40. rocznica wybuchu w Rotundzie. Pamiętamy!
W 1979 r. w warszawskiej Rotundzie doszło do tragicznego wypadku. Wybuchł gaz, w wyniku czego zginęło 49 osób. Co roku Bank upamiętnia ofiary eksplozji składając kwiaty pod tablicą pamiątkową.
Rotunda po wybuchu 15.02.79 fot. S. Zubczewski
W czwartek 15 lutego 1979 r. o godzinie 12:37 w centrum stolicy wybuchł gaz. Potężna eksplozja wstrząsnęła Rotundą. Budynek zawalił się.
Do wybuchu doszło dwadzieścia kilka minut przed końcem pierwszej zmiany, gdy w Banku znajdowało się około 170 pracowników i 300 klientów. W wyniku eksplozji zginęło 49 osób, 135 zostało rannych, a budynek został zniszczony. To była największa katastrofa w powojennej Warszawie. Akcja ratunkowa trwała 6 dni. Poszukiwania zasypanych ludzi utrudniała bardzo niska temperatura dochodząca do 20°C poniżej zera. W pomoc zaangażowało się ponad 2 tys. osób – strażacy, milicjanci, żołnierze oraz mieszkańcy Warszawy i pracownicy Banku. Tysiące osób oddawały krew dla rannych i poszkodowanych w wybuchu. Śledztwo wykazało, że przyczyną katastrofy był nieszczęśliwy wypadek.
Rotundę odbudowano po ośmiu miesiącach, ale w porównaniu z pierwowzorem, budynek stracił najbardziej charakterystyczną cechę: przezroczystą i transparentną elewację.
Ze względu na zły stan techniczny obiektu, w 2013 r. rozpoczęły się działania zmierzające do jego gruntownej rewitalizacji. Projekt Nowej Rotundy wyłoniono w międzynarodowym konkursie Changing the face Rotunda 2013. Zwycięzcą zostało polskie biuro projektowe Gowin&Siuta z Krakowa. Nowa Rotunda przywraca unikatowe walory pierwotnego projektu budynku, wzbogacając go o nowoczesne rozwiązania. Na wygląd i przeznaczenie Rotundy wpływ mieli także mieszkańcy miasta. Prace konstrukcyjne poprzedzały konsultacje społeczne na bezprecedensową w historii stolicy skalę. Wzięło w nich udział ponad 10 tys. warszawiaków. W efekcie powstała wizja Rotundy jako wielofunkcyjnego i otwartego miejsca.
Nowa Rotunda będzie nowoczesną bryłą i przestrzenią – usługową, bankową, ale też społeczną i rekreacyjną, otwartą i przyjazną dla wszystkich.
Rotunda zawsze była także miejscem spotkań. Zgodnie z założeniami projektu funkcje bankowe w zrewitalizowanym budynku zostaną zlokalizowane na parterze i w podziemiu. Natomiast poziom +1 zostanie nowoczesną i otwartą strefą – zgodnie z ideą „spotkajmy się”. Bank jest w trakcie prac związanych z konkretnymi rozwiązaniami.
Obecnie zakończył się montaż szklanej elewacji zewnętrznej i rozpoczynają się prace wewnątrz budynku.
Szkic warszawskiej Rotundy, najbardziej charakterystycznego budynku PKO Banku Polskiego i jednego z symboli stolicy znalazł się na znaczku wyemitowanym przez Pocztę Polską specjalnie z okazji 100-lecia istnienia PKO Banku Polskiego.
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
Henryk Gruber – wizjoner swoich czasów
PKO współfinansuje budowę portu w Gdyni
100-lat PKO Banku Polskiego. Podpisanie dekretu założycielskiego
Pliki do pobrania
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?