Bohater zadania 11 – Jan III Sobieski
Królem, o którego pytaliśmy w konkursowym zadaniu nr 11 był Jan III Sobieski. W „Nowym poczcie władców Polski” został odmalowany godnie, jako potężny, wąsaty mężczyzna o znaczącym spojrzeniu.
Józef Ignacy Kraszewski w „Wizerunkach królów i książąt polskich” zwracał uwagę, że malarze i artyści nie potrafili trafnie sportretować Jana Sobieskiego. Twierdził, że wizerunki nie oddawały tego, jakim genialnym wodzem był król, a także jego przenikliwości, wszechstronnego wykształcenia i obycia w świecie. Jan Matejko miał do dyspozycji całą masę portretów królewskich (…), ale skupił się na odtworzeniu, jak największej ilości przedmiotów świadczących o bitewnym charakterze władcy: zbroi, buławie, szyszaku, buńczuku... Waldemar Świerzy pokazał dużo miej atrybutów wojownika i skupił na pokazaniu pełnego skupienia, głębokiego spojrzenia, jakby w przyszłość. Czasy rządów Sobieskiego są uważane za okres najświetniejszego rozwoju kultury sarmackiej. Obok niej żywe były wzory obce, czego najlepszym przykładem jest Wilanów, naśladujący architekturę Wersalu. Jan III Sobieski zmarł w 1696 roku, został pochowany w katedrze na Wawelu.
Bardzo dziękujemy za zainteresowaniem naszym konkursem. Tym razem, za poprawne odpowiedzi i interesujące opisy, nagrody otrzymują: Ewa Liburska-Musiał, Małgorzata Czmut oraz Janusz Kordecki. Jakimi słowami Jana III Sobieskiego opisali konkursowicze?
Ewę Liburską-Musiał zainteresowało królewskie zamiłowanie do literatury. Napisała: „Król był wielkim miłośnikiem i zbieraczem ksiąg, dzięki zaszczepionemu w dzieciństwie przez ojca, Jakuba Sobieskiego, zamiłowania do lektury, które w latach późniejszych przerodziło się w wielką pasję czytania. Jan Sobieski praktycznie stale się dokształcał. Zgromadził jeden z największych księgozbiorów w XVII stuleciu. Wielbił Wergiliusza i Owidiusza, cytował z pamięci utwory Jana Kochanowskiego, znał Gofreda Tassa. Wszędzie woził ze sobą książki – obozowa biblioteczka króla zawierała dzieła. m.in. Galileusza, Huygensa, Harveya, Kartezjusza, Gassendiego, Pascala, ale i Corneille’a oraz Moliera”. O zaangażowaniu króla w mecenat sztuki pisała Małgorzata Czmut: „Roztoczył swoją opiekę nad zdolnymi architektami, humanistami, matematykami i astronomami (m.in. Janem Heweliuszem). Wybudował pałac w Wilanowie, ufundował kościół kapucynów, kościół św. Kazimierza na Nowym Mieście w Warszawie oraz Kaplicę Królewską w Gdańsku. Był honorowym członkiem pierwszego na świecie towarzystwa geograficznego Accademia cosmografica degli argonauti”.
Janusz Kordecki podkreślił zasługi władcy – wojownika. „Był doskonałym dowódcą i wojownikiem. Wychowany twardą ręką uzyskał wszechstronne wychowanie. Był ostatnim z polskich władców, który pozostawił po sobie bohaterską legendę: monarcha szlachcic król kontuszowy, mąż ze wszech miar wielki, któremu zarzucić można, że poddał się niewieściemu rządowi ukochanej kobiety”.
Zachęcamy do udziału w naszym konkursie – w tym tygodniu przedostatnie zadanie. Na zwycięzców czekają albumy: „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko”.
Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski
Czytaj także:
PKO Bank Polski mecenasem „Nowego pocztu władców Polski”
Wygraj album „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” – zad. 1
Mieszko I – rozwiązanie zad. 1
Wygraj nowy album władców polskich: pełnych emocji, z krwi i kości – zad. 2
Bolesław Chrobry – rozwiązanie zad. 2. Kolejne odsłony konkursu w najbliższą środę i czwartek
Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 3
Stanisław August Poniatowski – rozwiązanie zad. 3. Jutro cdn…
Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 4
August III Sas – rozwiązanie zad. 4
Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 5
Bezprym – rozwiązanie zad. 5
Wygraj nowy album władców polskich: mężnych, szlachetnych, ale również ułomnych i okrutnych – zad. 6
Władysław Łokietek – rozwiązanie zad. 6
Wygraj „Nowy poczet władców Polski” - zad. 7
Michał Korybut Wiśniowiecki - rozwiązanie zad. 7
Konkurs: „Nowy poczet władców Polski” może być Twój – zad. 8
Bolesław Krzywousty - rozwiązanie zad. 8
Konkurs: „Nowy poczet władców Polski” może być Twój – zad. 9
Stefan Batory – rozwiązanie zad. 9
Konkurs z władcami: zad. 10
Bohater zadania nr 10 - Kazimierz Wielki!
Konkurs z władcami: zad. 11
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.06.21To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
więcejW przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski.
Bankopasje
02019.06.10To był zapierający dech w piersiach pokaz. Świdnik Air Festival 2019 zakończony sukcesem!
więcej46 załóg, 620 minut w powietrzu – tak w liczbach wyglądał Świdnik Air Festival. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła nawet na chwilę. Impreza dla fanów lotnictwa zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przyszli podziwiać podniebne akrobacje i miło spędzić czas w towarzystwie gwiazd. Na scenie zagrała Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.
Bankopasje
02019.06.06Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
więcejJak co roku w pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Szamotuł i okolic obchodzili swoje święto, a dokładnie święto swojego miasta. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
Bankopasje
02019.06.06Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!
więcej„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.