2014.05.12

PKO Leasing Sverige: w drodze na europejskie rynki

Dla części klientów PKO Banku Polskiego nasz kraj jest tylko jednym z rynków, na którym działają. Myśląc o ich obsłudze, również za granicą zapewniamy im wsparcie, wygodę i kompleksową ofertę.

We wrześniu 2013 roku w sztokholmskim sądzie została zarejestrowana spółka PKO Leasing Sverige. Działalność spółki leasingowej koncentruje się na finansowaniu autobusów marki Solaris na tamtejszym rynku. Klient Banku – poznańska firma Solaris Bus & Coach przymierzała się do przetargu na dostawę autobusów, a jednym z warunków było zapewnienie finansowania z rynku krajowego. Kryterium to często okazywało się słabą stroną producenta. Pierwsza transakcja na kwotę 17 mln euro została zrealizowana jeszcze w 2013 roku. W jej efekcie szwedzki przewoźnik wziął w leasing 54 autobusy, w tym takie z tradycyjnym napędem spalinowym, jak również niezwykle przyjazne środowisku pojazdy napędzane gazem ziemnym CNG.

Na szwedzkim rynku

Współpracowaliśmy z różnymi międzynarodowymi bankami, jednak współpraca była trochę utrudniona m.in. ze względów językowo-formalnych. I nie należała do najtańszych. Przegrywaliśmy z konkurentami, dużymi firmami samochodowymi, które mają własne instytucje finansowe – mówi Zbigniew Palenica, członek zarządu Solaris.

Koncepcja zapewnienia takiej formy finansowania, która wspiera działania klienta, została opracowana wspólnie. Po rozpoznaniu rynku okazało się, że trzeba utworzyć oddział albo spółkę. – Zdecydowaliśmy się na drugie rozwiązanie, gdyż jest ono dla nas bardziej efektywne. Na początku skupiamy się na obsłudze kontraktu dla Solarisa, a w przyszłości możemy zacząć prowadzić regularną działalność leasingową na terenie Szwecji – wyjaśnia Paweł Pach, prezes PKO Leasing.

Biznes poza Polską

Przygotowania do uruchomienia spółki trwały prawie rok. – Inwestycja w Szwecji jest naszą pierwszą zagraniczną spółką i dlatego chcieliśmy mieć pewność, że wszystko zostało starannie przygotowane. To doświadczenie wiele nas nauczyło i teraz wiemy, jak otwierać i prowadzić biznes poza Polską. Naszym kapitałem jest know-how i wykwalifikowana kadra – mówi szef PKO Leasing.

PKO Bank Polski ma wielu klientów prowadzących działalność poza granicami naszego kraju. Dlatego szwedzkie doświadczenia mogą okazać się niezwykle przydatne. Przypadek Solarisa wskazuje kierunek skutecznego wspierania klienta w jego aktywności zagranicznej. Jest zgodny z oczekiwaniami odbiorców i obowiązującymi na rynku trendami. Historia pokazuje, że wiele instytucji bankowych – niemieckich, francuskich czy skandynawskich – podąża za swoimi klientami.

Struktura aktywności zagranicznej klientów korporacyjnych naszego Banku pokrywa się w dużym stopniu z ogólną aktywnością polskich przedsiębiorstw. Głównymi kierunkami ich ekspansji są kraje UE, głównie Niemcy, Francja i Czechy, a poza nią Rosja i Ukraina. PKO Bank Polski jest i będzie ze swoimi klientami także tam, oferując im m.in.: zarządzanie gotówką, międzynarodowy cash pooling, bankowość elektroniczną, przelewy międzynarodowe, kredyty zagraniczne oraz trade finance.

Podążając za klientami

Zgodnie ze strategią na lata 2013–2015, PKO Bank Polski zapewnia satysfakcję klientów poprzez wiarygodność oraz dopasowaną do ich potrzeb ofertę produktową i profesjonalną obsługę. Kompetencje w obsłudze zagranicznej klientów nasz Bank zdobywa dwutorowo. Z jednej strony dzięki doświadczeniu wynikającemu z otwarcia spółki leasingowej w Szwecji. Z drugiej strony wykorzystując kolejny atut, również o szwedzkim rodowodzie. Działająca w Polsce Nordea AB, realizująca politykę „podążania” za swoimi klientami, obsługuje na naszym rynku również klientów skandynawskich. Przejmując Nordea Bank Polska, w naszych strukturach znalazł się doświadczony zespół do obsługi skandynawskich firm.

Zastanawiając się, jak wykorzystać to aktywo do rozwoju naszego Banku, a także, jak aktywnie wspierać klientów korporacyjnych za granicą, doszliśmy do wniosku, że możemy zbudować silniejszy zespół międzynarodowy do obsługi firm eksportowo-importowych. Po drugie, w oparciu o doświadczenia PKO Leasing Sverige rozważamy, czy nie warto w krajach, gdzie działają nasi klienci, zbudować przedstawicielstw albo oddziałów – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego. A pytany o plany zagranicznej ekspansji i akwizycje, uważa, że model oddziałowy jest w obecnych warunkach najrozsądniejszy i dodaje: – Jesteśmy namawiani do spektakularnych działań (…), natomiast nam wydaje się, że pójście za granicę za naszymi klientami jest czymś bardziej naturalnym. Tam, gdzie są klienci, są pieniądze do zarobienia. Trzeba wykonać ten ruch, poznać rynek i dopiero potem myśleć o kolejnych posunięciach.

Iwona Wardzyńska-Kaźmierczak

Czytaj także:

Gratulujemy naszemu klientowi! PESA z nagrodą Financial Times lepsza od Twittera

Leasing szyty na miarę

  • Bankofirma

   02018.12.20

   Faktoring – pieniądze zawsze na czas

   Wykonujesz swoją pracę i chcesz dostać za nią należne wynagrodzenie – bez kłopotów i bez zwłoki. Z kontrahentami jednak bywa różnie. Zdarzają się nierzetelni właściciele firm, którzy albo zwlekają z uregulowaniem należności, albo popadają w kłopoty finansowe uniemożliwiające opłacenie faktury. Przed takimi sytuacjami uchroni nas usługa faktoringu w PKO Faktoring, spółki należącej do Grupy PKO Banku Polskiego – proste i szybkie finansowanie obrotowe twojej firmy.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.12.18

   E-sklep szyty na miarę

   Kompleksowe rozwiązania to wygoda, której tak bardzo potrzebujemy w naszym biznesie. Zarządzanie firmą ma być przecież łatwe i szybkie. PKO Konto Firmowe daje zdecydowanie więcej – możliwość zaprojektowania oraz uruchomienia własnego sklepu internetowego, czyli przeniesienia swojej działalności do globalnej sieci.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.12.06

   Rzucili wszystko i wyjechali w Bieszczady. Stworzyli Bjorkowo – niepowtarzalne miejsce rodzinnego wypoczynku

   Mirosław Szulc i Joanna Zwolińska-Szulc porzucili korporacyjną karierę w konsultingu. Dwa lata temu postanowili, że się usamodzielnią. „Po okresie fascynacji miastami i pracą w wielkim biznesie przyszedł czas na zmiany. Na zbliżenie się do natury. Poszukiwanie wewnętrznego spokoju, czystego powietrza i powrotu do sportu” – wspominają w rozmowie z Bankomanią. Przy wsparciu PKO Banku Polskiego zbudowali Bjorkowo – swoje miejsce na ziemi w sercu Bieszczad, do którego zapraszają dziś gości z całego kraju (i nie tylko).

   więcej
  • Bankofirma

   02018.12.06

   Księgowość w firmie – tradycyjnie czy online?

   Utrzymywanie porządku w dokumentach finansowych i należyte wywiązywanie się obowiązków wobec fiskusa to poważne wyzwania stojące przed każdym przedsiębiorcą. Początkujący właściciele firm zazwyczaj nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie księgowego na etat, więc są szczególnie narażeni na błędy rachunkowe, które mogą słono kosztować. Sposobem na uniknięcie problemów jest skorzystanie ze wsparcia księgowego online lub powierzenie firmowych rozliczeń specjalistom z biura rachunkowego na zasadach outsourcingu.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.11.22

   Rusza szał przedświątecznych zakupów – nie odsyłaj swoich klientów z kwitkiem!

   Mikołaje na sklepowych witrynach, dekoracje na ulicach i w galeriach handlowych, do tego świąteczne promocje w sklepach i coraz większe tłumy – ruszył bardzo gorący okres w handlu. Świąteczna atmosfera zaczyna się w Polsce z roku na rok coraz wcześniej i to już nikogo nie dziwi. Coraz bardziej dziwi natomiast informacja, że sklep nie przyjmuje płatności kartą lub telefonem.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.11.21

   Zaczyna się już na plantacjach ziemniaków. Poznaj Super Anioła z Łomży

   Produkują skrobię ziemniaczaną, syrop glukozowy czy grysik – grupa PEPEES jest łomżyńskim Super Aniołem. Firma została nagrodzona podczas lokalnego plebiscytu, którego sponsorem jest PKO Bank Polski.

   więcej
  Pokaż więcej