Bezpieczne wak@cje! Zapamiętaj 3 kluczowe zasady!
Sezon wyjazdów urlopowych trwa, a nic nie psuje wakacji tak jak zgubiony telefon czy opróżnione konto. Warto zatem odpowiednio przygotować się do podróży i przypomnieć sobie kilka ważnych zasad bezpieczeństwa.
1. SKOPIUJ DANE PRZED WYJAZDEM
Jeszcze przed wyjazdem warto zadbać o kopie bezpieczeństwa. Jeśli zabieramy komputer, najważniejsze pliki trzeba zgrać na dysk zewnętrzny i zostawić w domu. Jeśli mamy cenne dane na smartfonie (np. kolekcję zdjęć), sprawdźmy, czy urządzenie automatycznie wykonuje ich kopię w chmurze. Nie zaszkodzi też upewnienie się, że smartfon ma włączone szyfrowanie zawartości oraz najnowszą dostępną wersję systemu operacyjnego i aktualne oprogramowanie. Gdyby trafił w niepowołane ręce, pozwoli to zachować poufność naszych danych. Pamiętajmy także, by cennych przedmiotów, w tym elektroniki, nie nadawać w bagażu rejestrowanym. Zdarza się, że tak wysłany sprzęt nie dociera do celu. Nie należy też pozostawiać tych urządzeń w pokoju hotelowym, chyba że w sejfie.
2. ZABEZPIECZ DOSTĘP
Komputer i smartfon zabierane w podróż warto zabezpieczyć przed niepowołanym dostępem. W przypadku komputera najlepsze będzie zabezpieczenie logowania za pomocą hasła. W smartfonie zdecydowanie najwygodniejszą opcją – jeśli dane urządzenie ją oferuje – jest użycie do logowania odcisku palca. Dobrym zabezpieczeniem będzie także kod PIN (6 cyfr to rozsądne minimum jego długości). Zdecydowanie nie zalecamy pozostawiania telefonu bez zabezpieczeń, warto także zrezygnować z blokady w postaci wzoru rysowanego na ekranie. Jeśli używamy tej formy kontroli dostępu, spójrzmy na ekran swojego telefonu pod światło – w wielu przypadkach odgadnięcie wzoru na podstawie śladów pozostawionych przez palce nie będzie dużym wyzwaniem.
3. UWAŻAJ NA ROAMING, OTWARTE WI-FI I CUDZE KOMPUTERY
Pamiętajmy o kosztach transmisji danych za granicą. Mimo obniżenia stawek roamingowych na terenie UE wyjazd poza Unię nadal może być bardzo kosztowny. Warto kontrolować wykorzystanie danych i wyłączyć automatyczną synchronizację w aplikacjach. Duże oszczędności może przynieść zakup lokalnej karty SIM lub korzystanie z Wi-Fi – otwarte sieci to jednak ryzyko ujawnienia danych. Większość aplikacji stosuje bezpieczną zaszyfrowaną metodę komunikacji, warto jednak stosować usługę VPN, szyfrującą całą komunikację. Nie należy też korzystać z cudzych komputerów, szczególnie w kawiarenkach internetowych. Można w nich przejrzeć mapę czy poszukać czegoś w sieci, ale odradzamy sprawdzanie poczty czy logowanie się do kont w mediach społecznościowych.
Adam Heartle
zaufanatrzeciastrona.pl
Wystarczy chwila nieuwagi, żeby wakacje z upragnionego wypoczynku zamieniły się w poważny problem. Wszystko przez cyberprzestępców i zagrożenia, które czyhają na urlopowiczów, m.in. w otwartych sieciach Wi-Fi, kawiarenkach internetowych lub ogólnodostępnych komputerach zlokalizowanych w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Za ich sprawą z dnia na dzień możemy stracić np. wszystkie pieniądze na koncie albo ktoś zdobędzie nasze hasła do skrzynki e-mailowej lub mediów społecznościowych. Można się przed tym ustrzec: zachować czujność i przestrzegać kilku podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa. Lekceważąc je, jesteśmy dla hakerów niczym latarnia święcąca w ciemności.
Marcin Ganclerz
specjalista ds. budowania świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa
Więcej ciekawych informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Bankomania.
Czytaj także:
Uważaj, gdzie i jak bankujesz – poznaj zasady bezpiecznego korzystania z internetu w publicznych sieciach Wi-Fi
Wakacje to czas łowów - nie daj się złapać hakerom w otwarte sieci!
Bezpieczna karta – spokojna głowa
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?