2017.05.30

Nauka finansów to przygoda!

Edukacja finansowa jest nie tylko ważnym elementem rozwoju dzieci, ale może być także doskonałą zabawą dla całej rodziny. Wystarczy wybrać kompleksowy i profesjonalnie opracowany program i produkty bankowe, czyli PKO Junior PKO Banku Polskiego.

Dzięki ofercie PKO Junior edukacja finansowa polskich dzieci zyskała nowy wymiar. To pakiet rozwiązań, które pomagają dzieciom zrozumieć wartość pieniądza a także nauczyć się oszczędzania, gospodarowania swoim budżetem i zarabiania na kapitalizowanych co tydzień odsetkach. PKO Junior wprowadza dzieci w świat finansów w rozsądny, a przy tym bardzo ciekawy sposób. Rodzicom natomiast zapewnia komfort doskonałej inwestycji – w dobre nawyki finansowe własnych pociech.

Junior niewielkim kosztem

Oferta PKO Junior to zestaw narzędzi i produktów bankowych dla dzieci do 13 roku życia. Tworzą ją: PKO Konto Dziecka, ROR Rodzica, Pierwsze Konto Oszczędnościowe, serwis internetowy i aplikacja mobilna PKO Junior, sekcja PKO Junior w iPKO, karta płatnicza i usługa Autooszczędzanie na rachunek dziecka. A wszystko to niewielkim kosztem, bo korzystanie z oferty nie wiąże się z dużym wydatkiem.

Jak zacząć przygodę z Juniorem?

Aby skorzystać z oferty, wystarczy założyć bezpłatne PKO Konto Dziecka. Może to zrobić osoba dorosła – rodzic lub opiekun prawny dziecka do 13. roku życia mająca konto w PKO Banku Polskim. Rodzice maja pełną kontrolę nad finansami dziecka, choćby poprzez aplikację rodzica dostępną w serwisie iPKO. Dzieci zaś mają dostęp do praktycznych narzędzi finansowych za pomocą serwisu internetowego i aplikacji mobilnej PKO Junior. Mogą tam m.in. inicjować przelewy (konieczna jest akceptacja rodzica), zakładać wirtualne skarbonki czy realizować wyzwania. Oprocentowanie PKO Konta Dziecka wynosi 2,5 proc. w skali roku do 2500 zł oraz 0,5 proc. – od nadwyżki ponad 2500 zł, a kapitalizacja odsetek jest tygodniowa.

Serwis z Żyrafką

Istotnym elementem oferty jest z pewnością serwis internetowy PKO Junior, aplikacja mobilna, gry oraz materiały edukacyjne. Najmłodsi mogą tu nauczyć się wykonywania najważniejszych funkcji kont bankowych – od samodzielnego ustalania loginu i hasła dostępu do rachunku, przez sprawdzanie ilości środków na koncie, po inicjowanie przelewów i doładowanie telefonu komórkowego (muszą być zatwierdzone przez rodzica). Przewodnikiem po serwisie PKO Junior jest żyrafa Lokatka, która miłym głosem opowiada najmłodszym o wszystkich jego funkcjach ( komunikaty pojawiają się także w formie tekstowej).

Wirtualne skarbonki realne oszczędności

Dziecko ma możliwość stworzenia wirtualnych skarbonek, które uczą sztuki oszczędzania, planowania i wytrwałości w realizacji celów. Każdą skarbonkę można nazwać i oznaczyć obrazkiem symbolizującym cel, który towarzyszył jej założeniu (np. rower, klocki czy konsola); każda ma ustalony termin, w którym dziecko powinno odłożyć zakładaną kwotę. Informacja o stopniu realizacji celu pomaga utrzymać systematyczność w oszczędzaniu.

Dzień dziecka z Juniorem

Nauczanie o wartości pieniądza i pomoc w wyrabianiu nawyku oszczędzania to wyraz ogromnej troski o przyszłość naszej pociechy. Dzień dziecka to doskonała okazja, aby wspólnie postawić pierwsze kroki w świecie finansów! Warto przy okazji wręczania prezentu podarować dziecku również jego pierwszą kartę do konta i poświęcić mu trochę czasu na rozmowę o tym, jak ważne jest dbanie o własny budżet. Tym bardziej, że z PKO Juniorem finanse nigdy nie są nudne, a wszystko za sprawą kilku prostych "sztuczek" pochodzących prosto z gier komputerowych.

Nowoczesne narzędzie

Aby edukacja finansowa dzieci była bardziej efektywna, w ofercie PKO Junior stosuje się gamifikację, czyli wykorzystanie mechanizmów znanych z gier – systemów nagród, tabel wyników, punktów, poziomów – do mobilizacji i zwiększenia zaangażowania w realizację zadań. W tym przypadku dziecko może zdobywać odznaki za czynności związane z oszczędzaniem. Za co przyznawane są te wyróżnienia? Za regularność we wpłatach, realizację planu oszczędzania, świadome oszczędzanie czy podjęte wyzwania. W serwisie rodzice mogą stawiać przed dziećmi wyzwania, które obejmują cztery obszary: odpowiedzialność, planowanie, systematyczność i wytrwałość. Można je również stworzyć samemu. Trudno sobie wyobrazić lepszy start w świat bankowości niż samodzielnie obsługiwane konto, które poznaje się z przyjemnością i ma się z tego frajdę.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

 • Junior w liczbach

  • 13 lat – do tego roku dzieci mogą korzystać z oferty PKO Junior
  • 2,5 – tyle procent wynosi roczne oprocentowanie na PKO Koncie Dziecka (do 2500 zł)
  • ponad 350 tys. – tyle rachunków dla dzieci poniżej 13 roku życia (PKO Kont Dziecka + SKO Kont dla Ucznia) założono w PKO Banku Polskim.
 • Konkurs młodego kibica. Wygraj aparat fotograficzny!

  KonkursZaprojektuj grafikę na T-shirt pokazującą, jak kibicujesz i zagrzewasz do walki swoich najbliższych, kolegów czy ulubionych sportowców. Może to być plakat z fajnym hasłem, kolaż zdjęć lub... cokolwiek, co mogłoby się znaleźć na koszulce kibica. Prace można przesyłać do 14 czerwca 2017 r. na adres: brawo.bank@pkobp.pl  z dopiskiem: „Koszulka kibica”.

  Więcej o konkursie

  Regulamin konkursu znajduje się na: https://bankomania.pkobp.pl/bankokonkursy/

Czytaj także:

Oszczędzanie na jeden klik – Pierwsze Konto Oszczędnościowe dla dzieci do 18. roku życia

  • Bankodzieci

   02018.03.09

   Nigdy więcej kieszonkowego!

   Kieszonkowe odchodzi do lamusa. Dziecięce pieniądze powinniśmy zacząć określać mianem „kontowych”. Dlaczego? Skoro dorośli bez przerwy wysyłają przelewy, płacą kartą i coraz rzadziej operują gotówką, to w przypadku dzieci może być podobnie!

   więcej
  • Bankodzieci

   02018.02.14

   Pomnażanie oszczędności i wiedzy z SKO

   Zamiast papierowej książeczki – rachunek bankowy, zamiast skarbonki – wirtualne fundusze na konkretny cel, zamiast odsetek dopisywanych długopisem – podgląd pod rosnące oszczędności w sieci. Oto, jak w ciągu ostatnich lat zmieniło się SKO.

   więcej
  • Bankodzieci

   02017.10.26

   Wyjątkowe spotkanie z nauczycielami - Opiekunami SKO

   Tych, którzy oszczędzają w SKO są tysiące. Nauczycieli, którzy im w tym pomagają można odnaleźć w co trzeciej szkole podstawowej. PKO Bank Polski nagrodził wybitnych pedagogów-zwycięzców Konkursu dla Opiekunów Szkolnych Kas Oszczędności z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

   więcej
  • Bankodzieci

   02017.09.15

   PKO Bank Polski przekazuje szkołom kolejne nagrody

   Poznaj laureatów etapu krajowego Konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności oraz Głosowania Internautów.PKO Bank Polski po raz kolejny udowadnia, że tradycja może iść w parze z nowoczesnością. W organizowanym od ponad 50. lat Konkursie dla Szkolnych Kas Oszczędności wzięło udział prawie pół tysiąca placówek, które w formie elektronicznej prezentacji zaprezentowały swoje osiągnięcia w dziedzinie edukacji ekonomicznej uczniów szkół podstawowych.

   więcej
  • Bankodzieci

   02017.09.07

   Konkurs SKO. SP w Mszczonowie walczy o 10 tys. zł

   Szkoła Podstawowa w Mszczonowie w programie Szkolnych Kas Oszczędności PKO Banku Polskiego uczestniczy od 2012 r. W roku szkolnym 2016/2017 grono SKO-wiczów w tej szkole liczyło 155. uczniów. Jakie sukcesy ma na swoim koncie ta placówka?

   więcej
  • Bankodzieci

   02017.09.07

   Konkurs SKO. Szkoła Podstawowa nr 7 w Nowej Rudzie

   Szkoła Podstawowa nr 7 w Nowej Rudzie w ramach programu Szkolnych Kas Oszczędności współpracuje z Oddziałem 1 PKO Banku Polskiego w Nowej Rudzie. Obecnie placówka uczestniczy w etapie krajowym dorocznego „Konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności” i rywalizuje m.in. o Nagrodę Internautów w wysokości 10 tys. zł.

   więcej
  Pokaż więcej