2018.02.06

PKO Bank Polski liderem cyberbezpieczeństwa w sektorze bankowym w Polsce

PKO Bank Polski jako pierwszy w polskiej branży finansowej został członkiem elitarnej inicjatywy FIRST (Forum of Incident Response and Security Teams), która jest światową organizacją zrzeszającą zespoły reagowania na incydenty teleinformatyczne. To potwierdza wysokie kompetencje pracowników Banku w zakresie cyberbezpieczeństwa i pozycję lidera w naszym kraju. CERT PKO BP od lat jest członkiem wiodących na świecie platform wymiany informacji i inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa.

Dołączenie do międzynarodowych organizacji pozwala zespołowi CERT PKO BP na skuteczniejsze i szybsze reagowanie na zagrożenia cyberbezpieczeństwa poprzez współpracę operacyjną oraz wymianę doświadczeń i wiedzy z podobnymi jednostkami na całym świecie. Członkostwo jest również potwierdzeniem wysokiego poziomu realizowanych usług oraz wyrazem uznania dla profesjonalizmu i umiejętności w zakresie zapewniania bezpieczeństwa informatycznego Banku. Przekłada się to na postrzeganie PKO Banku Polskiego jako organizacji spełniającej najwyższe standardy, nie tylko krajowe, ale również międzynarodowe w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Działający w ramach Departamentu Cyberbezpieczeństwa zespół CERT (z ang. Computer Emergency Response Team) realizuje strategię w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa informatycznego usług świadczonych przez PKO Bank Polski. Jest członkiem platformy MISP (Malware Information Sharing Platform & Threat Sharing) służącej do efektywnego gromadzenia oraz wymiany informacji o incydentach i zagrożeniach sieciowych, dzięki czemu Bank pozyskuje dane o trendach i nowych zagrożeniach od instytucji biorących udział w NATO Industry Cyber Partnership. Od lat jest też wiodącym uczestnikiem Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa działającego pod patronatem Związku Banków Polskich. Aktywnie prowadzi również działalność w ramach powołanego w 2016 roku Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa, co ma bezpośrednie przełożenie na wzrost bezpieczeństwa firm i instytucji działających w Polsce.

CERT PKO BP ma prawo do stosowania zastrzeżonego znaku słownego „CERT”, przyznawanego jedynie tym zespołom reagującym na incydenty naruszające bezpieczeństwo teleinformatyczne, które zapewniają odpowiednie standardy jakości i profesjonalizm działania.

Igor Tatzky
kierownik zespołu w PKO Banku Polskim

 

Czytaj także:

Dane (nie)bezpieczne – jak chronić dane osobowe i dane wrażliwe? 

Czujny znaczy bezpieczny – rzecz o bezpieczeństwie bankowości elektronicznej 

Co zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego, kart płatniczych i innych dokumentów? - cyberstrażnik radzi

 

  • Bankofinanse

   02019.04.24

   Zakupy 7/24, czyli niedziela handlowa przez cały rok

   Zakaz handlu w niedzielę w sklepach stacjonarnych to duża szansa dla branży e-commerce. Zakupy przez internet oszczędzają czas i są wygodne. Pozwalają spokojnie poszukać tego, co nas interesuje, porównać ceny i przeczytać opinie. A potem zapłacić online. Co istotne, sklepy internetowe działają także w niedzielę.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Cenna przesyłka, czyli bankomat w roli wpłatomatu

   Mamy gotówkę i chcemy zasilić nią konto? Nie trzeba w tym celu odwiedzać oddziału – wystarczy skorzystać z wpłatomatu lub bankomatu z funkcją wpłacania pieniędzy. Obecnie PKO Bank Polski posiada 1000 urządzeń zdolnych do realizowania takich zadać, a liczba ta wciąż rośnie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   PKO Leasing ogłosił kolejne wezwanie na akcje PCM

   PKO Leasing, lider rynku leasingu w Polsce, ogłosił kolejne wezwanie na 100 proc. akcji Prime Car Management. Cena jaką oferuje PKO Leasing za każdą akcję PCM wynosi 23,75 zł. To o 0,5 zł więcej niż cena oferowana w konkurencyjnym wezwaniu, która została oceniona przez zarząd Prime Car Management jako odzwierciedlająca wartość godziwą spółki. Zapisy na akcje PCM będą odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy potrwa od 13 maja do 22 maja 2019 r., a drugi od 23 maja do 11 czerwca 2019 r. Jedynym warunkiem wezwania jest objęcie zapisami co najmniej 66 proc. ogólnej liczby akcji.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Wizjonerem Finansów

   Podczas Wielkiej Gali „Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń” Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, otrzymał nagrodę w kategorii Wizjoner Finansów. Kapituła przyznała ją za realizację ambitnej idei przemiany branży bankowej i kreowanie innowacji, które służą sektorowi, krajowej gospodarce, przedsiębiorczości oraz społeczeństwu.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   100-lecie Banku. Nasze placówki – Oddział 1 w Głownie

   Początki Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Głownie nie były typowe – pracownice pozyskiwały klientów odwiedzając ich w domach i rozmawiając z nimi na ulicy. O pracy w oddziale opowiada jego dyrektor – Ewa Rygiel.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.17

   Sztuka świętowania, czyli jak zorganizować Wielkanoc

   Przygotowania do Wielkanocy bywają nerwowe. Ale tylko wtedy, gdy nie zaplanujemy ich wcześniej. Ponieważ w roku 2019 Święta Wielkanocne wypadają 21 kwietnia, połączymy je zapewne z wiosennymi porządkami i pracami w ogrodzie. Wszystko w jednym czasie. Musimy sobie postawić priorytety i pomyśleć jak sobie poradzić z wydatkami.

   więcej
  Pokaż więcej