2014.12.15

Dlaczego pieniądze w banku są bezpieczniejsze niż w skarpecie?

Przechowując gotówkę w domu, całą odpowiedzialność za bezpieczeństwo oszczędności bierzemy na swoje barki. Wpłacając je do banku, przenosimy to zadanie na wyspecjalizowaną instytucję, za którą dodatkowo stoi jeszcze jeden gwarant - Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dajemy też sobie szansę na dodatkowy zysk.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Banki jako instytucje zaufania publicznego podlegają wielu restrykcjom formalnym i prawnym. Ich działalność nadzorowana jest między innymi przez Komisję Nadzoru Finansowego. Nad tym, by klienci nie stracili zdeponowanych w banku pieniędzy, czuwa także Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

Bankowy Fundusz Gwarancyjny dla bezpieczeństwa banków

  • Bankowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja działająca w Polsce od 1995 na mocy ustawy z 14 grudnia 1994. Jego misją jest działanie na rzecz bezpieczeństwa oraz stabilności banków, ale też spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Podejmuje również czynności zmierzające do wzrostu zaufania do systemu bankowego.

Dla klientów banków istotną kwestią jest obejmowanie środków tam zdeponowanych gwarancją BFG. Oznacza ona, że jeżeli bank objęty systemem gwarantowania depozytów będzie miał kłopoty doprowadzające go do upadku, Fundusz zwróci jego klientom całość lub część środków zgromadzonych na kontach, lokatach itd. Działalność Funduszu, w tym szczególnie wypłata gwarantowanych środków, finansowana jest głównie z wpłat dokonywanych na jego rzecz przez same banki.

Kto i kiedy może zgłosić się do BFG?

System gwarantowania BFG obejmuje depozyty osób fizycznych i prawnych, jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną, a także szkolnych kas oszczędnościowych i pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych. Gwarancjami BFG objęte są tylko wkłady utrzymywane w bankach krajowych (ich lista dostępna jest między innymi na stronach Funduszu). W przypadku banków, będących oddziałami zagranicznych instytucji, zastosowanie mają przepisy unijne i systemy gwarantowania obowiązujące w ich krajach macierzystych.

  • Gwarancje BFG działają dopiero w sytuacjach ostatecznych, wówczas, gdy Komisja Nadzoru Finansowego wyda decyzję o zawieszeniu działalności danego banku i wystąpieniu do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości.

Jakie środki są gwarantowane przez BFG?

Ochronie BFG podlegają środki pieniężne zgromadzone na imiennych rachunkach bankowych oraz należności wynikające z innych czynności bankowych wymienionych w prawie bankowym. Są to zarówno depozyty złotowe, jak i walutowe. Z tym, że wypłata środków gwarantowanych następuje zawsze w złotych.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku niektórych produktów bank występuje jedynie jako pośrednik w sprzedaży. Wówczas gwarancje BFG nie będą miały zastosowania. Przykładem mogą być chociażby jednostki funduszy inwestycyjnych czy produkty ubezpieczeniowe. W przypadku produktów łączonych, takich jak lokaty bankowe z jednostkami funduszy inwestycyjnych, gwarancja BFG obejmuje tylko część lokacyjną produktu.

Jaka kwota jest gwarantowana i w jakim terminie będzie wypłacona?

Maksymalna kwota gwarantowana przez BFG, w razie upadłości banku, to równowartość 100 tysięcy euro, czyli ponad 400 tys. zł. Limit ten dotyczy wszystkich umów rachunku bankowego zawartych przez jednego klienta z jednym bankiem. Jeżeli zdeponowana kwota jest niższa niż równowartość w złotych wspomnianych 100 tysięcy euro - BFG wypłaci całość tych środków. Jeżeli jest wyższa - wypłacona zostanie część środków do wysokości limitu. Reszty klient może dochodzić na zasadach wyznaczonych przez prawo upadłościowe i naprawcze. W przypadku, gdy konto należy do więcej niż jednej osoby, na przykład do małżeństwa - limit gwarancji (do 100 tysięcy euro) przysługuje odrębnie każdemu z współposiadaczy rachunku.

Zgodnie z zapisami prawa, proces wypłaty środków przez BFG powinien zakończyć się w ciągu 20 dni roboczych od zawieszenia działalności banku przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz
Bankier.pl

Czytaj także:

Dokumenty tożsamości. Cenne jak skarb.

Czym kierować się przy wyborze banku?

loaderek.gifoverlay.png