2014.10.07

TED – idee na przyszłość

Technologia i kultura rodzi idee. Życie we współczesnym świecie zmienia się nieustannie i wymaga ciągłego dostosowywania pod dyktat elektroniki i mód społeczeństwa informacyjnego. Brzmi groźnie? Niekoniecznie. Konferencje TED ujarzmiają ten żywioł i w formie fascynujących wykładów przekazują nam skuteczne recepty na wiele bolączek codzienności.

Jacek Utko
Jacek Utko - pierwszy Polak na konferencji TED.

18 minut

Witajcie w świecie 18 minutowych wizjonerów – tyle czasu mają uczestnicy konferencji TED na przedstawienie swojego rewolucyjnego pomysłu. 18 minut na niezwykłą, motywującą opowieść z technologią i kulturą w tle. Tyle musi wystarczyć na przekonanie widzów oraz inwestorów do przedstawianej idei i zdecydowanie o jej losach. Zwięzłość wystąpień i forma spotkań zachwyciła miliony ludzi na całym świecie. Coroczne imprezy ściągają największe sławy i coraz więcej widzów.

Początki TED

Historia spotkań TED (Technology, Entertainment, Design) rozpoczęła się w 1984 roku, gdy organizacja non-profit Sapling Foundation pod wodzą Richarda Wurmana (architekta i grafika) zorganizowała jednorazowe spotkanie. Pokazano na nim prototyp płyty CD, komputer Apple Macintosh, a przemówienia wygłosili Benoit Mandelbrot (matematyk), Nicholas Negroponte i Stewart Brand. Mimo gwiazdorskiej obsady, wydarzenie skończyło się finansowym niepowodzeniem i fundacja z ponowną próbą organizacji takiej innowacyjnej konferencji musiała poczekać na lepsze czasy.

Po 6 latach zdecydowano się na formę coroczną, a inauguracja miała miejsce w Vancouver. Tym razem pomysł Wurmana i jego partnera Harry’ego Marksa chwycił – jak możemy przeczytać na stronie TED, „świat był na niego gotowy”. Od tamtej pory TED organizowany jest na całym świecie. Obok głównej imprezy odbywają się między innymi TEDActive oraz TEDx, czyli spotkania niezależne od głównego organizatora (ale organizowane na licencji TED), również mające kształt konferencji, na których prelegenci dzielą się swoją wiedzą, ciekawymi pomysłami kreatywnymi i rozwiązaniami.

W 2005 roku fundacja zdecydowała się powiększyć portfolio o kolejną serię spotkań pod nazwą TEDGlobal. To konferencje o mocno międzynarodowym profilu, gdzie spotykają się intelektualiści z całego świata, by dyskutować i przemawiać o niezwykle szerokim wachlarzu zagadnień. Organizowane są co roku w różnych miejscach na świecie (tegoroczna odbywa się w dniach 6-10.10 na słynnej brazylijskiej plaży Copacabana w Rio de Janeiro).

  • Wszystkie przemówienia (obecnie jest ich ponad 1700) dostępne są online, za darmo. Obejrzano je ponad miliard razy.

Również w 2005 roku zdecydowano się na przyznanie nagrody najlepszemu mówcy (TEDPrize) oraz „realizację marzenia”, które może zmienić świat. Obecnie nagroda wynosi milion dolarów, a Fundacja w porozumieniu ze zwycięzcą realizuje jego (lub jej) marzenie na miarę własnych możliwości. Statuetka nagrody to aluminiowa kula „lewitująca” nad dyskiem z drzewa z orzechowego autorstwa Toma Shannona – amerykańskiego artysty słynącego ze dzieł inspirowanych nauką.

TED dzisiaj

Na przestrzeni lat w konferencjach TED uczestniczyli przedstawiciele najrozmaitszych branż i aktywności – pisarze (Isabel Allende), przedsiębiorcy (sir Richard Branson, Bill Gates), muzycy (Bono, wokalista U2), politycy (Bill Clinton, Al Gore, Nelson Mandela), architekci (Frank Gehry), naukowcy (Stephen Hawking) i wielu innych. Mimo że organizatorom zarzuca się, że w ostatnich latach na konferencjach więcej jest poprawności politycznej, show i górnolotnych przemówień o „pokoju na świecie” niż merytoryki i know-how, TED wciąż cieszy się olbrzymim zainteresowaniem ludzi na całym świecie (oficjalny fan page TED na facebooku śledzi niemal 6 mln osób). Powiew świeżości i innowacyjności idei TED gwarantują spotkania organizowane na jego licencji, jak TEDx czy TEDGlobal.

Niezależnie od głosów krytyki można śmiało stwierdzić, że TED zmienił życie milionów ludzi na całym świecie. Kilkunastu mówców wygłosiło przemówienia, które w ciągu 18 minut poruszyły, wzruszyły i zainspirowały tysiące ludzi. Poniższe zestawienie to jedne z najbardziej znanych prelekcji TED w historii (możemy je obejrzeć również z polskimi napisami). Zapraszamy do świata wielkich idei i wzruszających historii. 

Historia najsłynniejszych wykładów I ich twórców:

Sir Ken Robinson. Szkoła zabija kreatywność

Sir Ken Robinson, uznany na świecie pisarz, mówca i doradca z zakresu rozwoju osobistego, podczas swojego słynnego wystąpienia postawił kontrowersyjną, a przy tym bardzo interesującą tezę: szkoła zabija kreatywność dzieci zamiast ją podsycać. W swoim wystąpieniu, które do tej pory obejrzało już ponad 25 mln osób, przedstawia pomysł stworzenia systemu edukacyjnego, który działałby na zupełnie innych zasadach.

Jill Bolte Taylor i jej wylew zrozumienia

Jill Bolte Taylor, amerykańskiej neuroanatomistce, pisarce i publicystce, nadarzyła się okazja, której inni neurolodzy woleliby raczej za wszelką cenę uniknąć: doznała rozległego udaru mózgu. Obserwowała, jak przestają działać kolejne funkcje jej mózgu – ruch, mowa, samoświadomość. W poniższym filmie opowiada nam o tym zdumiewającym doświadczeniu.

Elisabeth Gilbert o wspomaganiu kreatywności

Elizabeth Gilbert, amerykańska pisarka (autorka m.in. autobiograficznej powieści „Jedz, módl się, kochaj”), przygląda się niemożliwym oczekiwaniom jakie żywimy wobec artystów i ludzi genialnych, stawiając radykalną tezę, że ludzie „nie są” geniuszami, lecz „mają” geniusz. Oto zabawna, osobista i zaskakująco poruszająca wypowiedź.

Keith Barry i magia mózgu

Najpierw Keith Barry, irlandzki iluzjonista i hipnotyzer, pokazuje, jak nasz mózg może oszukać ciało – za pomocą triku, który działa również przez podcast. Potem angażuje publiczność w kilka totalnie zadziwiających (a nawet trochę niebezpiecznych) numerów magii mózgu. 

TED i Polacy

Jacek Utko: Czy dobry design może uratować gazety?

Pierwszym Polakiem na konferencji TED był Jacek Utko, projektant prasowy, dyrektor artystyczny szwedzkiej grupy Bonnier Business. Podczas swojego 6-minutowego wystąpienia zastanawiał się, czy design może uratować gazety.

Marcin Jakubowski: Otwarte źródło projektów dla cywilizacji

Marcin Jakubowski – Polak, który wyemigrował do Stanów w wieku 10 lat. Ukończył (z wyróżnieniem) Uniwersytet Princeton, a następnie otrzymał doktorat z fizyki jądrowej na Uniwersytecie Wisconsin. W 2003 roku założył organizację Open Source Ecology, której celem jest produkcja maszyn z przetworzonych elementów.

W 2011 otrzymał tytuł Członka TED.

Podczas wystąpienia na konferencji TED opowiadał o swojej inicjatywie. Dzięki wiki i cyfrowym narzędziom tworzy bazę projektów open source, na podstawie których każdy, całkiem od zera, będzie w stanie zbudować 50 maszyn rolniczych, takich jak ciągnik czy kombajn. A to tylko pierwszy krok w tworzeniu zestawu instrukcji do wybudowania samowystarczalnego miasteczka (koszt początkowy: 10 tys. dolarów).

Mariusz Kamiński

Czytaj także:

Czy szczęście zależy od ilości posiadanych pieniędzy?

Czym jest heurystyka dostępności?

loaderek.gifoverlay.png