2014.08.27

Konto firmowe - internetowo i mobilnie

Klienci, którzy otwierają rachunek bieżący, od razu chcą korzystać z systemu bankowości elektronicznej. Można powiedzieć, że jest to usługa nierozerwalnie związana z rachunkiem, także firmowym.

Konto firmowe - internetowo i mobilnie

Wzrasta świadomość klientów i ich oczekiwania związane z jak najszerszą paletą produktów dostępnych poprzez nowoczesne kanały. Oferta internetowa i mobilna podąża za oczekiwaniami klientów. Cały czas są rozszerzane dostępne funkcjonalności.

PKO Bank Polski oferuje dwa systemy bankowości internetowej dla przedsiębiorców: iPKO oraz iPKO biznes. Właściciele firm mogą ponadto bardzo łatwo i szybko założyć konto firmowe Inteligo. Wybór między systemami uzależniony jest od potrzeb klienta. Z poziomu bankowości elektronicznej klienci mogą m.in.:

  • zakładać lokaty terminowe
  • negocjować kursy wymiany walut (poprzez platformę transakcyjną) oraz oprocentowanie lokat
  • zarządzać modułem kartowym (m.in.: limitami, zmianą PIN-u, ustawieniem autospłaty karty kredytowej)
  • zarządzać wpłatami zamkniętymi poprzez definiowanie wartości gotówki deponowanej we wrzutniach PKO Banku Polskiego.

Poprzez iPKO klienci mogą także administrować usługą powiadomień SMS.

  • Marcin Gałaj, ekspert PKO Banku Polskiego

    Przed wyborem konta firmowego przede wszystkim należy sprawdzić nie tylko wysokość opłaty za prowadzenie rachunku, ale również pozostałe koszty, np. czy są darmowe przelewy, czy możliwe jest dokonywanie bezpłatnych wpłat we wpłatomatach, pozwalających ominąć okienko bankowe. Co z tego, że jego prowadzenie będzie tanie, skoro za inne operacje zapłacimy dużą prowizję? Warto zwrócić uwagę na to, czy korzystanie z konta będzie proste i wygodne dzięki aplikacjom internetowym i mobilnym. Sprawdźmy również, czy do rachunku bankowego przypisano dodatkowe usługi, które mogą ułatwić lub przyspieszyć naszą pracę i dzięki którym zaoszczędzimy. Warto również sprawdzić, jaką ofertę będzie dla nas miał bank w chwili, gdybyśmy pilnie potrzebowali dodatkowego finansowania – np. czy w ofercie jest łatwo dostępne dopuszczalne saldo debetowe.

IKO dla firm

Przykładem mobilnych rozwiązań kierowanych do firm jest aplikacja IKO wprowadzona przez PKO Bank Polski na rynek w marcu zeszłego roku. Z punktu widzenia klientów indywidualnych jest to przede wszystkim narzędzie do płacenia w sklepach (tradycyjnych i internetowych), wypłacania środków z bankomatów oraz korzystania z typowych funkcji bankowości mobilnej (sprawdzanie salda, historii rachunku).

Natomiast klienci firmowi, po powiązaniu aplikacji IKO ze swoim rachunkiem w PKO Banku Polskim, mogą jej używać również jako narzędzia do przyjmowania płatności od kontrahentów za pomocą błyskawicznych przelewów na numer telefonu. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne dla osób prowadzących sklepy internetowe. Aby umożliwić kupującym płacenie za zakupy za pośrednictwem IKO, wystarczy na stronie sklepu umieścić numer telefonu powiązany z aplikacją sprzedawcy lub baner reklamowy (również zawierający numer telefonu), który łatwo utworzyć w serwisie iko.pkobp.pl. Przelewy na numer telefonu to także bardzo atrakcyjne rozwiązanie np. dla firm serwisowych prowadzących prace u klienta, dla których głównym narzędziem kontaktu i przyjmowania zleceń jest telefon.

Aplikacja IKO oraz inne usługi mobilne i internetowe oferowane przez Bank są systematycznie rozwijane dwutorowo, aby zapewnić odpowiednią wartość dodaną zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym.

  • Posiadanie rachunku firmowego online to dla jego posiadacza wiele korzyści. Dzięki niemu łatwo i szybko dokonamy ewidencji wszystkich przelewów, dostaniemy debet, założymy lokatę, a nawet otrzymamy e-fakturę za doładowanie telefonu komórkowego.

Konto firmowe Inteligo

Konto firmowe online można założyć również na Inteligo.pl. Wypełnienie wniosku zajmuje tylko kilka minut – wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Konto firmowe Inteligo może założyć:

  • osoba fizyczna samodzielnie prowadząca działalność gospodarczą
  • osoba wykonująca wolny zawód (np. lekarz lub prawnik) pod warunkiem, że prowadzi działalność gospodarczą
  • prywatny przedsiębiorca prowadzący działalność w formie spółki cywilnej.

Maksymalnie 48 godzin upłynie od wypełnienia wniosku do kontaktu telefonicznego ze strony konsultanta banku, który zadzwoni w celu potwierdzenia danych zawartych we wniosku. Jeśli wszystko się zgadza, kurier dostarczy przesyłkę startową zawierającą:umowę, wybraną kartę płatniczą i informacje niezbędne do korzystania z Inteligo, czyli identyfikator oraz hasła pierwszego logowania. Jeden egzemplarz umowy wystarczy podpisać i oddać kurierowi.

Posiadacz konta firmowego posiada pełen dostęp do środków przez internet i telefon oraz wiele przyjaznych funkcji obsługi za pośrednictwem internetu. Wśród najważniejszych korzyści warto wymienić:

  • zdalny dostęp do konta z dowolnego miejsca na świecie
  • karta do rachunku (od razu i za darmo)
  • szyfrowane, bezpłatne wyciągi wysyłane za pośrednictwem e-maila
  • debet (minimum formalności i procedur)
  • lokaty przez internet (depozyty na kontach Inteligo są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny)
  • doładowania telefonów komórkowych z możliwością otrzymania e-faktury
  • pakiet ubezpieczeń
  • ponad 4000 bezpłatnych bankomatów należących do sieci PKO Banku Polskiego i BZ WBK
  • bezpieczne i sprawne zakupy w internecie

Nie mniej istotne są kwestie finansowe. W przypadku konta firmowego Inteligo:

  • nie ma opłat za prowadzenie konta (brak wymaganego salda minimalnego i stałych wpłat)
  • bezpłatne są przelewy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego oraz na rachunki w PKO Banku Polskim wykonywane przez internet
  • wydanie i używanie karty (przy miesięcznych, rozliczonych transakcjach bezgotówkowych wykonanych kartą od 100 zł) nie kosztuje ani grosza
  • darmowe są wypłaty ze wszystkich bankomatów PKO Banku Polskiego i BZ WBK

W ramach każdego z kont można otworzyć dowolną liczbę rachunków nadając im własną nazwę – może to znacząco ułatwić zarządzanie finansami firmy. Co ważne, za otwarcie i prowadzenie rachunków dodatkowych nie ma żadnych opłat.

Michał Zwoliński
ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Jak zdobyć dotacje na rozwój firmy?

Internet razy dwa

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png