2018.08.09

Bezpieczne wak@cje! Zapamiętaj 3 kluczowe zasady!

Sezon wyjazdów urlopowych trwa, a nic nie psuje wakacji tak jak zgubiony telefon czy opróżnione konto. Warto zatem odpowiednio przygotować się do podróży i przypomnieć sobie kilka ważnych zasad bezpieczeństwa.

1. SKOPIUJ DANE PRZED WYJAZDEM

Jeszcze przed wyjazdem warto zadbać o kopie bezpieczeństwa. Jeśli zabieramy komputer, najważniejsze pliki trzeba zgrać na dysk zewnętrzny i zostawić w domu. Jeśli mamy cenne dane na smartfonie (np. kolekcję zdjęć), sprawdźmy, czy urządzenie automatycznie wykonuje ich kopię w chmurze. Nie zaszkodzi też upewnienie się, że smartfon ma włączone szyfrowanie zawartości oraz najnowszą dostępną wersję systemu operacyjnego i aktualne oprogramowanie. Gdyby trafił w niepowołane ręce, pozwoli to zachować poufność naszych danych. Pamiętajmy także, by cennych przedmiotów, w tym elektroniki, nie nadawać w bagażu rejestrowanym. Zdarza się, że tak wysłany sprzęt nie dociera do celu. Nie należy też pozostawiać tych urządzeń w pokoju hotelowym, chyba że w sejfie.

2. ZABEZPIECZ DOSTĘP

Komputer i smartfon zabierane w podróż warto zabezpieczyć przed niepowołanym dostępem. W przypadku komputera najlepsze będzie zabezpieczenie logowania za pomocą hasła. W smartfonie zdecydowanie najwygodniejszą opcją – jeśli dane urządzenie ją oferuje – jest użycie do logowania odcisku palca. Dobrym zabezpieczeniem będzie także kod PIN (6 cyfr to rozsądne minimum jego długości). Zdecydowanie nie zalecamy pozostawiania telefonu bez zabezpieczeń, warto także zrezygnować z blokady w postaci wzoru rysowanego na ekranie. Jeśli używamy tej formy kontroli dostępu, spójrzmy na ekran swojego telefonu pod światło – w wielu przypadkach odgadnięcie wzoru na podstawie śladów pozostawionych przez palce nie będzie dużym wyzwaniem.

3. UWAŻAJ NA ROAMING, OTWARTE WI-FI  I CUDZE KOMPUTERY

Pamiętajmy o kosztach transmisji danych za granicą. Mimo obniżenia stawek roamingowych na terenie UE wyjazd poza Unię nadal może być bardzo kosztowny. Warto kontrolować wykorzystanie danych i wyłączyć automatyczną synchronizację w aplikacjach. Duże oszczędności może przynieść zakup lokalnej karty SIM lub korzystanie z Wi-Fi – otwarte sieci to jednak ryzyko ujawnienia danych. Większość aplikacji stosuje bezpieczną zaszyfrowaną metodę komunikacji, warto jednak stosować usługę VPN, szyfrującą całą komunikację. Nie należy też korzystać z cudzych komputerów, szczególnie w kawiarenkach internetowych. Można w nich przejrzeć mapę czy poszukać czegoś w sieci, ale odradzamy sprawdzanie poczty czy logowanie się do kont w mediach społecznościowych.

Adam Heartle
zaufanatrzeciastrona.pl

 

Wystarczy chwila nieuwagi, żeby wakacje z upragnionego wypoczynku zamieniły się w poważny problem. Wszystko przez cyberprzestępców i zagrożenia, które czyhają na urlopowiczów, m.in. w otwartych sieciach Wi-Fi, kawiarenkach internetowych lub ogólnodostępnych komputerach zlokalizowanych w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Za ich sprawą z dnia na dzień możemy stracić np. wszystkie pieniądze na koncie albo ktoś zdobędzie nasze hasła do skrzynki e-mailowej lub mediów społecznościowych. Można się przed tym ustrzec: zachować czujność i przestrzegać kilku podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa. Lekceważąc je, jesteśmy dla hakerów niczym latarnia święcąca w ciemności.

Marcin Ganclerz
specjalista ds. budowania świadomości  w zakresie cyberbezpieczeństwa

 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Bankomania.

Czytaj także:

Uważaj, gdzie i jak bankujesz – poznaj zasady bezpiecznego korzystania z internetu w publicznych sieciach Wi-Fi

Wakacje to czas łowów - nie daj się złapać hakerom w otwarte sieci!

Bezpieczna karta – spokojna głowa

loaderek.gifoverlay.png