Karty dobre na lato
Używamy ich na co dzień. Nic dziwnego, karty płatnicze – te debetowe i kredytowe – są proste w obsłudze, wielofunkcyjne, a przede wszystkim bezpieczne. O tym, ile mają zalet i przydatnych możliwości, najlepiej przekonać się podczas podróży, a nawet jeszcze przed wyjazdem.
Nieważne, czy rezerwujesz hotel, pensjonat czy bilety – najważniejsze, że możesz je zabukować i kupić, nie ruszając się z domu. To możliwe dzięki dostępowi do internetu oraz karcie płatniczej. Przy nowoczesnym planowaniu i finalizowaniu przygotowań do wyjazdu warto zwracać uwagę na oferty sygnowane przez organizację płatniczą, która wydała naszą kartę, np. VISA czy MasterCard.
Biorąc udział w ich promocjach, można znacząco obniżyć koszty wyjazdu. W dzisiejszych czasach karta płatnicza jest jak symbol: dobra karta – dobrej passy. Dzięki niej możemy uniknąć wielu nieprzewidzianych kłopotów, rozwiązać różne problemy i bezpiecznie cieszyć się wakacjami.
Kupno i aktywacja
Jak zostać posiadaczem karty kredytowej PKO Banku Polskiego? Wystarczy wypełnić wniosek online. Następnie pracownik Banku skontaktuje się z nami w celu uzgodnienia szczegółów. Podpisanie mowy odbędzie się w oddziale Banku, a „plastik” zostanie przesłany na nasz adres.
Kartę kredytową można bezpłatnie aktywować w oddziale lub w bankomacie Banku (nie wymaga wypłaty gotówki), a także w iPKO, jeśli mamy konto w PKO Banku Polskim i dostęp do bankowości elektronicznej. Ponadto aktywacji można dokonać za pośrednictwem dostępnej 24 godziny na dobę kartolinii: 801 124 365 – numer krajowy (całkowity koszt rozmowy jest równy cenie jednego impulsu za połączenie lokalne), +48 81 535 60 50 – numer dostępny za granicą.
Lepiej mieć dwie karty
Bilety, noclegi, ubezpieczenie – wszystko załatwione. Jutro wyjazd. Sprawdźmy jeszcze, czy tam, gdzie się wybieramy, akceptują nasze karty. Mamy dwie – debetową ze znakiem VISA i kredytową MasterCard. Słuszny wybór! Jeżdżąc za granicę, warto mieć dwie różne, ponieważ są kraje, w których sieć punktów akceptacji kart jednej z tych organizacji jest zdecydowanie bardziej rozbudowana. Najlepiej też, aby jedna z nich była debetowa, a druga kredytowa.
Pierwsza jest korzystniejsza przy wypłatach gotówki z bankomatów – w zależności od rodzaju rachunku, do którego jest wydana, nie zapłacimy prowizji w ponad 3 tys. urządzeń PKO Banku Polskiego lub nawet we wszystkich bankomatach w Polsce i na świecie. Druga – może być bardziej korzystna w rozliczeniach transakcji płatniczych. Dodatkowo te kredytowe doskonale sprawdzają się w podróży jako zabezpieczenie w przypadku nieoczekiwanych wydatków.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Zakupy w sieci stają się coraz bardziej popularne i robimy je także podczas wakacji. Można za nie płacić praktycznie wszystkimi kartami, zarówno wypukłymi, jak i płaskimi. Wiele osób wciąż ma jednak obawy związane z płaceniem kartą online. Ostrożność nigdy nie zawadzi, ale pamiętając o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie musimy bać się ryzyka.
Niezależnie od rodzaju karty zawsze należy zachować bezpieczeństwo i nie spuszczać jej z oka, np. realizując płatności w sklepie, lepiej samodzielne włożyć ją do czytnika (coraz więcej terminali daje taką możliwość). Jeśli robimy zakupy w wirtualnych sklepach, wybierajmy te wykorzystujące szyfrowaną transmisję danych. Można je łatwo rozpoznać po adresie strony, który zaczyna się od https:// (z literą „s” od ang. secure), oraz towarzyszącym mu symbolu kłódki (położenie i wygląd tej ikony zależy od rodzaju przeglądarki internetowej).
Warto skorzystać z bezpłatnej usługi 3D-Secure zabezpieczającej płatności w internecie, która zapewnia dodatkową autoryzację w systemie Banku. Można ją uruchomić w serwisie iPKO lub z pomocą konsultanta infolinii.
Przed wyjazdem ubezpiecz kartę
Co jest ważne? Fakt, że wszystkie karty kredytowe PKO Banku Polskiego zapewniają ochronę ubezpieczeniową. Urlopowicze zabierający je na wakacje znajdą w ofercie Banku m.in. specjalny pakiet ubezpieczeń podróżnych, który zapewnia ochronę w trakcie wyjazdów za granicę. Planując urlop, warto skorzystać także z dodatkowego – dobrowolnego „Ubezpieczenia na szóstkę” (obejmuje: ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, rzeczy opłaconych kartą i gwarancję najniższej ceny, bagażu i opóźnienia w jego dostarczeniu oraz bogaty pakiet assistance – Medyczne oraz Dom) czy ubezpieczenia podróżnego, które z pewnością zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas podróży.
Co, jeśli zgubię kartę?
Wiadomo, wypadki chodzą po ludziach, ale Bank jest przygotowany na sytuacje, gdy posiadacz karty ją zgubi lub padnie ofiarą kradzieży. Przede wszystkim niezwłocznie należy ją zastrzec: telefonicznie pod całodobowym numerem kartolinii, w najbliższym oddziale PKO Banku Polskiego lub w serwisie iPKO.
Można też skorzystać z płatnej usługi wcześniejszego przejęcia odpowiedzialności (przejrzysta karta kredytowa – 2 zł/mies., PKO VITAY – 3 zł/mies.). Bank przejmie odpowiedzialność za zobowiązania finansowe powstałe w wyniku operacji dokonanych utraconą kartą jeszcze przed zgłoszeniem jej utraty. Pamiętajmy, że wakacje pobudzają wyobraźnię i niejedno może nam przyjść do głowy, np. nagła zmiana planów, przedłużenie urlopu czy zakup wymarzonej dawno rzeczy. Dlatego bezpieczniej jest mieć w zanadrzu karty płatnicze z odpowiednim limitem, a przed urlopem rozważyć, czy nie warto nawet nieco go zwiększyć. Z kartami PKO Banku Polskiego wakacje na pewno będą udane!
Grzegorz Culepa
Ekspert PKO Banku Polskiego
Rozliczenia walutowe kart
- Korzystając z karty, warto zwrócić uwagę na walutę rozliczeniową. W przypadku kart debetowych Mastercard w PKO Banku Polskim obowiązuje 10 walut rozliczeniowych (waluty w Tabeli kusów banku notowane w kategorii Pieniądze - Sprzedaż). Pozostałe, przez organizację, w ramach której wydany jest „plastik” najpierw przeliczane są na euro, a następnie na złote.
- W przypadku kart debetowych VISA transakcje przeliczane przez organizację Visa na walutę polską
- W przypadku kart kredytowych używanych za granicą – wszystkie rachunki płacone w euro przeliczane są na naszą walutę. Rachunek w każdej innej walucie najpierw przeliczany jest na euro, a dopiero później na złote.
- Płatności walutowe przeliczane są na rodzimą walutę według kursu bankowego obowiązującego w dniu rozliczania transakcji przez Bank. Podobne zasady obowiązują przy korzystaniu z bankomatów za granicą. Nawet jeśli za korzystanie z tych urządzeń nie jest pobierana żadna opłata, to wypłaty w lokalnej walucie najpierw przeliczane są na euro, a dopiero potem na złotówki. W przypadku wypłaty kartą kredytową opłata naliczana jest natychmiast.
Czytaj także:
2 w 1, czyli Warszawska Karta Płatnicza
Badanie Visa Europe: za granicą korzystamy z kart znacznie rzadziej niż w kraju
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?
Bankofinanse
02019.07.09Lojalnie polecam – ZenCard bliżej klientów
więcejMobilna aplikacja ZenCard to narzędzie do tworzenia programów lojalnościowych działające na terminalach płatniczych. Jej potencjał udowodniła ogólnopolska kampania, którą ZenCard przeprowadził z PKO Bankiem Polskim.
Bankofinanse
02019.07.04PKO Konto dla młodych – narodziny gwiazdy
więcejOsiemnaste urodziny są wyjątkową okazją, momentem, kiedy możemy decydować jakie konto wybierzemy na przyszłość. PKO Konto dla Młodych to świetny pakiet startowy. Jeśli dobrze zaczniemy, już na początku zyskamy przewagę.