2019.02.15

40. rocznica wybuchu w Rotundzie. Pamiętamy!

W 1979 r. w warszawskiej Rotundzie doszło do tragicznego wypadku. Wybuchł gaz, w wyniku czego zginęło 49 osób. Co roku Bank upamiętnia ofiary eksplozji składając kwiaty pod tablicą pamiątkową.


Rotunda po wybuchu 15.02.79 fot. S. Zubczewski

W czwartek 15 lutego 1979 r. o godzinie 12:37 w centrum stolicy wybuchł gaz. Potężna eksplozja wstrząsnęła Rotundą. Budynek zawalił się. 

Do wybuchu doszło dwadzieścia kilka minut przed końcem pierwszej zmiany, gdy w Banku znajdowało się około 170 pracowników i 300 klientów. W wyniku eksplozji zginęło 49 osób, 135 zostało rannych, a budynek został zniszczony. To była największa katastrofa w powojennej Warszawie. Akcja ratunkowa trwała 6 dni. Poszukiwania zasypanych ludzi utrudniała bardzo niska temperatura dochodząca do 20°C poniżej zera. W pomoc zaangażowało się ponad 2 tys. osób – strażacy, milicjanci, żołnierze oraz mieszkańcy Warszawy i pracownicy Banku. Tysiące osób oddawały krew dla rannych i poszkodowanych w wybuchu. Śledztwo wykazało, że przyczyną katastrofy był nieszczęśliwy wypadek.

Rotundę odbudowano po ośmiu miesiącach, ale w porównaniu z pierwowzorem, budynek stracił najbardziej charakterystyczną cechę: przezroczystą i transparentną elewację.

Ze względu na zły stan techniczny obiektu, w 2013 r. rozpoczęły się działania zmierzające do jego gruntownej rewitalizacji. Projekt Nowej Rotundy wyłoniono w międzynarodowym konkursie Changing the face Rotunda 2013. Zwycięzcą zostało polskie biuro projektowe Gowin&Siuta z Krakowa. Nowa Rotunda przywraca unikatowe walory pierwotnego projektu budynku, wzbogacając go o nowoczesne rozwiązania. Na wygląd i przeznaczenie Rotundy wpływ mieli także mieszkańcy miasta. Prace konstrukcyjne poprzedzały konsultacje społeczne na bezprecedensową w historii stolicy skalę. Wzięło w nich udział ponad 10 tys. warszawiaków. W efekcie powstała wizja Rotundy jako wielofunkcyjnego i otwartego miejsca.

Nowa Rotunda będzie nowoczesną bryłą i przestrzenią – usługową, bankową, ale też społeczną i rekreacyjną, otwartą i przyjazną dla wszystkich.  

Rotunda zawsze była także miejscem spotkań. Zgodnie z założeniami projektu funkcje bankowe w zrewitalizowanym budynku zostaną zlokalizowane na parterze i w podziemiu. Natomiast poziom +1 zostanie nowoczesną i otwartą strefą – zgodnie z ideą „spotkajmy się”. Bank jest w trakcie prac związanych z konkretnymi rozwiązaniami.

Obecnie zakończył się montaż szklanej elewacji zewnętrznej i rozpoczynają się prace wewnątrz budynku.

Szkic warszawskiej Rotundy, najbardziej charakterystycznego budynku PKO Banku Polskiego i jednego z symboli stolicy znalazł się na znaczku wyemitowanym przez Pocztę Polską specjalnie z okazji 100-lecia istnienia PKO Banku Polskiego. 

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Henryk Gruber – wizjoner swoich czasów

PKO współfinansuje budowę portu w Gdyni

100-lat PKO Banku Polskiego. Podpisanie dekretu założycielskiego

Pliki do pobrania

  • Z Banku

   02019.03.22

   PKO Bank Polski Etyczną Firmą 2018

   PKO Bank Polski został laureatem 5. edycji konkursu o tytuł Etycznej Firmy. Doceniono praktyki dotyczące uczciwego prowadzenia biznesu z poszanowaniem norm etycznych oraz systemowe podejście do wzmacniania kultury organizacyjnej zgodnej z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Dla PKO Banku Polskiego to kolejne wyróżnienie w tym konkursie.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Nowe, jubileuszowe wizerunki kart od PKO Banku Polskiego

   Od dziś każdy posiadacz konta w PKO Banku Polskiego może wybrać kartę debetową z nowym wizerunkiem opracowanym z okazji 100-lecia istnienia Banku. Karty wydawane są bez dodatkowych opłat, a już posiadaną można wymienić bezpłatnie na nową, z jubileuszowym wizerunkiem w dowolnym momencie okresu ważności karty.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, wyróżniony nagrodą specjalną Byki i Niedźwiedzie

   Podczas gali wręczenia statuetek Byka i Niedźwiedzia Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, został uhonorowany nagrodą specjalną z okazji jubileuszu 25-lecia „Parkietu”, w kategorii osobowość. Redakcja doceniła jego dokonania w branży finansowej, sukcesy zarządzanego przez niego banku oraz wkład w rozwój rynku kapitałowego. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego zwyciężył w kategorii domy maklerskie. O zwycięstwie zdecydowały m.in. liczba oraz wartość transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym oraz bogata oferta usług dla wszystkich grup klientów.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Karty i bankomaty z coraz większymi możliwościami

   Karty płatnicze i bankomaty znamy niemal od 30 lat. Dają nam coraz więcej możliwości. Polubiliśmy je, ale otwieramy się też na jeszcze nowocześniejsze narzędzia: bankowość mobilną i samoobsługową.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.21

   Czysta kalkulacja – wiosenne porządki za niewielkie pieniądze

   Nikt specjalnie nie lubi sprzątać, ale wiosenne sprzątanie jest zupełnie inne. Świeci już słońce, mamy więcej energii, a przy okazji możemy wymienić sprzęty, coś odmalować i zaaranżować taras. Zrób więc raz do roku domową rewolucję!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.21

   E-urząd w PKO Banku Polskim

   Gdy 100 lat temu powstawała Pocztowa Kasa Oszczędności, nikomu nawet się nie śniło, jak będzie wyglądała rzeczywistość w 2019 r. Bez wychodzenia z domu załatwiamy dziś długą listę spraw urzędowych, a PKO Bank Polski pozostaje liderem budowy polskiego e-państwa.

   więcej
  Pokaż więcej