2015.04.01

Zbliżeniowo znaczy szybko - nie tylko poniżej 50 zł

Płacenie kartą zbliżeniową jest łatwe i wygodne. Transakcja zajmuje mniej czasu niż płacenie gotówką. Korzystając z tej funkcji, nie trzeba martwić się, że sprzedawca nie będzie miał wydać reszty. Nie wszyscy posiadacze takich kart mają świadomość, że płacić w ten sposób można nie tylko przy zakupach o wartości do 50 zł.

Zbliżeniowo znaczy szybko - nie tylko poniżej 50 zł

Płatności zbliżeniowe są proste…

Sprzedawca lub kasjer wprowadza dane transakcji. Po zbliżeniu karty do czytnika urządzenia rejestrującego transakcję (terminal POS - ang. point of sale) na odległość mniejszą niż 5 cm, wbudowany w kartę układ scalony wysyła drogą radiową krótki, szyfrowany sygnał i płatność zostaje zaakceptowana. Czytnik potwierdza to sygnałem dźwiękowym, świetlnym i komunikatem na wyświetlaczu. Nie trzeba podawać kodu PIN - chyba że transakcja dotyczy kwoty wyższej niż 50 złotych.

…oraz szybkie i bezpieczne

Warto pamiętać o tym, że płacić zbliżeniowo można niezależnie od wysokości rachunku. Dzięki temu wszystkie transakcje kartą można wykonywać szybciej, bez konieczności wkładania karty do czytnika terminala. Przy kwotach powyżej 50 złotych system będzie wymagał podania kodu PIN.

Korzystanie z karty zbliżeniowej to ogromna wygoda, ale też bezpieczeństwo. Za bilety komunikacji miejskiej, parkowanie, wstęp do klubu lub niewielkie zakupy można zapłacić nie wypuszczając karty z ręki i nie tracąc jej ani na chwilę z oczu.

Zawsze z rozwagą

W sklepach przy okazji dokonywania płatności zbliżeniowych często można usłyszeć pytanie o to, czy chcemy otrzymać potwierdzenie transakcji. Gdy nam się spieszy, w pierwszym odruchu przystajemy na propozycję kasjerów, by nie drukować potwierdzenia. To błąd! Trzeba pamiętać, że wygoda nie zwalnia z odpowiedzialności za nasze finanse. Drobne transakcje stanowią coraz większą część płatności. W masie drobnych wydatków można się czasem pogubić. Dlatego nawet przy mniejszych transakcjach kartą warto brać potwierdzenia i przechowywać je przez pewien czas. Będziemy mieli pewność, że trzymamy nasze wydatki pod kontrolą.

Karty zbliżeniowe dla każdego

W ofercie PKO Banku Polskiego znajdują się różne rodzaje kart płatniczych: debetowe, kredytowe, przedpłacone, które wyposażone są w funkcję płatności zbliżeniowych. Oznacza to, że z tej wygodnej formy płacenia za zakupy i usługi mogą korzystać klienci PKO Banku Polskiego w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat.

Skłonność do płacenia kartą zbliżeniowo stale rośnie. Jak podaje portal prnews.pl w ostatnim kwartale 2014 r. liczba transakcji zbliżeniowych w Europie wzrosła o 174 proc. rok do roku, a stopień korzystania z nich przez użytkowników - o 20 proc. W Polsce już blisko jedna trzecia płatności kartowych to transakcje zbliżeniowe. Równie szybko wzrasta liczba POS akceptujących tego typu płatności. W połowie ubiegłego roku było ich w Polsce 221 tys. W ciągu dwóch lat ich liczba zwiększyła się prawie trzykrotnie. Stanowią one obecnie ponad 60 proc. ogólnej liczby POS-ów w kraju.

Grzegorz Culepa
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Początek końca ery gotówki

Bankowanie przez telefon

loaderek.gifoverlay.png