2019.04.05

Złoto dla najlepszych. Polscy studenci znów w czołówce!

Finały 43. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym okazały się niezwykle udane dla drużyn z Polski. Przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego wywalczyli złoty medal, a ekipa z Uniwersytetu Wrocławskiego zdobyła srebrny krążek. Polskich zawodników wspierał PKO Bank Polski. Gratulujemy!

Wielki sukces polskich młodych programistów

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC od International Collegiate Programming Contest) organizowane są od 1977 r. Pomysł okazał się wielkim sukcesem i co roku przyciąga coraz więcej drużyn. W 1997 r. do rywalizacji stanęło 840 drużyn z 560 uniwersytetów, a w 2007 r. było to już 6099 drużyn z 1756 uniwersytetów.

Tym razem w zawodach wystartowało 135 drużyn, reprezentujących najlepsze uczelnie z programem informatyki z całego świata. Finaliści zostali wyłonieni w eliminacjach regionalnych, w których wzięło udział 52 709 studentów z 3232 uczelni ze 110 krajów z 6 kontynentów. Polskę w finałach reprezentowały dwa zespoły:

• Uniwersytet Warszawski, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki – Jakub Boguta, Konrad Paluszek, Mateusz Radecki
  • Uniwersytet Wrocławski, Wydział Matematyki i Informatyki – Anadi Agrawal, Michał Górniak, Jarosław      Kwiecień.

– Obie drużyny spisały się znakomicie – mówi prof. Krzysztof Diks, który był jednym z opiekunów polskiego teamu. – Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli jeden z czterech złotych medali, zajmując czwarte miejsce z 8 rozwiązanymi zadaniami na 11 przygotowanych przez organizatorów, co dało im też tytuł Mistrzów Europy. Wrocławiacy również rozwiązali 8 zadań, ale w gorszym czasie, i zajęli szóste miejsce, zdobywając medal srebrny.

Mistrzem świata w 2019 r. została drużyna z Uniwersytetu Moskiewskiego (10 rozwiązanych zadań), przed MIT i Uniwersytetem Tokijskim (po 9 rozwiązanych zadań).

– Drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego zrobiła wspaniały prezent profesorowi Janowi Madeyowi, który po raz 25. z rzędu poprowadził do sukcesu w zawodach finałowych zespół z naszej uczelni – dodaje prof. Krzysztof Diks.

Sukces, który odniosła polska ekipa, jest przede wszystkim wynikiem wiedzy, umiejętności oraz wytrwałej pracy jej wszystkich członków. W procesie przygotowań do udziału w finałach niezwykle cenna okazała się pomoc byłych złotych medalistów – Wojciecha Nadary, Marcina Smulewicza i Marka Sokołowskiego.

W organizacji przygotowań do finałów, jak i w samym wyjeździe do Porto, zespół otrzymał wielkie wsparcie od władz Wydziału i Uczelni oraz firmy Atende S.A. i PKO Banku Polskiego. Bardzo pomocny okazał się też projekt „Mistrzowie Algorytmiki 2018”, prowadzony w ramach programu MNiSW – „Najlepsi z najlepszych 3.0”.