Skok w dorosłość – edukacja finansowa dzieci w Szkolnych Kasach Oszczędności
Rower już jest, więc teraz lista marzeń twojego dziecka liczy już „tylko” kilkadziesiąt pozycji. Obok najnowszej gry na konsolę, są też rolki, narty i strój baletnicy… Trudno czasem wytłumaczyć potomkowi, że na realizację wszystkich marzeń nie wystarczy pieniędzy w domowym budżecie.
Dzieciom wydaje się, że zdobycie środków na kolejne, rodzące się właśnie hobby, zależy wyłącznie od dobrej woli rodzica. Nie potrafisz tego wytłumaczyć – pokaż. Zachęć dziecko, by dołączyło do SKO i rozpoczęło naukę oszczędzania pieniędzy.
To tu najlepiej nauczy się tego, co to znaczy oszczędzać. Pozna wartość pieniądza i z czasem doceni również twój trud w ich gromadzeniu. – Nic nie sprawia dziecku większej frajdy niż kupowanie za naprawdę własne pieniądze – mówi Agata Białkowska, psycholog dziecięcy. – Czym innym jest „kieszonkowe”, które syn lub córka dostają od rodziców – te pieniądze traktują tak, jak my - dorośli pensję. Inaczej, znacznie rozsądniej, podchodzą dzieci do wydawania samodzielnie zaoszczędzonych kwot – wyjaśnia psycholog.
SKO pamięta ze swojego dzieciństwa prawie każdy Polak. Niektórzy potrafili konsekwentnie wpłacać na książeczkę oszczędnościową SKO pieniądze, inni z zazdrością zerkali w stronę kolegów, którym się to udawało i to oni z czasem mogli pozwolić sobie na zakup nowej zabawki czy gry.
Dzisiejsze Szkolne Kasy Oszczędności to znakomita platforma edukacji finansowej dla dziecka. Zamiast papierowej książeczki mamy rachunek bankowy, zamiast skarbonki są fundusze zgromadzone w internetowym banku na konkretny cel, a zamiast odsetek dopisywanych długopisem – zdalny podgląd rosnących oszczędności.
– Dzieci bardzo chętnie wchodzą w taki świat, dopasowany do ich rzeczywistości. Widzą rodziców, którzy robią przelewy online, więc i one chcą korzystać z nowoczesnych technologii podczas obsługi swojego rachunku – dodaje Agata Białkowska
Uczestnik SKO może, poprzez serwis bankowości internetowej, podglądać stan środków zgromadzonych na koncie i decydować, na jakie cele odkłada pieniądze. Nie może natomiast samodzielnie dysponować zgromadzonym kapitałem, czyli np. wykonywać przelewów zewnętrznych. Pieniądze na rachunkach są oprocentowane, a kapitalizacja odsetek następuje w cyklu tygodniowym, zatem dziecko szybko zdobywa nagrodę.
Wraz z początkiem roku szkolnego PKO Bank Polski przygotował również nowości w SKO. Dostępny jest już m.in. poradnik dla uczniów, ich rodziców i opiekunów na temat cyberbezpieczeństwa w sieci, jak również zupełnie nowy konkurs!
Anna Wiśniewska
Czytaj także:
Rok szkolny pełen nowości w SKO
Co to są denary, trojaki i szelągi – dzieci wiedzą to najlepiej! Niebawem znów ruszą Dukaty Decjusza
Nauka bankowania z kartą PKO Junior dla dzieci poniżej 13. roku życia
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.