2018.09.17

Skok w dorosłość – edukacja finansowa dzieci w Szkolnych Kasach Oszczędności

Rower już jest, więc teraz lista marzeń twojego dziecka liczy już „tylko” kilkadziesiąt pozycji. Obok najnowszej gry na konsolę, są też rolki, narty i strój baletnicy… Trudno czasem wytłumaczyć potomkowi, że na realizację wszystkich marzeń nie wystarczy pieniędzy w domowym budżecie.

Dzieciom wydaje się, że zdobycie środków na kolejne, rodzące się właśnie hobby, zależy wyłącznie od dobrej woli rodzica. Nie potrafisz tego wytłumaczyć – pokaż. Zachęć dziecko, by dołączyło do SKO i rozpoczęło naukę oszczędzania pieniędzy.

To tu najlepiej nauczy się tego, co to znaczy oszczędzać. Pozna wartość pieniądza i z czasem doceni również twój trud w ich gromadzeniu. – Nic nie sprawia dziecku większej frajdy niż kupowanie za naprawdę własne pieniądze – mówi Agata Białkowska, psycholog dziecięcy. – Czym innym jest „kieszonkowe”, które syn lub córka dostają od rodziców – te pieniądze traktują tak, jak my - dorośli pensję. Inaczej, znacznie rozsądniej, podchodzą dzieci do wydawania samodzielnie zaoszczędzonych kwot – wyjaśnia psycholog.

SKO pamięta ze swojego dzieciństwa prawie każdy Polak. Niektórzy potrafili konsekwentnie wpłacać na książeczkę oszczędnościową SKO pieniądze, inni z zazdrością zerkali w stronę kolegów, którym się to udawało i to oni z czasem mogli pozwolić sobie na zakup nowej zabawki czy gry.

Dzisiejsze Szkolne Kasy Oszczędności to znakomita platforma edukacji finansowej dla dziecka. Zamiast papierowej książeczki mamy rachunek bankowy, zamiast skarbonki są fundusze zgromadzone w internetowym banku na konkretny cel, a zamiast odsetek dopisywanych długopisem – zdalny podgląd rosnących oszczędności.

Dzieci bardzo chętnie wchodzą w taki świat, dopasowany do ich rzeczywistości. Widzą rodziców, którzy robią przelewy online, więc i one chcą korzystać z nowoczesnych technologii podczas obsługi swojego rachunku – dodaje Agata Białkowska

Uczestnik SKO może, poprzez serwis bankowości internetowej, podglądać stan środków zgromadzonych na koncie i decydować, na jakie cele odkłada pieniądze. Nie może natomiast samodzielnie dysponować zgromadzonym kapitałem, czyli np. wykonywać przelewów zewnętrznych. Pieniądze na rachunkach są oprocentowane, a kapitalizacja odsetek następuje w cyklu tygodniowym, zatem dziecko szybko zdobywa nagrodę.

Wraz z początkiem roku szkolnego PKO Bank Polski przygotował również nowości w SKO. Dostępny jest już m.in. poradnik dla uczniów, ich rodziców i opiekunów na temat cyberbezpieczeństwa w sieci, jak również zupełnie nowy konkurs!

Anna Wiśniewska

Czytaj także:

Rok szkolny pełen nowości w SKO

Co to są denary, trojaki i szelągi – dzieci wiedzą to najlepiej! Niebawem znów ruszą Dukaty Decjusza

Nauka bankowania z kartą PKO Junior dla dzieci poniżej 13. roku życia

loaderek.gifoverlay.png