2014.03.05

Firmowe auto - gotówka, kredyt, a może leasing?

Dla wielu firm warunkiem sprawnego funkcjonowania jest posiadanie auta. Aby stało się ono legalnym składnikiem majątku przedsiębiorstwa, należy wybrać optymalne z punktu widzenia księgowości źródło finansowania tego zakupu.

Za samochód możemy zapłacić w różny sposób. Każdy z nich pociąga za sobą konsekwencje, które w danej sytuacji możemy uznać za zalety lub wady. Przed podjęciem ostatecznej decyzji musimy wnikliwie przyjrzeć się każdemu z nich, tak aby wybrać ten najkorzystniejszy z naszego punktu widzenia. Do wyboru mamy zapłacenie za samochód "gotówką", środkami uzyskanymi z kredytu i z leasingu. Jakie są ich atuty?

Auto firmowe za gotówkę

Maciej Fryburg, właściciel drukarni cyfrowej Digit Art mieszczącej się w Poznaniu, oferuje swoim klientom możliwość dostawy zrealizowanego zamówienia pod wskazany przez nich adres. Aby móc wywiązać się ze zwiększającej się liczby zleceń tego typu, potrzebuje drugiego auta firmowego. W tej roli sprawdzi się każdy niewielki samochód osobowy, marka nie gra roli. Znaczenie dla Macieja to, jak sfinansować jego zakup.

Pierwszym rozwiązaniem, jakie nasuwa się większości osób, jest zapłata środkami zgromadzonymi na rachunku firmy. Maciej co prawda odłożył pewne oszczędności, jednak nie jest przekonany do tego, że tak znaczący jednorazowy wydatek jest najkorzystniejszy z punktu widzenia jego firmy.

- Pieniądze te chciałem przeznaczyć na dokupienie drukarek 3D, aby rozszerzyć ofertę - mówi Maciej Fryburg. - Co prawda, na ich kupno mogę wziąć kredyt lub leasing, ale ze względu na możliwy upust rozważałem zakupie zakup za gotówkę. Zainwestowanie tych środków w samochód byłoby dla mnie mniej korzystne.

Jakie atuty niesie za sobą zakup firmowego auta za gotówkę? Chociażby krótką procedurą realizacji zakupu. W tym przypadku negocjacje z bankiem ani badanie wiarygodności firmy odpadają. Przedsiębiorca oszczędza również na odsetkach i prowizjach, które musiałby zapłacić przy zaciągnięciu jakiegokolwiek zobowiązania. Auto od razu również stałoby się składnikiem majątku firmy i nie byłoby obciążone zastawem. W jaki inny sposób można je jednak sfinansować?

Kredyt na samochód

Innym popularnym sposobem finansowania zakupu auta jest zaciągnięcie kredytu. Nie wymaga od przedsiębiorcy wyłożenia jednorazowo dużej sumy z firmowej kasy. Przed podjęciem decyzji należy jednak przeprowadzić dogłębny research rynku, aby przewidzieć, ile będzie ostatecznie kosztować.

Kluczową kwestią w tej metodzie finansowania jest znalezienie instrumentu z korzystnym oprocentowaniem - przykładowo może być to kredyt obrotowy dla małych i średnich przedsiębiorstw z oferty PKO Banku Polskiego, pozwalający sfinansować dowolny zakup i spłacana w niskich ratach.

  • Jego zaletą, w porównaniu ze standardowymi kredytami samochodowymi, jest to, że bank zazwyczaj nie staje się współwłaścicielem samochodu przez okres kredytowania. A takie uwarunkowanie wiąże się najczęściej z kredytami samochodowymi.

Pod rozwagę warto również wziąć kredyt inwestycyjny, w którym samochód postrzega się jako inwestycję i nie staje się jednoczesnym zabezpieczeniem terminowej spłaty zobowiązania. Rozwiązaniem może być także kredyt obrotowy, z którego środki mogą być przeznaczone na dowolny cel.

Leasing

Kolejną opcją finansowania, jaka wchodzi w grę, jest  leasing. Obecnie cieszy się on największą popularnością. Na czym polega?

Leasingodawca przekazuje przedsiębiorcy prawo do użytkowania samochodui jako jego właściciel pozwala na użytkowanie w zamian za raty leasingowe. Te zaś wynikają z podpisanej przez obie strony umowy.

  • Mówiąc prościej, jest to pożyczenie auta od jego właściciela za określoną kwotę.

W zależności od uzgodnień partnerów samochód jest używany firmę przez określony czas i za określone z góry pieniądze - uiszczane regularnie raty i inne opłaty. Leasingodawca może również serwisować auto, jeśli tak uzgodnimy przy podpisywaniu kontraktu.

Jakie są zalety leasingu? Nie trzeba ponosić dużego, jednorazowego wydatku. Z kolei koszty użytkowania samochodu będą pokrywane z bieżących przychodów firmy, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inne cele.

Atutem tej formy finansowania zakupu auta jest też to, że wypożyczany pojazd można odkupić lub oddać właścicielowi, gdy przestanie być nam potrzebny. Wiele banków ma preferencyjne stawki - wynoszące nawet 0 zł - dla swoich stałych klientów. Taką ofertę przedstawia przykładowo PKO BP w swoim pakiecie sprzedażowym PKO Auto Leasing Mobilny.

Joanna Janowicz

Czytaj także:

Bez leasingu ciężko prowadzić firmę

Leasing szyty na miarę

Fundamentem firmy są pracownicy

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png