2018.09.03

Co to są denary, trojaki i szelągi – dzieci wiedzą to najlepiej! Niebawem znów ruszą Dukaty Decjusza

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Uczniowie po dwóch miesiącach laby na nowo wdrażają się do nauki. Niektórzy właśnie uczą się czytać, inni doskonalą liczenie, a jeszcze inni odkrywają historyczne ciekawostki lub przeprowadzają chemiczne doświadczenia. Już niebawem część z nich wybierze się w podróż po świecie pieniądza. Rusza bowiem kolejny cykl programu Dukaty Decjusza, którego sponsorem jest PKO Bank Polski.


Fot. materiały prasowe organizatora

Dukaty Decjusza to wyjątkowy cykl edukacyjny o ekonomii i dziedzictwie kulturowym skierowany do uczniów szkół podstawowych z małych miejscowości województwa małopolskiego. Obejmuje spotkania edukacyjne połączone ze zwiedzaniem i pobytem w renesansowej Willi Decjusza. Zajęcia w formie warsztatów, prezentacji i pokazów prowadzone są przez ekspertów akademickich i pasjonatów. Do projektu zapraszane są szkoły podstawowe oraz gimnazja.

O tym, jak bardzo edukacja finansowa jest dzieciom potrzebna świadczą historie opowiadane przez rodziców:

Ewa, mama 3-letniego Witka: „Moja babcia wciąż często mówi, że to ‘milion na stare’ albo ‘dziecko, to kosztuje milion starych złotych’. Ja, 30-latka, wiem, co ma na myśli, ale mój 3-latek już nie. Zawsze pyta, dlaczego prababcia ma stare pieniądze, a my nowe.”

Iza, mama 5-letniego Mikołaja: „Kiedy odmówiłam mojemu dziecku kupna kolejnej zabawki (a powodem były inne, ważniejsze wydatki w tym miesiącu), syn odpowiedział, żebym poszła do bankomatu i wzięła więcej pieniędzy.”

Kasia, mama 3-letniej Antosi: „Jakiś czas temu wracając z zakupów córka rozbawiła mnie stwierdzeniem, że kupując soczek dała Pani w sklepie pieniążek papierek, a nie dość że dostała soczek, to jeszcze dużo „prawdziwych” pieniążków. Stanęłam w obliczu wytłumaczenia dziecku czym różni się banknot od monety i jaka jest ich wartość.”

Tematami zajęć są wybrane zagadnienia związane z historią pieniądza od starożytności po współczesność, jego wartością i rolą, polityką monetarną oraz numizmatyką – mówi Grzegorz Morek, koordynator projektu. – W części zajęć na tle epoki Renesansu przedstawione są postacie Mikołaja Kopernika i Justusa Decjusza (autorzy czołowych traktatów ekonomicznych swej epoki prowadzący spór dotyczący reformy monetarnej), a także ich osiągnięcia w obszarze kształtowania polityki gospodarczej dawnej Europy i Polski. W projekcie udział biorą eksperci i specjaliści z obszaru ekonomii i kultury, którzy prezentują m.in. rozwój ekonomii, politykę monetarną Polski i UE, numizmatykę oraz przedstawiają Renesans i jego wybitnych przedstawicieli.

Podczas udziału w warsztatach dzieci mają okazję poznać odpowiedzi na nurtujące je pytania.

– Projekt realizowany jest w formie wykładów, prelekcji, warsztatów oraz zabaw edukacyjnych opartych na koncepcji uczenia się przez doświadczenie. Dukaty Decjusza realizowane są w renesansowej Willi Decjusza, co przyczynia się do atrakcyjności i efektywności projektu. Obcowanie z substancją zabytkową, poznawanie historii poprzez odbywanie swego rodzaju podróży w czasie czyni naukę niezapomnianym i miłym przeżyciem oraz korzystnie wpływa na trwałość efektów nauczania – dodaje koordynator projektu.

Celem projektu Dukaty Decjusza jest przede wszystkim wyrównywanie szans dostępu do edukacji i kultury dla uczniów oraz doskonalenia umiejętności kadry pedagogicznej szkół podstawowych z małych miejscowości. Przede wszystkim jednak zainteresowanie uczestników numizmatyką jako nauką pomocniczą.

Podczas jednej edycji programu możliwe jest przyjęcie ok. 25 dzieci, nauczycieli i opiekunów. Program obejmuje:

1. Zwiedzanie Willi Decjusza

2. Prezentacje multimedialne:

a) Od pieniądza pierwotnego do elektronicznego - historia i rola pieniądza od starożytności po współczesność,

b) Decius i Copernicus - polityka monetarna Królestwa Polskiego okresu Renesansu ilustrowana działalnością Justusa Decjusza i Mikołaja Kopernika,

c) Hej EURO! - polityka monetarna Polski i Unii Europejskiej.

3. Warsztaty numizmatyczne

4. Pokaz rycerski

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu.

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

Nauka bankowania z kartą PKO Junior dla dzieci poniżej 13. roku życia

Fotka z Juniorem

Lekcja zarządzania finansami na wakacjach... nie tylko dla dziecka!

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png