2014.12.22

Oszczędzanie: jak inwestować, by nie stracić?

Regularne oszczędzanie jest dla wielu z nas sporym wyzwaniem. Świadome ograniczenie budżetu domowego o niewielką nawet kwotę to trudna decyzja. Inwestując pieniądze, warto więc zastanowić się i świadomie wybrać rozwiązanie najodpowiedniejsze do naszych potrzeb. Na pytania dotyczące bezpiecznego lokowania środków odpowiada Małgorzata Jabłońska, menadżer w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego.

Małgorzata JabłońskaW jaki sposób możemy ograniczyć ryzyko inwestycyjne? 

Na rynku dostępny jest szereg produktów inwestycyjnych, które odpowiadają zróżnicowanym potrzebom oszczędzających. Podejmując decyzję co do wyboru instrumentów inwestycyjnych, musimy pamiętać, że ukierunkowanie na osiągnięcie większego zysku wiąże się z większym ryzykiem. Inwestycje powiązane z rynkiem akcji mogą wygenerować duży zysk, ale wymagają od inwestorów specjalistycznej wiedzy i stałego zaangażowania. Na przeciwległym biegunie znajdują się lokaty bankowe i obligacje Skarbu Państwa. Produkty te nie są nastawione na osiągnięcie spektakularnego zysku w krótkim czasie, natomiast są skutecznym sposobem ochrony kapitału. W przypadku lokat bankowych gwarantem zapewniającym wypłatę środków w wysokości do 100 tys. euro jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Gwarantem wykupienia obligacji skarbowych, czyli wypłaty kapitału powiększonego o odsetki, jest z kolei Skarb Państwa, dla którego realizacja takich zobowiązań będzie priorytetowa względem finansowania działań bieżących.

Obligacje skarbowe to również ważny element dywersyfikacji, czyli zróżnicowania portfela inwestycyjnego.

Obligacje skarbowe to produkt niezależny od wahań koniunktury giełdowej, zbudowany w taki sposób, aby zapewnić ochronę kapitału na najwyższym poziomie. W związku z tym papiery dłużne cieszą się zainteresowaniem również wśród doświadczonych inwestorów giełdowych, którzy budują portfel poprzez lokowanie kapitału w produkty o różnym stopniu ryzyka i różnej konstrukcji. To odpowiedzialna strategia, pozwalająca uniknąć sytuacji, w której przy spadkach na rynku akcji można utracić część oszczędności. Zabezpieczenie stanowią wówczas obligacje, które zostaną wykupione przez Skarb Państwa.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając produkt finansowy?

Decydując się na konkretny produkt inwestycyjny, powinniśmy zwrócić uwagę na instytucję, która za nim stoi. Na partnera w tak ważnej kwestii, jaką są finanse, najlepiej wybierać podmioty, które są długo na rynku, mają odpowiednią renomę i cieszą się zaufaniem klientów. Jeżeli jednak nie mamy pewności co do wiarygodności firmy, to powinniśmy upewnić się czy nie znajduje się ona na liście ostrzeżeń publicznych publikowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Rozmawiała Iwona Radomska
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Oszczędzaj bez względu na koniunkturę

Obligacje skarbowe - z myślą o pewnej przyszłości

Oszczędzanie dla długodystansowców - co wybrać?

loaderek.gifoverlay.png