2017.05.30

Nauka finansów to przygoda!

Edukacja finansowa jest nie tylko ważnym elementem rozwoju dzieci, ale może być także doskonałą zabawą dla całej rodziny. Wystarczy wybrać kompleksowy i profesjonalnie opracowany program i produkty bankowe, czyli PKO Junior PKO Banku Polskiego.

Dzięki ofercie PKO Junior edukacja finansowa polskich dzieci zyskała nowy wymiar. To pakiet rozwiązań, które pomagają dzieciom zrozumieć wartość pieniądza a także nauczyć się oszczędzania, gospodarowania swoim budżetem i zarabiania na kapitalizowanych co tydzień odsetkach. PKO Junior wprowadza dzieci w świat finansów w rozsądny, a przy tym bardzo ciekawy sposób. Rodzicom natomiast zapewnia komfort doskonałej inwestycji – w dobre nawyki finansowe własnych pociech.

Junior niewielkim kosztem

Oferta PKO Junior to zestaw narzędzi i produktów bankowych dla dzieci do 13 roku życia. Tworzą ją: PKO Konto Dziecka, ROR Rodzica, Pierwsze Konto Oszczędnościowe, serwis internetowy i aplikacja mobilna PKO Junior, sekcja PKO Junior w iPKO, karta płatnicza i usługa Autooszczędzanie na rachunek dziecka. A wszystko to niewielkim kosztem, bo korzystanie z oferty nie wiąże się z dużym wydatkiem.

Jak zacząć przygodę z Juniorem?

Aby skorzystać z oferty, wystarczy założyć bezpłatne PKO Konto Dziecka. Może to zrobić osoba dorosła – rodzic lub opiekun prawny dziecka do 13. roku życia mająca konto w PKO Banku Polskim. Rodzice maja pełną kontrolę nad finansami dziecka, choćby poprzez aplikację rodzica dostępną w serwisie iPKO. Dzieci zaś mają dostęp do praktycznych narzędzi finansowych za pomocą serwisu internetowego i aplikacji mobilnej PKO Junior. Mogą tam m.in. inicjować przelewy (konieczna jest akceptacja rodzica), zakładać wirtualne skarbonki czy realizować wyzwania. Oprocentowanie PKO Konta Dziecka wynosi 2,5 proc. w skali roku do 2500 zł oraz 0,5 proc. – od nadwyżki ponad 2500 zł, a kapitalizacja odsetek jest tygodniowa.

Serwis z Żyrafką

Istotnym elementem oferty jest z pewnością serwis internetowy PKO Junior, aplikacja mobilna, gry oraz materiały edukacyjne. Najmłodsi mogą tu nauczyć się wykonywania najważniejszych funkcji kont bankowych – od samodzielnego ustalania loginu i hasła dostępu do rachunku, przez sprawdzanie ilości środków na koncie, po inicjowanie przelewów i doładowanie telefonu komórkowego (muszą być zatwierdzone przez rodzica). Przewodnikiem po serwisie PKO Junior jest żyrafa Lokatka, która miłym głosem opowiada najmłodszym o wszystkich jego funkcjach ( komunikaty pojawiają się także w formie tekstowej).

Wirtualne skarbonki realne oszczędności

Dziecko ma możliwość stworzenia wirtualnych skarbonek, które uczą sztuki oszczędzania, planowania i wytrwałości w realizacji celów. Każdą skarbonkę można nazwać i oznaczyć obrazkiem symbolizującym cel, który towarzyszył jej założeniu (np. rower, klocki czy konsola); każda ma ustalony termin, w którym dziecko powinno odłożyć zakładaną kwotę. Informacja o stopniu realizacji celu pomaga utrzymać systematyczność w oszczędzaniu.

Dzień dziecka z Juniorem

Nauczanie o wartości pieniądza i pomoc w wyrabianiu nawyku oszczędzania to wyraz ogromnej troski o przyszłość naszej pociechy. Dzień dziecka to doskonała okazja, aby wspólnie postawić pierwsze kroki w świecie finansów! Warto przy okazji wręczania prezentu podarować dziecku również jego pierwszą kartę do konta i poświęcić mu trochę czasu na rozmowę o tym, jak ważne jest dbanie o własny budżet. Tym bardziej, że z PKO Juniorem finanse nigdy nie są nudne, a wszystko za sprawą kilku prostych "sztuczek" pochodzących prosto z gier komputerowych.

Nowoczesne narzędzie

Aby edukacja finansowa dzieci była bardziej efektywna, w ofercie PKO Junior stosuje się gamifikację, czyli wykorzystanie mechanizmów znanych z gier – systemów nagród, tabel wyników, punktów, poziomów – do mobilizacji i zwiększenia zaangażowania w realizację zadań. W tym przypadku dziecko może zdobywać odznaki za czynności związane z oszczędzaniem. Za co przyznawane są te wyróżnienia? Za regularność we wpłatach, realizację planu oszczędzania, świadome oszczędzanie czy podjęte wyzwania. W serwisie rodzice mogą stawiać przed dziećmi wyzwania, które obejmują cztery obszary: odpowiedzialność, planowanie, systematyczność i wytrwałość. Można je również stworzyć samemu. Trudno sobie wyobrazić lepszy start w świat bankowości niż samodzielnie obsługiwane konto, które poznaje się z przyjemnością i ma się z tego frajdę.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

  • Junior w liczbach

    • 13 lat – do tego roku dzieci mogą korzystać z oferty PKO Junior
    • 2,5 – tyle procent wynosi roczne oprocentowanie na PKO Koncie Dziecka (do 2500 zł)
    • ponad 350 tys. – tyle rachunków dla dzieci poniżej 13 roku życia (PKO Kont Dziecka + SKO Kont dla Ucznia) założono w PKO Banku Polskim.
  • Konkurs młodego kibica. Wygraj aparat fotograficzny!

    KonkursZaprojektuj grafikę na T-shirt pokazującą, jak kibicujesz i zagrzewasz do walki swoich najbliższych, kolegów czy ulubionych sportowców. Może to być plakat z fajnym hasłem, kolaż zdjęć lub... cokolwiek, co mogłoby się znaleźć na koszulce kibica. Prace można przesyłać do 14 czerwca 2017 r. na adres: brawo.bank@pkobp.pl  z dopiskiem: „Koszulka kibica”.

    Więcej o konkursie

    Regulamin konkursu znajduje się na: https://bankomania.pkobp.pl/bankokonkursy/

Czytaj także:

Oszczędzanie na jeden klik – Pierwsze Konto Oszczędnościowe dla dzieci do 18. roku życia

loaderek.gifoverlay.png