2014.05.28

Coworking - przestrzenie wielobranżowe

Jeśli zawodowo sam sobie jesteś sterem i okrętem - nikt nie wymaga od ciebie odbijania karty u bram biura. Z drugiej strony często nie możesz skupić się na pracy w we własnym mieszkaniu. Warto wtedy pomyśleć o wynajęciu przestrzeni w biurze coworkingowym.

Coworking

Kiedy zaczyna się pracę jako wolny strzelec lub świeżo upieczony właściciel jednoosobowej firmy, wydaje się, że nie ma większego luksusu niż pracowanie we własnym mieszkaniu. Nareszcie nie trzeba zrywać się o siódmej rano i przeciskać przez zakorkowane miasto. Jednak z czasem okazuje się, że przestrzeń prywatna i zawodowa zaczynają się niebezpiecznie mieszać i cały czas jest się jedną nogą w pracy, a drugą w życiu prywatnym.

Dodatkowo, jeśli masz dzieci, to większość codziennych obowiązków spoczywa na twojej głowie – bo przecież siedzisz w domu!

  • Zapewne istnieją osoby, które znakomicie radzą sobie pracując we własnym mieszkaniu. Jeśli jednak do nich nie należysz, warto poszukać innego rozwiązania.

Czym jest coworking?

To nic innego jak wspólne pracowanie. Idea coworkingu miała swój początek w 2005 roku w San Fransisco. Brad Neuberg stworzył przestrzeń otwartą dla wolnych strzelców, która nazywała się Hat Factory, a następnie Citizen Space – biuro otwarte w standardowych godzinach pracy. Z czasem ten trend rozprzestrzenił się na cały świat. Jego popularność rośnie również w Polsce. Centra coworkingowe znajdują się już prawie we wszystkich większych miastach.

Na czym polega coworking w praktyce? Każdy pracuje dla siebie, ale pod jednym dachem. Jest to idealne rozwiązanie dla freelancerów, wolnych strzelców i mikroprzedsiębiorstw. Nadal masz swobodę działania – możesz do biura przyjść o 8, 9 czy 10 rano lub nie przyjść w ogóle, bo akurat nie masz ochoty dziś pracować.

Pierwsze biura dostępne dla wszystkich były po prostu miejscami, do których przychodziło się z laptopem, podłączało go do sieci i pracowało nad własnymi projektami. Dzisiaj mają znacznie szerszą ofertę. Oczywiście nadal można wynająć samo biurko, z dostępem do internetu – miesięczny abonament za takie udogodnienie wynosi od 80 do 200 zł (cena zależy od tego, w jakim mieście i w jakiej dzielnicy pracujesz). Ale to nie wszystko – obecnie można wynająć całe biuro, włącznie z własną asystentką. Jeśli mimo wszystko wolisz pracować w domu, ale nie zamierzasz zapraszać do niego swoich partnerów biznesowych, możesz zarezerwować salę konferencyjną na określoną liczbę godzin.

  • Jeśli nie masz ochoty, by cała służbowa korespondencja przychodziła do twojego mieszkania, skorzystaj z usługi wirtualnego biura, którą oferuje większość przedsiębiorstw coworkingowych w Polsce. Twoja korespondencja będzie dochodziła na adres biura, będziesz też mógł opłacić osobę, która zajmie się twoimi listami.

Co więcej, firmy obsługujące na co dzień przestrzenie coworkingowe oferują swoim klientom za dodatkową opłatą obsługę prawną oraz księgową. Wszystkie swoje sprawy firmowe możesz więc załatwić w jednym miejscu.

Zalety biur coworkingowych

  • Ania, która jest dziennikarką freelancerką, chwali sobie wynajmowaną powierzchnię w jednym z warszawskich biur coworkingowych. – Przede wszystkim przestrzeń do pracy jest bardzo dobrze zaprojektowana, właściciele postawili na dobry, prosty design, funkcjonalność i wygodę. Lubię tu przychodzić – podkreśla. Ważne jest także to, że współdzielenie przestrzeni z osobami z różnych branż pozwala na rozszerzenie własnej sieci networkingowej, która często skutkuje późniejszą współpracą, czy poszerzeniem kompetencji zawodowych. – Obok mnie pracował chłopak, który tworzył własną witrynę internetową. Kiedy zorientował się, że zawodowo zajmuję się pisaniem, zamówił u mnie kilka tekstów na swoją stronę – opowiada Ania.

Niewątpliwą zaletą biur coworkingowych jest także to, że można wyszukać takie, które znajduje się jak najbliżej twojego mieszkania. Oczywiście w przypadku, kiedy alternatywą jest praca na etacie. Prawdopodobieństwo, że firma, która zechce cię zatrudnić i zaoferuje najlepsze warunki będzie tuż pod twoim domem jest naprawdę niewielkie. W przypadku biur tradycyjnych wybór jest o wiele większy, jednak mało którego freelancera stać na taki wydatek.

Coworking to nie tylko praca. To miejsce gdzie możesz poznać nowych ludzi, stworzyć wspólny projekt. Tutaj wiedza powiększa się wraz z powiększającym się gronem coworkerów. W skrócie możemy powiedzieć, że to społeczność ludzi pracujących. Ponadto nie wszystkie biura coworkingowe są płatne! Istnieją placówki dofinansowane przez Unię Europejską, które oferują darmowe przestrzenie, jak na przykład Strefa 89 w Szczecinie. Dużym ułatwieniem jest fakt, że biura coworkingowe zapewniają też usługi informatyka, który w razie potrzeby naprawi twój sprzęt. Oferują też pomoc prawną, a czasami organizują sesje coachingowe. Jednym słowem zwalniają cię z części obowiązków, o które jako wolny strzelec musiałbyś zatroszczyć się sam.

Wady coworkingu

Czy są jakieś minusy? Oczywiście – przede wszystkim hałas. Podobno podstawowym zakupem każdego, kto chce wynająć biurko, są dobrze wygłuszające słuchawki. Poza tym nie masz wpływu na to z kim będziesz dzielił przestrzeń. Co więcej, jeśli będziesz użytkował biuro z osobą działającą w twoim zawodzie, musisz liczyć się z tym, że metody twojej pracy mogą zostać powielone. Przykładów jest wiele – jeśli jesteś marketingowcem, ktoś może wzorować się na twoim sposobie rozmawiania z klientem lub po prostu spróbuje ci go podkupić.

Pracujesz jako dziennikarz? Uważaj, by ktoś nie ukradł ci gorącego tematu. Startujesz w przetargu? Twój rywal pozna twoje słabe strony i przygotuje lepszą ofertę. Oczywiście nie należy podejrzewać wszystkich o jak najgorsze intencje, ale warto też zdawać sobie sprawę z tego, że ściany mają uszy.

  • Na szczęście coworkingowych biur jest coraz więcej, więc łatwiej powinieneś trafić na takie, w którym nie będziesz musiał dzielić biurka ze specjalistą z twojej branży!

Agata Komosa

Przeczytaj także:

Samozatrudnienie: plusy i minusy

Fakturowanie po nowemu

Pierwszy biznes

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png