2018.07.09

Wakacje to czas łowów - nie daj się złapać hakerom w otwarte sieci!

Wystarczy chwila nieuwagi, żeby nasze wakacje z upragnionego wypoczynku zamieniły się w poważny problem. Wszystko przez cyberprzestępców i zagrożenia, które czyhają na urlopowiczów m.in. w otwartych sieciach wi-fi, kawiarenkach internetowych lub ogólnodostępnych komputerach zlokalizowanych w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Za ich sprawą z dnia na dzień możemy stracić hasła do skrzynki e-mailowej lub mediów społecznościowych, a nawet wszystkie pieniądze zgromadzone na koncie w banku. Można się jednak przed tym ustrzec. Wystarczy czujność i przestrzeganie kilku podstawowych zasad.

1. Zaatakowany sprzęt już nie jest Twoim sprzętem!

Jadąc na wakacje zazwyczaj zabieramy ze sobą smartfona, żeby móc na bieżąco śledzić to, co dzieje się w kraju i na świecie, sprawdzać swoją skrzynkę e-mailową czy móc wykonywać operacje na koncie w banku. Niezbędny jest do tego dostęp do internetu. To nie stanowi problemu, bo standardem stało się wi-fi w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych albo ogólnodostępny hotspot np. w centrum miasta, restauracji, autobusie czy na lotnisku. Problem polega na tym, że takie otwarte sieci są dużo gorzej zabezpieczone niż te, z których korzystamy w domu czy pracy. Wiedzą o tym przestępcy, którzy m.in. tam starają się nas złowić. Zdarza się również, że cyberprzestępcy sami tworzą otwartą sieć w często uczęszczanym miejscu, żeby nas zaatakować.

2. Otwarte dla wszystkich

Co nam grozi jeśli zalogujemy się do otwartej albo fałszywej sieci? Cyberprzestępcy mogą np. zainstalować na naszym sprzęcie wirusa albo widzieć wszystko to, co robimy i wpisujemy na ekranie, także loginy i hasła do kont, na które się zalogujemy. Dlatego pierwsza i podstawowa rada na wakacje brzmi: Nie korzystaj z otwartych i niezabezpieczonych sieci wi-fi! Jeśli jednak podłączymy się do takiej sieci to najlepiej ograniczyć się tylko do przeglądania tego, co się w internecie znajduje. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie wchodzić na strony, gdzie będziemy podawać np. PESEL, numery i dane z kart kredytowych oraz loginy i hasła, zwłaszcza do kont w banku. Wszystkie przelewy lepiej zaplanować przed wyjazdem. A jeśli już musimy zrealizować pilną transakcję to bezpieczniej skorzystać z danych pakietowych niż podłączać się do nieznanej sieci. Warto też pamiętać, że nawet jeśli do wi-fi w hotelu potrzebne jest hasło, to wcale nie gwarantuje ono bezpieczeństwa. Tym bardziej jeśli kartka z nim wisi przy recepcji.

3. Ogólnodostępne…także dla cyberprzestępców!

Kolejna rada to unikanie ogólnodostępnych komputerów np. w kawiarence internetowej albo w hotelu. Może się okazać, że taki sprzęt ma np. zainstalowany keylogger, czyli oprogramowanie, które rejestruje to, co piszemy na klawiaturze. W ten sposób ktoś jest w stanie wykraść nasze poufne dane i potem je wykorzystać.

Tuż przed wyjazdem na wakacje warto na wszelki wypadek ustawić dzienne limity na swoim koncie oraz karcie i sprawdzić czy mamy zainstalowane oprogramowanie antywirusowe na naszym sprzęcie – również na smartfonie! Jeśli tak, to warto się upewnić czy jest ono zaktualizowane. Bez dobrego i zaktualizowanego tzw. antywirusa, jesteśmy dla hakerów niczym latarnia święcąca w ciemności.

Marcin Ganclerz

Specjalista ds. budowania świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa

 

Czytaj także:

Skradzione lub zgubione dokumenty. Zastrzeż je! To ważne!

PKO Bank Polski liderem cyberbezpieczeństwa w sektorze bankowym w Polsce

Dane (nie)bezpieczne – jak chronić dane osobowe i dane wrażliwe?

  • Bankofinanse

   02019.05.22

   Co to jest spread walutowy?

   Spread walutowy to określenie znane każdemu, kto przynajmniej raz wymieniał walutę w banku lub kantorze. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jednak, czemu służy, co oznacza i – przede wszystkim – czy można go uniknąć. Jak więc korzystać z obcej waluty, nie tracąc na tym?

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.20

   Meet-up Agile Warsaw w PKO Banku Polskim

   Agile, Scrum, zwinne metodyki pracy – to pojęcia, o których coraz częściej słyszymy, ale nie zawsze wiemy, czego dotyczą. Przez najbliższy rok w centrali PKO Banku Polskiego odbędzie się kilkadziesiąt spotkań poświęconych tym zagadnieniom.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   PKO Bank Polski: szukamy pracowników na londyńskich Targach Pracy

   Polacy poszukujący nowych wyzwań zawodowych licznie odwiedzili 9 maja 2019 r. Polskie Targi Pracy w Londynie. Pod jednym dachem zebrały się największe polskie przedsiębiorstwa i międzynarodowe firmy działające w Polsce. Ich celem było przedstawienie rodakom na Wyspach, aktualnych ofert zatrudnienia w kraju. Nie zabrakło również przedstawicieli PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Perły Europy rozdane. W Chorzowie odbyła się uroczysta gala dla przedsiębiorców

   62 lata temu zostały podpisane Traktaty Rzymskie, dające początek współczesnej Unii Europejskiej. Z tej okazji w chorzowskim Teatrze Rozrywki spotkali się przedstawiciele biznesu. Galę z okazji Święta Europy zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jedną ze statuetek odebrała Katarzyna Durma, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Chorzowie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Dwucyfrowy wzrost zysku pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych

   Pierwszy kwartał 2019 r., pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych, zakończył się bardzo dobrymi wynikami Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Zysk netto wyniósł 862 mln zł i był o prawie 14 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przyczynił się do tego wzrost skali biznesu oraz poprawa wyniku na działalności biznesowej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.05.15

   200 milionów transakcji w IKO

   Od początku funkcjonowania na rynku aplikacji mobilnej IKO klienci Banku wykonali z poziomu telefonu łącznie już 200 mln transakcji. Najczęściej zlecają za pomocą IKO przelewy, płacą za zakupy w sklepach internetowych, a także stacjonarnie zbliżeniowo.

   więcej
  Pokaż więcej