2019.04.24

Zakupy 7/24, czyli niedziela handlowa przez cały rok

Zakaz handlu w niedzielę w sklepach stacjonarnych to duża szansa dla branży e-commerce. Zakupy przez internet oszczędzają czas i są wygodne. Pozwalają spokojnie poszukać tego, co nas interesuje, porównać ceny i przeczytać opinie. A potem zapłacić online. Co istotne, sklepy internetowe działają także w niedzielę.

Zakaz handlu w niedzielę

W Polsce 9 na 100 wszystkich zakupów odbywa się w sieci. W Wielkiej Brytanii ponad dwa razy więcej. Zainteresowanie Polaków sklepami online wciąż rośnie, a firmy otwierają kolejne biznesy. Ulubionym urządzeniem do przeglądania ofert internetowych jest smartfon. W styczniu i lutym 2019 r. za 60 proc. wizyt w e-sklepach odpowiadały telefony, 37 proc. wejść odnotowano z komputerów, a pozostałe 3 proc. z tabletów (dane zebrane z platformy Shoper).

Internet górą! E-niedziela, czyli codzienny handel przez okrągły rok!

Wzrost popularności e-sklepów widzi sama branża e-commerce. Tam przecież każda niedziela jest handlową niedzielą! Według raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2018” już ponad 56 proc. internautów robi zakupy online i jest ich o około 2 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Z badania przeprowadzonego na początku 2019 r. przez BIG InfoMonitor wynika, że zakaz handlu w niedzielę nie wpłynął na ograniczenie wydatków na zakupy. Większość osób przeznacza na nie dokładnie tyle samo co przed ograniczeniem handlu, ale co ciekawe, u części osób te wydatki wzrosły. Wzrost ten najbardziej widoczny jest w grupie osób mających 18-44 lata. Jak się okazuje, przez zakaz handlu w niedzielę więcej wydają one na: spotkania towarzyskie (35 proc.), chodzenie do kina lub teatru (18 proc.) oraz właśnie na zakupy w internecie (47 proc.).

Do trzech razy sztuka

Kiedy już wybierzemy nasz upragniony produkt, stajemy przed wyborem jak za niego zapłacić. Systemy płatności doskonale dostosowują się do nowych realiów i potrzeb. Takie możliwości daje nam oczywiście PKO Bank Polski, który od lat promuje bezgotówkowe płatności.

  1. Przelew za pomocą platformy iPKO to już standard. Każdy z nas robił go wiele razy. Również ten zagraniczny wykonamy bez trudu wybierając odpowiednią zakładkę na naszym koncie internetowym.
  2. Za zakupy w sieci zapłacimy także kartą kredytową. Do tego celu możemy wykorzystać iPKO lub dokonać płatności bezpośrednio na stronie sklepu podając trzy ostatnie cyfry na karcie znajdujące się na rewersie przy pasku do podpisu.
  3. Płatność IKO przy użyciu BLIKA to obecnie krzyk mody. Aby coś kupić w internecie, używając tej funkcji trzeba najpierw uruchomić aplikacje IKO i wybrać 6-cyfrowy kod BLIK. Wprowadzamy go na stronie internetowej i zatwierdzamy operację – wybieramy przycisk „Akceptuj”, a na ekranie aplikacji pojawi się potwierdzenie.

– Korzystanie z karty debetowej i kredytowej podczas zakupów w internecie bardziej podoba się klientom, którzy rzadziej wchodzą do wirtualnego świata – mówi Gabriela Drabek, doradca z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kędrzynie-Koźlu. Zaznacza, że wybierając tę formę klienci płatności są pewni, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, bo tak im podpowiada dotychczasowe doświadczenie. – To osoby, dla których serwis iPKO stał się codziennością. Nie chodzi tylko o tradycyjne transakcje bezgotówkowe, ale także o wiele innych potrzebnych funkcji, jak choćby sprawdzanie salda – wyjaśnia Gabriela Drabek.

– BLIK to już nowa generacja płatności, która staje się coraz bardziej popularna. Warto ją poznać, bo w przyszłości stanie się normą. Chętniej wybierają ją ludzie młodzi, ale jego funkcjonalność przyciąga coraz większe rzesze użytkowników w każdy wieku – dodaje doradca z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kędrzynie-Koźlu.

Zanim przejdziesz do kasy

Na koniec jeszcze jedna rada. Zanim klikniemy w zakładkę „Zapłać”, pomyślmy o bezpieczeństwie. Sprawdźmy, czy wszystko jest ok. Po pierwsze, czy mamy skuteczny program antywirusowy i czy go zaktualizujemy. Po drugie, czy używamy bezpiecznego konta internetowego – nieważne czy dokonujemy przelewu, czy wyłącznie logujemy się na konto bankowości elektronicznej. Korzystajmy także z usług sklepów współpracujących ze sprawdzonymi operatorami płatności. Możemy być wówczas pewni, że posiadają wszelkie stosowne certyfikaty, a transakcje elektroniczne są właściwie zabezpieczone.  

Piotr Dunaj

Czytaj także:

Złoto dla najlepszych. Polscy studenci znów w czołówce!

IKE to tylko kwestia czasu

Masz konto osobiste? Zobacz, jak dzięki niemu możesz załatwić sprawy w urzędzie