2019.02.09

PKO współfinansuje budowę portu w Gdyni

Prawie sto lat temu w małej wiosce rybackiej wybudowano port, a wkrótce potem powstało z niej wielkie miasto. Tak w skrócie można podsumować początki Gdyni, która 10 lutego 1926 r. uzyskała prawa miejskie. Teraz to metropolia – otwarta, piękna, światowa. W latach 20. XX w. PKO Bank Polski współfinansował budowę portu w Gdyni, który stał się jednym z największych w Europie.

Gdynia to duże i nowoczesne miasto. Choć jej korzenie sięgają średniowiecza, to miastem stała dopiero w 1926 r. Punktem zwrotnym w jego historii była budowa potu. Niemały w tym udział miał PKO Bank Polski, który jeszcze jako Pocztowa Kasa Oszczędności w czasach II RP finansował tę inwestycję.

Powstawanie portu

W latach 20. XX w. PKO, powierzane środki, lokowało głównie w państwowych papierach wartościowych. Dzięki temu państwo mogło finansować tak ważne inwestycje, jak budowa portu i miasta Gdyni. Sytuacja sprzyjała inwestycji, ponieważ po 1919 r. II RP potrzebowała własnego portu morskiego. Wybór padł na Gdynię. Wcześniejsza wojna z Rosją Radziecką pokazała, że port w Wolnym Mieście Gdańsk nie mógł być jedynym handlowo-usługowo-militarnym punktem II RP nad Bałtykiem. W 1920 r., 15 miesięcy po zakończeniu I wojny światowej i podpisaniu traktatu wersalskiego, Polska odzyskała dostęp do morza. To był przełom.

Symboliczna inwestycja

Dwa lata później, 23 września 1922 r., Sejm RP przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. Od razu też oficjalnie ruszyły prace przy budowie. Stało się tak za sprawą Eugeniusza Kwiatkowskiego, który był jednym z inicjatorów rozbudowy infrastruktury kraju, przede wszystkim portu i miasta Gdynia. Odważny projekt autorstwa inż. Tadeusza Wendy realizowano niezwykle sprawnie. Po kilku miesiącach prac, już w sierpniu 1923 r. do portu przybył pierwszy pełnomorski statek pod francuską banderą – SS Kentucky. Regularną linię pasażerską Gdynia – Nowy Jork otwarto w 1930 r., a już cztery lata później Gdynia stała się największym portem nad Bałtykiem i najnowocześniejszym w Europie.

Gdyński port był symbolem odradzającego się państwa polskiego i w ciągu kilku lat zyskał status największego nad Bałtykiem i jednego z większych portów w Europie. Pod względem wielkości obrotów wyprzedzał obiekty w Kopenhadze, Bremie, Amsterdamie, Genui, Neapolu i Trieście.

Nowoczesne miasto

Dziś Gdynia to prężnie rozwijające się miasto. Oprócz charakterystycznych dla niego warunków turystycznych i krajobrazowych, pełne jest atrakcji kulturalnych, rekreacyjnych czy sportowych. Wiele z wydarzeń znajdujących się na mapie wydarzeń miasta i nie tylko, od lat sponsoruje PKO Bank Polskich. Do nich należą na pewno te teatralne i filmowe, m.in. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwal NNW czy działalność Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W mieście nie brakuje także imprez sportowych, w które angażuje się Bank, jak biegi z cyklu PKO Grand Prix Gdyni: Bieg Niepodległości, czy z cykl Tropem Wilczym. Gdynia liczy blisko ćwierć miliona mieszkańców. Według badań socjologów, są oni najbardziej zadowoleni ze swojego miejsca zamieszkania w Polsce.

Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i biznesowym. Obok turystyki kwitnie tu gospodarka morska i przemysł stoczniowy, ale coraz wyraźniej widać też rozwój sektora finansowego. Tu znajduje się regionalna siedziba PKO Banku Polskiego. Gdynia to ważny samorząd w gronie klientów Banku. Współpraca trwa od 2005 r. Port Gdynia dynamicznie się rozwija. W 2018 r. osiągnął rekordową wartość przeładunków – przekroczyły one 23,5 mln. ton. Wykorzystując swój potencjał Port Gdynia dąży do przyjmowania największych statków i obsługi największych armatorów.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Zobacz serwis przygotowany z okazji 100-lecia PKO Banku Polskiego - www.stolatpkobp.pl

Czytaj także:

Kolekcjonerska moneta z okazji 100-lecia powstania PKO Banku Polskiego

PKO Bank Polski najcenniejszą polską spółką

PKO Bank Polski krajowym liderem finansowania handlu

  • Bankofinanse

   02019.05.22

   Co to jest spread walutowy?

   Spread walutowy to określenie znane każdemu, kto przynajmniej raz wymieniał walutę w banku lub kantorze. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jednak, czemu służy, co oznacza i – przede wszystkim – czy można go uniknąć. Jak więc korzystać z obcej waluty, nie tracąc na tym?

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.20

   Meet-up Agile Warsaw w PKO Banku Polskim

   Agile, Scrum, zwinne metodyki pracy – to pojęcia, o których coraz częściej słyszymy, ale nie zawsze wiemy, czego dotyczą. Przez najbliższy rok w centrali PKO Banku Polskiego odbędzie się kilkadziesiąt spotkań poświęconych tym zagadnieniom.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   PKO Bank Polski: szukamy pracowników na londyńskich Targach Pracy

   Polacy poszukujący nowych wyzwań zawodowych licznie odwiedzili 9 maja 2019 r. Polskie Targi Pracy w Londynie. Pod jednym dachem zebrały się największe polskie przedsiębiorstwa i międzynarodowe firmy działające w Polsce. Ich celem było przedstawienie rodakom na Wyspach, aktualnych ofert zatrudnienia w kraju. Nie zabrakło również przedstawicieli PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Perły Europy rozdane. W Chorzowie odbyła się uroczysta gala dla przedsiębiorców

   62 lata temu zostały podpisane Traktaty Rzymskie, dające początek współczesnej Unii Europejskiej. Z tej okazji w chorzowskim Teatrze Rozrywki spotkali się przedstawiciele biznesu. Galę z okazji Święta Europy zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jedną ze statuetek odebrała Katarzyna Durma, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Chorzowie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Dwucyfrowy wzrost zysku pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych

   Pierwszy kwartał 2019 r., pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych, zakończył się bardzo dobrymi wynikami Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Zysk netto wyniósł 862 mln zł i był o prawie 14 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przyczynił się do tego wzrost skali biznesu oraz poprawa wyniku na działalności biznesowej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.05.15

   200 milionów transakcji w IKO

   Od początku funkcjonowania na rynku aplikacji mobilnej IKO klienci Banku wykonali z poziomu telefonu łącznie już 200 mln transakcji. Najczęściej zlecają za pomocą IKO przelewy, płacą za zakupy w sklepach internetowych, a także stacjonarnie zbliżeniowo.

   więcej
  Pokaż więcej