2015.06.30

Sztuka w pełni lata

Między dwoma dużymi wydarzeniami filmowymi pod patronatem PKO Banku Polskiego: wiosennym festiwalem PKO Off Camera i odbywającym się jesienią Festiwalem Filmów Fabularnych w Gdyni, trwa gorący sezon atrakcji kulturalnych. Niezależnie od miejsca wypoczynku można wybrać się na wystawę, film, koncert i do teatru.

Sztuka w pełni lata

Wprowadzeniem do letniego sezonu kulturalnego było wielkie święto niezależnego kina – PKO Off Camera w Krakowie. Festiwal zakończył się zwycięstwem filmu „Ixcanul”, a nagrodę 100 tys. dol. z rąk Zbigniewa Jagiełły, prezesa PKO Banku Polskiego, otrzymał pochodzący z Gwatemali reżyser debiutant – Jayro Bustamante. W konkursie Polskich Filmów Fabularnych wygrał film Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało”, a Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FI PRESCI doceniła obraz „Sworn Virgin” Laury Bispuri z Albanii. Nagrodę publiczności otrzymał Łukasz Palkowski za film „Bogowie”, zrealizowany na podstawie scenariusza Krzysztofa Raka, finalisty konkursu dla  scenarzystów Script Pro z 2013 roku.

Podczas festiwalu PKO Off Camera ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Script Pro – nagrodę główną PKO Banku Polskiego zdobył Jarosław Marszewski za scenariusz „Red planet white flag”. Być może niedługo zobaczymy film na jego podstawie.

Sztuki plastyczne

Jeśli ktoś nie miał okazji zawitać do Krakowa, gdzie jednym z wyjątkowych gości był Roman Polański, nieco innych, choć z pewnością dużych wrażeń dostarczy mu wystawa w łódzkim Muzeum Kinematografii pt. „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym”. Prezentacja dorobku jednego z największych filmowców na świecie będzie trwać od lipca do września. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Andrzej Wajda.

Inną, godną uwagi wystawą jest„Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko”na Zamku Królewskim w Warszawie. Waldemar Świerzy, plakacista, grafik, profesor projektowania plakatu Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie, był uznawanym i nagradzanym na całym świecie artystą. Wystawa pokazuje polskich władców znanych z „Pocztu królów i książąt polskich” Jana Matejki w nowej odsłonie. Postaci stworzone przez Świerzego to prawdziwi, pełni pasji i emocji ludzie, a nie posągowi mocarze. Całość przemawia do wyobraźni współczesnych ludzi, zwłaszcza młodych, a wystawa uznawana jest za praktyczną lekcję historii. Ekspozycję można oglądać do 19 lipca.

W Muzeum Narodowym w Warszawie do 6 września potrwa wystawa„Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”. To wyjątkowa prezentacja dotycząca jednego z wybit niejszych umysłów awangardy literackiej i artystycznej z początku XX wieku. Wybitny poeta, krytyk i teoretyk sztuki, założyciel czasopisma „Zwrotnica” związany był ze środowiskiem artystycznym nowoczesnej Europy. Efekty tych przenikających się wpływów i współpracy artystów wielu dziedzin: literatury, filozofii czy sztuk plastycznych, będzie można zobaczyć podczas wystawy.

Letnie brzmienia

Jednak nie tylko sztuki plastyczne warto zobaczyć tego lata. Amatorzy muzyki, zwłaszcza przebywający w regionie łódzkim, mają szansę zetknąć się z Wędrownym Festiwalem Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, który do 30 sierpnia w każdy weekend będzie gościł w innym miejscu województwa. To propozycja łącząca pasje muzyczne z turystycznymi, bowiem piękne brzmienia w wyjątkowym wykonaniu będzie można usłyszeć w wielu zabytkowych miejscach, m.in. klasztorach, muzeach czy zamkach. W repertuarze dominują inspiracje folkowe i związane ze sztuką dawną, ale nie brakuje też aranżacji nawiązujących do współczesnej muzyki rozrywkowej. W sumie podczas 16. Festiwalu „Kolory Polski” odbędzie się ponad 20 koncertów.

Pod koniec lata, od 6 do 16 września, w muzycznym kalendarzu melomanów na pewno pojawi się wyjątkowe wydarzenie – jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, który w tym roku odbędzie się pod hasłem: „Niech żyje Wratislavia!”. Od 50 lat festiwal gromadzi wybitne osobowości światowej klasy muzyków. Nie inaczej będzie w tym roku, choć po raz pierwszy w historii zarówno publiczność, jak i muzycy mają do dyspozycji salę koncertową na światowym poziomie – Narodowe Forum Muzyki. Wśród gości pojawią się wybitni wirtuozi oraz soliści w niecodziennych interpretacjach wyjątkowych dzieł.

Kino w teatrze

Od kilku lat także w wakacje powody do zadowolenia mają sympatycy teatrów – coraz więcej scen działa również latem. I choć czasem zamiast spektakli odbywają się tam koncerty albo pokazy filmów, zawsze warto sprawdzić, co dzieje się w ulubionym lub znajdującym się w okolicy teatrze. Na pewno na uwagę zasługuje repertuar warszawskiego teatru IMKA. Przez cały rok trwa w nim Niecodzienny Festiwal Teatralny, podczas którego można zobaczyć spektakle: „Antygona w Nowym Jorku”, „Joplin”, „Dziady”, „Arabela”, „Szklana menażeria”.

Warto również wybrać się do pięknego Zamościa, gdzie od 21 czerwca do 12 lipca trwać będzie 40. Zamojskie Lato Teatralne. Jedną z większych niespodzianek jubileuszowej edycji będzie przedstawienie „Romeo i Julia” z udziałem aktorów amatorów. Ale w programie jest dużo więcej wyjątkowych propozycji, np. spektakle teatrów: Kamienica i Montownia z Warszawy oraz Teatru KTO z Krakowa. Ponadto udział w Zamojskim Lecie Teatralnym zapowiedziały także: Scena Plastyczna KUL, Polski Teatr Tańca, Teatr Woskresinnia z Lwowa oraz Narodowy Stary Teatr z Krakowa.

W Gdyni Orłowie zaś przez całe wakacje działać będzie Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza. I choć nie zobaczymy tam aktorów na żywo, to jednak spotkań z wyjątkowym aktorstwem nie zabranie – zagwarantują to pokazy filmów światowego formatu. W repertuarze m.in. „Whisky dla aniołów”, „18 spotkań przy stole”, „Polowanie” czy „Chce się żyć”.

Filmowe atrakcje

Hucznym zakończeniem pełnego różnorodnych atrakcji kulturalnych sezonu będzie z pewnością jubileuszowy, 40. Festiwal Filmowy w Gdyni. Trwające od 14 do 19 września największe święto polskiego kina to doskonała okazja, by nadrobić zaległości rodzimej produkcji.

Wszystkim sympatykom polskiego kina na chłodne lub deszczowe dni polecamy także kolekcję zdigitalizowanych – poddanych cyfrowej rekonstrukcji – filmów. Wśród nich znalazły się dzieła m.in. Andrzeja Wajdy, Stanisława Barei, Juliusza Machulskiego. Jednym z ostatnio odnawianych był obraz Wojciecha Smarzowskiego „Wesele”.

Pełne atrakcji kulturalnych lato to zachęta i przygotowanie do kolejnego sezonu. Aktywną jesień z filmem mają zapewnioną amatorzy filmowcy, którzy do 10 lipca zgłoszą się do udziału w 14. Pomorskich Warsztatach Filmowych organizowanych przez Gdyńską Szkołę Filmową. W rekrutacji może wziąć udział każda osoba pełnoletnia mająca dobry pomysł na film. Warsztaty będą trwać od października do grudnia bieżącego roku.

Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski

loaderek.gifoverlay.png