2014.05.20

Bezpieczne zakupy przez internet w sklepach zagranicznych

Bezpieczne transakcje, dostawa produktów prosto do domu, możliwość bezpłatnego zwrotu czy niezwykle atrakcyjne programy lojalnościowe - spacer z wirtualnym wózkiem stał się po prostu bardzo wygodny. Coraz więcej klientów skłania się do tej formy zakupów, zwłaszcza gdy prawie każdy sklep na świecie stoi przed nami otworem. Jak nie zgubić się w tym niekończącym się wirtualnym supermarkecie?

e-commerce

Świadomy, dociekliwy konsument zwykle dokonuje udanych zakupów. Coraz więcej osób poszukujących okazji cenowych korzysta z zagranicznych sklepów internetowych, będących częścią prężnie rozwijającej się gałęzi gospodarki, jaką jest e-commerce. Pod tym terminem kryje się przede wszystkim handel internetowy realizowany za pomocą urządzeń elektronicznych (komputera, tableta, smartfona, etc.).

  • Najczęstszą formą korzystania z e-commerce jest złożenie zamówienia na stronie internetowej sklepu, zapłata kartą lub przelewem oraz otrzymanie przesyłki pod wskazanym przez nas adresem.

Zalety rozwiązania e-commerce

Pierwszą, dość nieoczekiwaną zaletą zagranicznego e-commerce są ceny - niejednokrotnie o wiele niższe (nawet o 50-60 proc.) niż w Polsce. Plus ten dotyczy bardzo różnorodnych artykułów, począwszy od produktów spożywczych, a skończywszy na zaawansowanej elektronice. Tak nawet po przewalutowaniu naszych środków i doliczeniu opłaty za przesyłkę może być znacznie taniej! Naczelną zasadą gwarantującą udane zakupy jest porównywanie cen w tradycyjnych sklepach z tymi online oraz w konkurencji. Niestety, nie ma łatwego sposobu na zestawienie interesujących nas produktów w przystępnej formie. Pracę taką musimy wykonać sami lub skorzystać z porównywarek cenowych, gdzie prym wiedzietwenga.com (pamiętajmy jednak, by jej wyniki zweryfikować osobiście).

Co warto kupować w sklepach zagranicznych?

Przede wszystkim markowe ubrania, perfumy, elektronikę, książki oraz filmy na DVD/Blu-ray. Marże sklepowe na te artykuły są w Polsce gigantyczne (zwłaszcza w przypadku odzieży), więc natknięcie się na ceny niższe o ponad połowę nie będzie rzadkością. Szukając garderoby warto zajrzeć do sklepu Zalando, gdzie znajdziemy nie tylko duży asortyment, ale też m.in. poradnik o dobieraniu rozmiaru bez przymierzania. Serwis oferuje także wygodną formę ewentualnego zwrotu towaru lub jego wymiany (bez ponoszenia dodatkowych opłat). Z kolei np. filmy DVD/Blu-ray lepiej kupować w brytyjskim Amazonie. Darmowa przesyłka i bardzo niskie ceny obowiązują tam zawsze. Zdecydowanie warto zainteresować się także giełdą eBay.com, działającą w 37 krajach. Możemy na niej zakupić zarówno nowe, jak i używane rzeczy w bardzo atrakcyjnych cenach. Osoby bardziej odważne mogą zainteresować się serwisem Craigslist, gdzie znajdziemy miliony ogłoszeń z całego świata.

  • Amerykański serwis internetowy Craigslist w Stanach Zjednoczonych jest równie popularny, co Allegro w naszym kraju - mimo że design strony jest bardzo ascetyczny. Znaleźć na nim można tysiące ogłoszeń drobnych dotyczących pracy, sprzętu domowego, usług, porad (dzięki funkcjonującemu tam forum), lokalnych wydarzeń etc.

Formę płatności i odbiór ustalamy ze sprzedawcą/kupującym, a sam serwis nie pośredniczy tym procesie (brak zabezpieczeń i systemów płatności). Mimo to serwis jest niezmiernie popularny, a sprzedawcy i kupujący - w przytłaczającej większości uczciwi (społeczność serwisu sama odsiewa oszustów i dba o dobrą reputację).

  • Wielbiciele rękodzieła i wyrobów artystycznych zawitają na pewno na Etsy. To prawdziwa skarbnica dzieł sztuki, ubrań, błyskotek, fotografii, zabawek, etc. Taki wirtualny pchli targ.

Formy płatności

Płatność odbywa się najczęściej z użyciem wypukłej karty kredytowej lub za pomocą PayPal. Warto pamiętać, że do ceny może zostać doliczony koszt przesyłki, choć coraz więcej sklepów rezygnuje z obciążania nimi klienta, który dokonał zakupów powyżej określonej kwoty - najczęściej jest to 50 euro. Podczas transferu środków następuje ich przewalutowanie po ustalonym przez bank kursie.

Czy można obniżyć koszty przewalutowania?

Najprostszym sposobem na uniknięcie niekorzystnego kursu jest założenie konta walutowego i dokonanie przewalutowania w kantorze internetowym, gdzie kurs jest często korzystniejszy o kilka procent. Takie konto można założyć w PKO Banku Polskim, który oferuje kartę wielowalutową umożliwiającą wygodne płacenie.

Weryfikacja wiarygodności sklepu i bezpieczeństwo

Poza powszechnie znanymi sieciami (np. Amazon, Zalando) gdzie poziom usług i zabezpieczeń stoi na wysokim poziomie, mniejsze sklepy są zazwyczaj zagadką. Wtedy warto wpisać w wyszukiwarkę Google nazwę sklepu i dodać słowo "opinie". Jeżeli w wynikach nie znajdziemy wypowiedzi klientów lub będą one negatywne, bezpieczniej jest zrezygnować z zakupów i kontynuować poszukiwania. Nasze zaniepokojenie powinien wzbudzić także brak fizycznego adresu firmy czy dokładnego opisu procesu dokonywania zakupu. Dobry sklep wyszczególnia warunki wysyłki, zwrotu oraz reklamacji. Korzystajmy z ofert, które akceptują formę płatności PayPal. Daje to gwarancję zwrotu kosztów w przypadku nieprawidłowej transakcji. Biorąc pod uwagę dostępność szukanego przez nas produktu, starajmy się wybierać sklepy z Unii Europejskiej. Unikniemy w ten sposób ewentualnych opłat celnych, które mogą podnieść cenę naszego zakupu.

W czasie przeprowadzania transakcji zawsze zwracajmy uwagę na zabezpieczenia połączenia (ikona kłódki przy polu adresowym przeglądarki). Jej brak lub pojawiające się ostrzeżenia o nieaktualnym lub wadliwym certyfikacie dyskwalifikują sklep i należy jak najszybciej opuścić witrynę. Połączenia bezpieczne i dobrej jakości zabezpieczane są szyfrowaniem realizowanym za pomocą klucza 128 bitowego, a organizacja Verisign wystawia witrynie certyfikat zgodności z normami bezpieczeństwa. Taki certyfikat jest odpowiednikiem dokumentu tożsamości dla serwera www. Wśród klientów Verisign jest wiele banków i sklepów internetowych. Aby zweryfikować poprawność certyfikatu wystarczy kliknąć na wspomnianą kłódkę i zapoznać się z informacjami w zakładce "Połączenie".

Anna Kostrzewa

Czytaj także:

Aplikacja zmieniające nasze podejście do zakupów

Ze smartfonem na zakupy

loaderek.gifoverlay.png