2019.01.24

Kolekcjonerska moneta z okazji 100-lecia powstania PKO Banku Polskiego

W lutym 2019 r. PKO Bank Polski obchodzi setną rocznicę powstania. Z tej okazji Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną monetę o nominale 10 zł. Dziś trafiła ona do obiegu.

Wizerunek monety jest artystyczną wizją współczesnej bankowości – ekrany urządzeń mobilnych, nakładających się, wielowarstwowych okien aplikacji, przechodzących między rewersem a awersem monety. Umieszczono na nich elementy nawiązujące do postępującej cyfryzacji życia społecznego. Na rewersie widnieją przenikające się postacie, symbolizujące powszechność usług PKO Banku Polskiego i jego dostępność dla milionów Polaków. Na awersie godło Rzeczypospolitej Polskiej otaczają kręgi nawiązujące do świata technologii cyfrowej.

Historia Banku rozpoczęła się 7 lutego 1919 r., kiedy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, premier Ignacy Paderewski oraz minister poczty i telegrafów Hubert Linde podpisali dekret, na mocy którego powstała Pocztowa Kasa Oszczędności.

Od stu lat marka PKO pozostaje symbolem banku dla milionów Polaków. PKO Bank Polski stale zwiększa skalę biznesu, a umiejętne łączenie oczekiwań klientów z wyzwaniami współczesnej bankowości umacnia jego pozycję niekwestionowanego lidera krajowego. Jest silnym i nowoczesnym bankiem uniwersalnym. Działania banku pokazują, jak technologia może służyć człowiekowi i wspierać rozwój gospodarki.

PKO Bank Polski wyznacza trendy na rynku. Angażuje się w perspektywiczne projekty oraz dziedziny i branże przyszłości. Jest liderem bankowości mobilnej, a jego aplikacja IKO w ocenach użytkowników wypada najlepiej na świecie. Jako pierwszy zaadaptował technologię blockchain do potwierdzania autentyczności i niezmienności dokumentów wysyłanych drogą elektroniczną. Model biznesowy banku jest ściśle powiązany z dynamiczną cyfryzacją życia społecznego i dlatego PKO bank Polski aktywnie włącza się w rozwój e-państwa.

Moneta ma nominał 10 zł, waży 14,14 g, a jej średnica wynosi 32 mm. Składa się w 92,5 proc. z czystego srebra. Została wyemitowana w nakładzie 20 tys. sztuk. Cena monety to 120 zł.

Od denara do złotówki 

Historia tworzenia monet sięga starożytności. To wtedy – w takich państwach jak Grecja czy Rzym – stały się nieodłącznym elementem cywilizacji. Polska musiała jeszcze długo poczekać na własne monety. Ich początki to okres panowania Bolesława Chrobrego, który jako pierwszy władca wybijał swoje denary. Robili to również kolejni polscy królowie, m.in. Bolesław Śmiały i Bolesław Krzywousty.

W drugiej połowie XIV w. pojawił się grosz krakowski, który został wprowadzony przez Kazimierza Wielkiego. Jednak pierwszą monetą, którą można uznać za polskiego złotego, było 30 groszy z czasów Jana Kazimierza (XVII w.). W trakcie rozbiorów pieniądz ten został jednak zastąpiony walutami państw zaborców. Funkcjonował w Królestwie Polskim w latach 20. oraz 30. Emisję złotego rozpoczęto ponownie w 1924 r. Jednego złotego wymieniano za 1,8 mln marek polskich. Przeprowadzenie tej operacji, jak również licznych reform ekonomicznych, było w znacznej mierze zasługą ówczesnego premiera Władysława Grabskiego.

Dobre okoliczności

Bicie monet okolicznościowych, kolekcjonerskich także ma długą tradycję. Robią to wszystkie kraje na świecie od początku swojego istnienia. Jednym z najstarszych eksponatów w Polsce jest denar typu Gnezdvn Civitas. Przypuszcza się, że napis znajdujący się na nim upamiętnia zjazd gnieźnieński. Możliwe, że moneta została wybita właśnie w 1000 r. i była przeznaczona na dary dla Ottona III.

W Polsce co roku bije się od kilku do kilkunastu monet okolicznościowych. Narodowy Bank Polski stara się w ten sposób upamiętnić ważne wydarzenia, postaci i rocznice historyczne związane m.in. ze światem sztuki, kultury, nauki, przyrody i sportu. Od 1995 r. pojawiły się serie monet pod hasłem: Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni, Zamki i pałace w Polsce, Zwierzęta świata, Polscy podróżnicy i badacze, Polscy Malarze XIX/XX w.

Najbardziej popularne są monety 10, 20, 100 i 200 zł, choć bije się również takie nominały jak 5, 25 czy nawet 37 zł. Na uwagę zasługuje seria monet, jakie NBP wybijał pod hasłem „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. W 2015 r. powstała pierwsza z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego w wersji ze srebra o nominale 10 zł i złota o nominale 100 zł. W kolejnych latach NBP wyemitował analogiczne monety z wizerunkami Józefa Hallera, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

Szczególną monetę w kształcie kuli wyemitowano z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykonana została ze złota, a jej nominał to 2018. Jest warta 54 tys. zł.

Piotr Dunaj

Czytaj także:

Statuetka za współpracę z SGH

PKO Bank Polski najcenniejszą polską spółką

PKO Bank Polski doceniony przez deweloperów

 

  • Bankofinanse

   02019.02.21

   Zacznij odkładać już dziś na przyszłoroczne ferie

   Powrót po feriach do pracy jest trudny, ale jeszcze trudniej jest wrócić do finansowej równowagi po wyjeździe, który nadszarpnął domowy budżet. Jak nie wpaść w tarapaty przez kilkudniowy wypad w góry? Pomyśl o tym już dziś i zacznij odkładać na przyszłoroczne ferie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.02.19

   PKO Bank Polski i Politechnika Warszawska wspólnie kształcą ekspertów cyberbezpieczeństwa

   Na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej wystartował przedmiot „Praktyczne aspekty cyberbezpieczeństwa”. Podczas wykładów i warsztatów eksperci PKO Banku Polskiego, którzy na co dzień zajmują się cyberbezpieczeństwem i walczą z zagrożeniami w sieci, będą dzielić się swoją praktyczną wiedzą ze studentami. Nowy przedmiot to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.19

   Musisz dopłacić do podatku? Zrób przelew podatkowy w serwisie „Twój e-PIT”

   Na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów „Twój e-PIT” (podatki.gov.pl) podatnicy mogą zobaczyć już swoje roczne zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2018 r. Do ich decyzji pozostaje, czy chcą skorzystać z rozliczenia przygotowanego przez administrację skarbową, czy też rozliczyć się samodzielnie. W przypadku wybrania pierwszej opcji i sytuacji gdy jest potrzeba dopłaty podatku, klienci PKO Banku Polskiego oraz Inteligo mogą zlecić przelew podatkowy Paybynet bezpośrednio z serwisu „Twój ePIT”.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.19

   Uwaga na oszustów – szkolenia „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”

   Grupą najbardziej narażoną na próby wyłudzenia pieniędzy z rachunków bankowych są osoby starsze. W wielu miastach pracownicy naszych oddziałów, we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa, uczestniczą w szkoleniach, które mają uczulić seniorów na tego typu zagrożenia. W ostatnim czasie takie seminaria,, odbyły się w Zwoleniu i Lipsku. Kolejne, już niebawem, w Kozienicach.

   więcej
  • Z Banku

   02019.02.15

   40. rocznica wybuchu w Rotundzie. Pamiętamy!

   W 1979 r. w warszawskiej Rotundzie doszło do tragicznego wypadku. Wybuchł gaz, w wyniku czego zginęło 49 osób. Co roku Bank upamiętnia ofiary eksplozji składając kwiaty pod tablicą pamiątkową.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.13

   Henryk Gruber – wizjoner swoich czasów

   W latach trzydziestych XX w. Prezes Henryk Gruber tchnął nowoczesność w PKO. Budował jej markę, zaufanie społeczne, potęgę finansową banku i wolnej Polski. Ten kapitał procentował w późniejszych latach.

   więcej
  Pokaż więcej