2015.07.07

Bohater zadania 11 – Jan III Sobieski

Królem, o którego pytaliśmy w konkursowym zadaniu nr 11 był Jan III Sobieski. W „Nowym poczcie władców Polski” został odmalowany godnie, jako potężny, wąsaty mężczyzna o znaczącym spojrzeniu.

Józef Ignacy Kraszewski w „Wizerunkach królów i książąt polskich” zwracał uwagę, że malarze i artyści nie potrafili trafnie sportretować Jana Sobieskiego. Twierdził, że wizerunki nie oddawały tego, jakim genialnym wodzem był król, a także jego przenikliwości, wszechstronnego wykształcenia i obycia w świecie. Jan Matejko miał do dyspozycji całą masę portretów  królewskich (…), ale skupił się na odtworzeniu, jak największej ilości przedmiotów świadczących o bitewnym charakterze władcy: zbroi, buławie, szyszaku, buńczuku... Waldemar Świerzy pokazał dużo miej atrybutów wojownika i skupił na pokazaniu pełnego skupienia, głębokiego spojrzenia, jakby w przyszłość. Czasy rządów Sobieskiego są uważane za okres najświetniejszego rozwoju kultury sarmackiej. Obok niej żywe były wzory obce, czego najlepszym przykładem jest Wilanów, naśladujący architekturę Wersalu. Jan III Sobieski zmarł w 1696 roku, został pochowany w katedrze na Wawelu.

Bardzo dziękujemy za zainteresowaniem naszym konkursem. Tym razem, za poprawne odpowiedzi i interesujące opisy, nagrody otrzymują: Ewa Liburska-Musiał, Małgorzata Czmut oraz Janusz Kordecki. Jakimi słowami Jana III Sobieskiego opisali konkursowicze?

Ewę Liburską-Musiał zainteresowało królewskie zamiłowanie do literatury. Napisała: „Król był wielkim miłośnikiem i zbieraczem ksiąg, dzięki zaszczepionemu w dzieciństwie przez ojca, Jakuba Sobieskiego, zamiłowania do lektury, które w latach późniejszych przerodziło się w wielką pasję czytania. Jan Sobieski praktycznie stale się dokształcał. Zgromadził jeden z największych księgozbiorów w XVII stuleciu. Wielbił Wergiliusza i Owidiusza, cytował z pamięci utwory Jana Kochanowskiego, znał Gofreda Tassa. Wszędzie woził ze sobą książki – obozowa biblioteczka króla zawierała dzieła. m.in. Galileusza, Huygensa, Harveya, Kartezjusza, Gassendiego, Pascala, ale i Corneille’a oraz Moliera”. O zaangażowaniu króla w mecenat sztuki pisała Małgorzata Czmut: „Roztoczył swoją opiekę nad zdolnymi architektami, humanistami, matematykami i astronomami (m.in. Janem Heweliuszem). Wybudował pałac w Wilanowie, ufundował kościół kapucynów, kościół św. Kazimierza na Nowym Mieście w Warszawie oraz Kaplicę Królewską w Gdańsku. Był honorowym członkiem pierwszego na świecie towarzystwa geograficznego Accademia cosmografica degli argonauti”.

Janusz Kordecki podkreślił zasługi władcy – wojownika. „Był doskonałym dowódcą i wojownikiem. Wychowany twardą ręką uzyskał wszechstronne wychowanie. Był ostatnim z polskich władców, który pozostawił po sobie bohaterską legendę: monarcha szlachcic król kontuszowy, mąż ze wszech miar wielki, któremu zarzucić można, że poddał się niewieściemu rządowi ukochanej kobiety”.

Zachęcamy do udziału w naszym konkursie – w tym tygodniu przedostatnie zadanie. Na zwycięzców czekają albumy: „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko”.

Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski

Czytaj także:

PKO Bank Polski mecenasem „Nowego pocztu władców Polski”

Wygraj album „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” – zad. 1

Mieszko I – rozwiązanie zad. 1

Wygraj nowy album władców polskich: pełnych emocji, z krwi i kości – zad. 2

Bolesław Chrobry – rozwiązanie zad. 2. Kolejne odsłony konkursu w najbliższą środę i czwartek

Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 3

Stanisław August Poniatowski – rozwiązanie zad. 3. Jutro cdn…

Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 4

August III Sas  – rozwiązanie zad. 4

Wygraj nowy album władców polskich: pięknych, wytwornych, ale również nikczemnych i kalekich – zad. 5

Bezprym – rozwiązanie zad. 5

Wygraj nowy album władców polskich: mężnych, szlachetnych, ale również ułomnych i okrutnych – zad. 6

Władysław Łokietek – rozwiązanie zad. 6

Wygraj „Nowy poczet władców Polski” - zad. 7

Michał Korybut Wiśniowiecki - rozwiązanie zad. 7

Konkurs: „Nowy poczet władców Polski” może być Twój – zad. 8

Bolesław Krzywousty - rozwiązanie zad. 8

Konkurs: „Nowy poczet władców Polski” może być Twój – zad. 9

Stefan Batory – rozwiązanie zad. 9

Konkurs z władcami: zad. 10

Bohater zadania nr 10 - Kazimierz Wielki!

Konkurs z władcami: zad. 11

loaderek.gifoverlay.png