2015.09.17

Na własny rachunek. Cz. 1 – pierwsze kroki

Minęły już czasy, kiedy założenie firmy przypominało drogę przez mękę. Warto jednak wiedzieć, co należy, a co warto zrobić na każdym kroku w drodze na swoje, by szybko skupić się na tym, co istotne, czyli na rozwoju biznesu.

Na własny rachunek

Decyzja została podjęta, zakładam działalność. Gratulacje! Prowadzenie firmy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, okupioną nierzadko – cytując Winstona Churchilla – krwią, potem i łzami, ale satysfakcja z sukcesu własnego dzieła nie może równać się z niczym. Bycie na swoim zapewnia, tak dziś cenione, niezależność i elastyczność.

Szybko i za darmo

Od czego zacząć, by droga do własnej firmy nie podcięła nam skrzydeł? Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że już dawno minęły czasy, gdy debiutujący przedsiębiorca musiał złożyć wizytę w urzędzie gminy, urzędzie skarbowym i ZUS, rezerwując zazwyczaj kilka godzin na kolejki w każdym z tych miejsc. Dziś do założenia jednoosobowej działalności wystarczy jeden dzień, a rejestracji we wszystkich ważnych instytucjach dokonamy wypełniając jeden formularz, dostępny także online.

Druga dobra wiadomość – by spełnić marzenie o byciu milionerem, nie trzeba być na starcie miliarderem. Założenie jednoosobowej firmy jest bezpłatne!

Wpis i… do roboty

Wysłany online wniosek zostanie przekazany do wszystkich instytucji (GUS, US, ZUS). Już z chwilą jego przyjęcia możemy zacząć działalność. Jest tylko jedno „ale” – sfinalizowanie formalności bez wychodzenia z domu wymaga podpisu elektronicznego. Jeśli jeszcze go nie mamy, warto rozważyć założenie profilu zaufanego ePUAP. Przyda nam się on jeszcze wiele razy w przyszłości, np. do sprawdzania stanu konta w ZUS czy załatwiania zdalnie innych urzędowych spraw.

Więcej niż konto

Nasza firma już prawie gotowa. Brakuje jej tylko jednego – rachunku bankowego. Jego założenie to ustawowy obowiązek, ale przede wszystkim ogromne ułatwienie w codziennym zarządzaniu. Dlatego warto potraktować wybór rachunku jako coś więcej niż formalność. Konto to bowiem nie tylko ciąg cyfr, na który nasi klienci będą przelewać nam zapłatę za produkty i usługi. To ogniwo w długim łańcuchu powiązanych rozwiązań finansowych, które mogą pomóc i znacząco przyspieszyć rozwój naszej firmy. Nie bójmy się aktywnie z nich korzystać już od pierwszych dni na swoim.

Firmowe karty debetowe to nie tylko wygoda płacenia, lecz także możliwość lepszej kontroli wydatków. Wybawieniem w okresach gorszej płynności może się okazać dopuszczalne saldo debetowe (dostępne w PKO Banku Polskim już z chwilą otwarcia rachunku). W przyszłości na pewno docenimy inne produkty firmowe, takie jak kredyty inwestycyjne, leasing czy faktoring.

O szczegółach oferty PKO Banku Polskiego dla początkujących przedsiębiorców przeczytacie już wkrótce w drugiej części naszego artykułu. Zapraszamy!

Małgorzata Osuch
Redakcja CPP

Czytaj także:

Zero złotych za terminal płatniczy na start

Zarabiać na własnej pasji?

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png