korzystasz z dostępnych środków w ramach przyznanej przez bank kwoty.

 • Klient, który nie chce dłużej korzystać z tego produktu, powinien osobiście, przed upływem terminu umowy, poinformować bank, że nie jest zainteresowany jej przedłużeniem (i oczywiście spłacić całe zadłużenie).

W PKO Banku Polskim umowę na kredyt odnawialny można podpisać podczas otwierania rachunku ROR, w tym samym dniu - wystarczy złożyć wniosek o udzielenie kredytu w rachunku ROR, a pierwsza wpłata na rachunek z tytułu umowy o pracę, renty czy emerytury aktywuje kredyt.

Oprocentowanie kredytu odnawialnego jest bardzo atrakcyjne i wynosi obecnie mniej niż 1 proc. miesięcznie (10 proc. w skali roku). Dla przykładu, jeżeli w danym okresie rozliczeniowym (miesięcznym) średnia kwota wykorzystanego limitu wyniesie 1 tys. zł, to kwota naliczonych przez bank odsetek wyniesie mniej niż 9 zł.

Dlaczego warto?

Kredyt odnawialny to bardzo korzystny sposób pozyskania z banku dodatkowych środków na bieżące lub nieprzewidziane wydatki. Podstawowe zalety?

 • Po pierwsze - dostępna kwota może być dość wysoka, dużo większa, niż w przypadku debetu.
 • Po drugie - kredyt odnawialny cechuje niskieoprocentowanie.
 • Po trzecie - oferuje dość długi okres kredytowania, a także dogodną i elastyczną formę spłat, dzięki czemu domowy budżet nie powinien dotkliwie odczuć problemów związanych ze spłatą zobowiązania kredytowego w kolejnych miesiącach.
 • Po czwarte - odnowienie limitu dokonywane jest automatycznie i nie ma potrzeby podpisywania w banku nowej umowy.
 • Po piąte - istnieje możliwość złożenia wniosku o zmianę wysokości limitu (np. podwyższenia kwoty kredytu odnawialnego) w sytuacji, gdy potrzebne są dodatkowe fundusze. Zwiększenie limitu kredytu odnawialnego w rachunku jest uzależniona od indywidualnej oceny zdolności kredytowej posiadacza rachunku.

Wszystko to sprawia, że kredyt odnawialny jest produktem mogącym zapewnić bezpieczeństwo finansowe także osobom, które nie mają oszczędności.

Dariusz Suchenek
Kierownik zespołu PKO Banku Polskiego

 • Wybierając spośród wielu banków ofertę rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, warto wziąć pod uwagę:

  • czy bank udziela w takim rachunku kredytu odnawialnego,

  • czy oprocentowanie tego kredytu jest atrakcyjne,

  • wysokość oferowanego kredytu odpowiada Twoim potrzebom,

  • jakie musisz spełnić warunki, aby taki kredyt otrzymać.

Czytaj także:

Kredyt odnawialny czy saldo debetowe?

RRSO - jak czytać reklamy kredytów?