2014.03.13

Prace studentów ASP w Centrali PKO Banku Polskiego

Od wczoraj w budynku Centrali Banku można oglądać wystawę poplenerowych prac studentów pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W uroczystym otwarciu ekspozycji wzięli udział prezes Zarządu Zbigniew Jagiełło oraz przewodniczący Rady Nadzorczej Cezary Banasiński.

Plener pracowni pod mecenatem Fundacji PKO Banku Polskiego odbył się w listopadzie ubiegłego roku w dworku Czesława Miłosza w Krasnogrudzie, gdzie mieści się Międzynarodowe Centrum Dialogu prowadzone przez Fundację "Pogranicze", współorganizatora projektu. Uczestniczyła w nim trzynastoosobowa grupa studentów warszawskiej ASP, pracująca na co dzień pod kierunkiem prof. Leona Tarasewicza.

  • Podczas pleneru studenci mieli m.in. okazję poznać problematykę wielokulturowego dziedzictwa regionu z pogranicza kultur polskiej, litewskiej i białoruskiej, historię dworku krasnogrudzkiego oraz życie i twórczość Czesława Miłosza.

Efekty udziału studentów w plenerze można podziwiać podczas wystawy w Centrali Banku. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Zgromadzone na niej prace można oglądać do 29 kwietnia. Potem przenosi się do gmachu warszawskiej ASP (Wydział Sztuki Mediów) przy ul. Spokojnej 15, gdzie będzie dostępna dla odwiedzających do połowy maja. Otwarciu wystawy w ASP towarzyszyć będzie wydanie katalogu prac studentów, który współfinansuje Bank.

  • Ci, którym nie uda się wybrać osobiście na wystawę prac młodych artystów, mogą odwiedzić galerię na naszym portalu.

Jednym z ważniejszych działań Banku wspierających rozwój sztuki jest budowa kolekcji sztuki współczesnej. W zbiorach PKO Banku Polskiego znajdują się prace ponad trzydziestu wybitnych polskich artystów - między innymi Magdaleny Abakanowicz, Stefana Girowskiego, Jarosława Modzelewskiego i Jana Tarasina.

Dzieła wchodzące w skład kolekcji bankowej są wyeksponowane przede wszystkim w miejscach dostępnych dla gości oraz pracowników budynku Centrali w Warszawie. Aby udostępnić je szerszej publiczności Bank uruchomił serwis Kolekcja Sztuki, gdzie znajdują się fotografie wszystkich prac i biografie ich autorów.

Opracowała Lidia Sosnowska

Czytaj również:

Kolekcja sztuki współczesnej PKO Banku Polskiego

Mistrz przestrzeni i koloru

Pliki do pobrania

    loaderek.gifoverlay.png