Rewitalizacja Rotundy – porozumienie w sprawie dalszej rozbiórki Rotundy. Start prac w połowie tygodnia
31 marca br. w siedzibie PKO Banku Polskiego odbyło się spotkanie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Stołecznego Konserwatora Zabytków i dr inż. Piotra Pachowskiego z Politechniki Warszawskiej przeprowadzającego ekspertyzę Rotundy na zlecenie Stołecznego Konserwatora Zabytków z przedstawicielami Banku i Bartłomiejem Gowinem, współautorem projektu nowej Rotundy.
- Na każdym etapie projektu prowadziliśmy otwarty dialog. Współpracowaliśmy zarówno z przedstawicielami organizacji architektów, władz lokalnych i samorządowych, firm badawczych oraz mieszkańcami Warszawy – mówi Maciej Wyszoczarski, dyrektor Pionu Sieci i Operacji w PKO Banku Polskim.
- Tak jest i teraz. Po otrzymaniu decyzji wstrzymującej rozbiórkę Rotundy, od początku wspólnie z konserwatorami zabytków dążyliśmy do wypracowania takiego rozwiązania, które będzie satysfakcjonowało obydwie strony. Jestem przekonany, że w piątek konsensus został osiągnięty – dodaje Maciej Wyszoczarski
Główne uzgodnienia ze spotkania:
Wojewódzki Konserwator Zabytków nie rozpocznie procedury wpisania Rotundy do rejestru zabytków;
- w tym tygodniu rozpoczną się prace demontażu dachu Rotundy. Z ramienia Stołecznego Konserwatora Zabytków weźmie w nich udział dr. inż. Piotr Pachowski;
- we wtorek Bank otrzyma Raport z przeprowadzonej pod kierownictwem dr inż. Piotra Pachowskiego z Politechniki Warszawskiej na zlecenie Stołecznego Konserwatora Zabytków oceny stanu konstrukcji Rotundy, możliwości i zakresu ewentualnego jej wykorzystania w nowej Rotundzie;
- powstanie zespół roboczy w skład, którego wejdą eksperci z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, dr inż. Piotr Pachowski, przedstawiciele Banku oraz autorzy projektu Nowej Rotundy. Zadaniem zespołu będzie w pierwszej kolejności wypracowanie możliwości sposobu demontażu konstrukcji dachu budynku w taki sposób aby była możliwość wykorzystania jej elementów.
Równolegle zespół zajmie się oceną możliwości zastosowania oryginalnych elementów i przygotowaniem koncepcji ewentualnego ich wykorzystania w konstrukcji nowej Rotundy a jeśli nie będzie to możliwe jako artefakty lub świadkowie historii.
- Bank prowadzi projekt rewitalizacji Rotundy, ze względu na zły stan techniczny budynku (potwierdza to, zlecona przez Bank ekspertyza). Fundamentalne miało dla nas zachowanie dotychczasowego kształtu, wielkości i elementów charakterystycznych dla architektury modernizmu – dodaje Maciej Wyszoczarski, dyrektor Pionu Sieci i Operacji w PKO Banku Polskim.
Wcześniej odbyły się dwa spotkania ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków – 21 i 29 marca.
21 marca strony ustaliły, że przygotowana zostanie ekspertyza techniczna. Obydwie rekomendowały specjalistów z Politechniki Warszawskiej. Bank zlecił prace pracownikom Instytutu Inżynierii Budowlanej Wydziału Inżynierii Lądowej tej uczelni.
27 marca dokument Bank przekazał Wojewódzkiemu i Stołecznemu Konserwatorowi Zabytków.
Podczas drugiego spotkania ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków omówione zostały wnioski z ekspertyzy technicznej budynku Rotundy.
30 marca br. eksperci pod kierownictwem prof. Macieja Paczuskiego z Politechniki Warszawskiej na zlecenie Stołecznego Konserwatora oceniali stan konstrukcji budynku Rotundy
Wybrane wnioski ekspertyzy technicznej budynku Rotundy przeprowadzonej na zlecenie Banku po wstrzymaniu rozbiórki budynku przez zespół ekspertów pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Roberta Kowalskiego i dr inż. Macieja Cwyla z Politechniki Warszawskiej.
- Przemysłowy charakter konstrukcji - rodzaj zastosowanych profili i połączeń (głównie spawanych) świadczy o przemysłowym charakterze konstrukcji. Na etapie budowy oraz późniejszej odbudowy przyjmowano rozwiązania bardzo typowe i powtarzalne mające zapewnić szybkość oraz prostotę montażu konstrukcji, a w efekcie przyspieszenie prac związanych z realizacją obiektu.
- Typowe materiały stosowane w budownictwie- podczas odbudowy Rotundy zastosowano typowe materiały konstrukcyjne: stale konstrukcyjne i blachy aluminiowe. Stosowano najbardziej powszechne, dostępne rozwiązania materiałowe.
- Zmieniły się normy budowlane w porównaniu z latami 60-tymi - istniejąca konstrukcja została zaprojektowana na podstawie przepisów obowiązujących na początku lat 60-tych XX w. W czasie jej użytkowania wraz z rozwojem wiedzy inżynierskiej zmieniało się podejście do projektowania konstrukcji oraz aktualizowane były normy projektowe i wymagania dotyczące budynków, w tym najistotniejszą wprowadzoną zmianą była unifikacja z Normami Europejskimi – przyjęcie za podstawę projektowania konstrukcji budowlanych Eurokodów. W istniejącej konstrukcji znajdują się elementy wzmacniane oraz naprawiane po wybuchu gazu, stąd ponowne ich wzmacnianie może okazać się niemożliwe.
- Konieczność kontynuowania prac rozbiórkowych - jakakolwiek próba wykorzystania elementów z rozbiórki pozostawionej konstrukcji obiektu wymaga całkowitego rozebrania budynku i rozczłonkowania wzajemnie powiązanych elementów konstrukcyjnych.
- Brak możliwości efektywnego zabezpieczenia PPOŻ - gabaryty elementów stalowych zastosowanych w konstrukcji nie pozwalają na efektywne zabezpieczenie PPOŻ, systemem umożliwiającym ich ekspozycję.
PKO Bank Polski prowadzi kompleksową rewitalizację warszawskiej Rotundy. Obecnie projekt jest w trzeciej facie realizacji. Teren budowy został przekazany inwestorowi, który na początku marca 2017 r. rozpoczął rozbiórkę budynku. 9 marca br. p.o. Stołecznego Konserwatora Zabytków skierował pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o rozważenie możliwości wpisu gmachu Rotundy do rejestru zabytków. 16 marca br. p.o. Stołecznego Konserwatora Zabytków wstrzymał prace rozbiórkowe inwestycji.
W odpowiedzi na tę decyzję, Barbara Jezierska, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków opublikowała oświadczenie (17 marca br.), w którym odniosła się do złożonego przez p.o. Stołecznego Konserwatora pisma, twierdząc m.in. że realizacja projektu architektów Bartłomieja Gowina i Krzysztofa Siuty – wyłonionego w międzynarodowym konkursie, zakładającego odtworzenie pierwotnej formy zdegradowanego technicznie obiektu – jest w pełni racjonalnym i odpowiedzialnym rozwiązaniem. Jednocześnie podkreśliła, że uwidoczniona rozbieżność stanowisk MWKZ oraz p.o. Stołecznego Konserwatora Zabytków jest wyłącznie elementem gry medialnej, zmierzającej do wykreowania „konfliktowej” postawy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 21 marca br. Barbara Jezierska podała się do dymisji. Jej następcą został prof. Jakub Lewicki (22 marca br.).
Realizując inwestycję, PKO Bank Polski dopełnił wszelkich formalności. W grudniu 2014 roku Bank złożył wniosek do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy o wydanie pozwolenia na budowę wraz z rozbiórką istniejącego budynku. Pozwolenie zostało wydane przez Urząd Miasta 1 lutego 2016 roku. W styczniu 2017 roku Bank wyłonił generalnego wykonawcę. Zgodnie z przyjętym harmonogramem w lutym br. przystąpił do realizacji inwestycji. Bank prowadzi projekt rewitalizacji Rotundy, ze względu na zły stan techniczny budynku. Rewitalizacja ma charakter kompleksowy. Budynek zachowa dotychczasowy kształt, wielkość i elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu. Przed przystąpieniem do realizacji projektu, PKO Bank Polski przeprowadził konsultacje z mieszkańcami Warszawy oraz panele eksperckie z udziałem przedstawicieli organizacji architektów, władz lokalnych i samorządowych i firm badawczych.
Magdalena Kopcińska
ekspert w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
Rewitalizacja Rotundy PKO Banku Polskiego
Warszawska Rotunda PKO Banku Polskiego – start inwestycji
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?