2019.02.15

40. rocznica wybuchu w Rotundzie. Pamiętamy!

W 1979 r. w warszawskiej Rotundzie doszło do tragicznego wypadku. Wybuchł gaz, w wyniku czego zginęło 49 osób. Co roku Bank upamiętnia ofiary eksplozji składając kwiaty pod tablicą pamiątkową.


Rotunda po wybuchu 15.02.79 fot. S. Zubczewski

W czwartek 15 lutego 1979 r. o godzinie 12:37 w centrum stolicy wybuchł gaz. Potężna eksplozja wstrząsnęła Rotundą. Budynek zawalił się. 

Do wybuchu doszło dwadzieścia kilka minut przed końcem pierwszej zmiany, gdy w Banku znajdowało się około 170 pracowników i 300 klientów. W wyniku eksplozji zginęło 49 osób, 135 zostało rannych, a budynek został zniszczony. To była największa katastrofa w powojennej Warszawie. Akcja ratunkowa trwała 6 dni. Poszukiwania zasypanych ludzi utrudniała bardzo niska temperatura dochodząca do 20°C poniżej zera. W pomoc zaangażowało się ponad 2 tys. osób – strażacy, milicjanci, żołnierze oraz mieszkańcy Warszawy i pracownicy Banku. Tysiące osób oddawały krew dla rannych i poszkodowanych w wybuchu. Śledztwo wykazało, że przyczyną katastrofy był nieszczęśliwy wypadek.

Rotundę odbudowano po ośmiu miesiącach, ale w porównaniu z pierwowzorem, budynek stracił najbardziej charakterystyczną cechę: przezroczystą i transparentną elewację.

Ze względu na zły stan techniczny obiektu, w 2013 r. rozpoczęły się działania zmierzające do jego gruntownej rewitalizacji. Projekt Nowej Rotundy wyłoniono w międzynarodowym konkursie Changing the face Rotunda 2013. Zwycięzcą zostało polskie biuro projektowe Gowin&Siuta z Krakowa. Nowa Rotunda przywraca unikatowe walory pierwotnego projektu budynku, wzbogacając go o nowoczesne rozwiązania. Na wygląd i przeznaczenie Rotundy wpływ mieli także mieszkańcy miasta. Prace konstrukcyjne poprzedzały konsultacje społeczne na bezprecedensową w historii stolicy skalę. Wzięło w nich udział ponad 10 tys. warszawiaków. W efekcie powstała wizja Rotundy jako wielofunkcyjnego i otwartego miejsca.

Nowa Rotunda będzie nowoczesną bryłą i przestrzenią – usługową, bankową, ale też społeczną i rekreacyjną, otwartą i przyjazną dla wszystkich.  

Rotunda zawsze była także miejscem spotkań. Zgodnie z założeniami projektu funkcje bankowe w zrewitalizowanym budynku zostaną zlokalizowane na parterze i w podziemiu. Natomiast poziom +1 zostanie nowoczesną i otwartą strefą – zgodnie z ideą „spotkajmy się”. Bank jest w trakcie prac związanych z konkretnymi rozwiązaniami.

Obecnie zakończył się montaż szklanej elewacji zewnętrznej i rozpoczynają się prace wewnątrz budynku.

Szkic warszawskiej Rotundy, najbardziej charakterystycznego budynku PKO Banku Polskiego i jednego z symboli stolicy znalazł się na znaczku wyemitowanym przez Pocztę Polską specjalnie z okazji 100-lecia istnienia PKO Banku Polskiego. 

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Henryk Gruber – wizjoner swoich czasów

PKO współfinansuje budowę portu w Gdyni

100-lat PKO Banku Polskiego. Podpisanie dekretu założycielskiego

Pliki do pobrania

  • Bankofinanse

   02019.05.25

   Mamy sprawy, czyli Dzień Matki z BLIKIEM

   Dzień Matki to wyjątkowa okazja, na którą potrzebujemy nietuzinkowego prezentu. Nie idźmy na żywioł i przygotujmy się wcześniej – zamówmy stolik w ulubionej restauracji, kupmy bilet na wymarzoną sztukę lub wyjedźmy razem na wycieczkę. Pomoże nam w tym jedna z funkcji aplikacji mobilnej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.05.22

   Co to jest spread walutowy?

   Spread walutowy to określenie znane każdemu, kto przynajmniej raz wymieniał walutę w banku lub kantorze. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jednak, czemu służy, co oznacza i – przede wszystkim – czy można go uniknąć. Jak więc korzystać z obcej waluty, nie tracąc na tym?

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.20

   Meet-up Agile Warsaw w PKO Banku Polskim

   Agile, Scrum, zwinne metodyki pracy – to pojęcia, o których coraz częściej słyszymy, ale nie zawsze wiemy, czego dotyczą. Przez najbliższy rok w centrali PKO Banku Polskiego odbędzie się kilkadziesiąt spotkań poświęconych tym zagadnieniom.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   PKO Bank Polski: szukamy pracowników na londyńskich Targach Pracy

   Polacy poszukujący nowych wyzwań zawodowych licznie odwiedzili 9 maja 2019 r. Polskie Targi Pracy w Londynie. Pod jednym dachem zebrały się największe polskie przedsiębiorstwa i międzynarodowe firmy działające w Polsce. Ich celem było przedstawienie rodakom na Wyspach, aktualnych ofert zatrudnienia w kraju. Nie zabrakło również przedstawicieli PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Perły Europy rozdane. W Chorzowie odbyła się uroczysta gala dla przedsiębiorców

   62 lata temu zostały podpisane Traktaty Rzymskie, dające początek współczesnej Unii Europejskiej. Z tej okazji w chorzowskim Teatrze Rozrywki spotkali się przedstawiciele biznesu. Galę z okazji Święta Europy zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jedną ze statuetek odebrała Katarzyna Durma, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Chorzowie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Dwucyfrowy wzrost zysku pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych

   Pierwszy kwartał 2019 r., pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych, zakończył się bardzo dobrymi wynikami Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Zysk netto wyniósł 862 mln zł i był o prawie 14 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przyczynił się do tego wzrost skali biznesu oraz poprawa wyniku na działalności biznesowej.

   więcej
  Pokaż więcej