2018.02.06

PKO Bank Polski liderem cyberbezpieczeństwa w sektorze bankowym w Polsce

PKO Bank Polski jako pierwszy w polskiej branży finansowej został członkiem elitarnej inicjatywy FIRST (Forum of Incident Response and Security Teams), która jest światową organizacją zrzeszającą zespoły reagowania na incydenty teleinformatyczne. To potwierdza wysokie kompetencje pracowników Banku w zakresie cyberbezpieczeństwa i pozycję lidera w naszym kraju. CERT PKO BP od lat jest członkiem wiodących na świecie platform wymiany informacji i inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa.

Dołączenie do międzynarodowych organizacji pozwala zespołowi CERT PKO BP na skuteczniejsze i szybsze reagowanie na zagrożenia cyberbezpieczeństwa poprzez współpracę operacyjną oraz wymianę doświadczeń i wiedzy z podobnymi jednostkami na całym świecie. Członkostwo jest również potwierdzeniem wysokiego poziomu realizowanych usług oraz wyrazem uznania dla profesjonalizmu i umiejętności w zakresie zapewniania bezpieczeństwa informatycznego Banku. Przekłada się to na postrzeganie PKO Banku Polskiego jako organizacji spełniającej najwyższe standardy, nie tylko krajowe, ale również międzynarodowe w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Działający w ramach Departamentu Cyberbezpieczeństwa zespół CERT (z ang. Computer Emergency Response Team) realizuje strategię w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa informatycznego usług świadczonych przez PKO Bank Polski. Jest członkiem platformy MISP (Malware Information Sharing Platform & Threat Sharing) służącej do efektywnego gromadzenia oraz wymiany informacji o incydentach i zagrożeniach sieciowych, dzięki czemu Bank pozyskuje dane o trendach i nowych zagrożeniach od instytucji biorących udział w NATO Industry Cyber Partnership. Od lat jest też wiodącym uczestnikiem Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa działającego pod patronatem Związku Banków Polskich. Aktywnie prowadzi również działalność w ramach powołanego w 2016 roku Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa, co ma bezpośrednie przełożenie na wzrost bezpieczeństwa firm i instytucji działających w Polsce.

CERT PKO BP ma prawo do stosowania zastrzeżonego znaku słownego „CERT”, przyznawanego jedynie tym zespołom reagującym na incydenty naruszające bezpieczeństwo teleinformatyczne, które zapewniają odpowiednie standardy jakości i profesjonalizm działania.

Igor Tatzky
kierownik zespołu w PKO Banku Polskim

 

Czytaj także:

Dane (nie)bezpieczne – jak chronić dane osobowe i dane wrażliwe? 

Czujny znaczy bezpieczny – rzecz o bezpieczeństwie bankowości elektronicznej 

Co zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego, kart płatniczych i innych dokumentów? - cyberstrażnik radzi

 

  • Bankofinanse

   02019.06.18

   Nie daj się cyberprzestępcom na wakacjach. Sprawdź, jak być bezpiecznym

   Wakacje to wymarzony czas dla cyberprzestępców. Jesteśmy zrelaksowani, skupieni na wypoczynku i to, niestety, usypia naszą czujność. Zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a liczba pułapek zastawionych w sieci jest na tyle duża, że łatwo w którąś wpaść i zepsuć sobie długo wyczekiwany wypoczynek. Są jednak zasady, których przestrzeganie znacznie utrudni zadanie cyberprzestępcom. Do najważniejszych należą: unikanie publicznych sieci wi-fi, dbanie o swój sprzęt, niekorzystanie z kafejek internetowych oraz ogólnodostępnych komputerów, a także dokładne weryfikowanie, komu przesyłamy albo pożyczamy pieniądze.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.17

   Stawiamy klienta w centrum zainteresowania

   Nastała era klienta, w której musimy działać zwinnie. Dla klientów kluczowe jest doświadczenie. Jeżeli chcemy, aby korzystali z naszych produktów, muszą one być łatwo dostępne i wywoływać pozytywne skojarzenia. W PKO Banku Polskim robimy to m.in. w ramach Transformacji Cyfrowej.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.14

   PKO Bank Polski laureatem dwóch Nagród Gospodarczych Polskiego Radia

   PKO Bank Polski zdobył pierwsze miejsce w kategorii Przełomowe Rozwiązanie 2019, w której wyróżniane są najbardziej innowacyjne firmy w Polsce. Kapituła Nagród Gospodarczych Polskiego Radia doceniła Bank za dynamiczny rozwój bankowości internetowej, m.in. za szybkie przelewy oraz usługę e-Prawnik dla firm. W kategorii Ambasador Biznesu RP 2019, Bank zajął drugie miejsce za nowoczesność i ekspansję zagraniczną.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.06.14

   Blik, obywatel świata

   Użytkownicy BLIKA będą mogli wkrótce płacić zbliżeniowo nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Mastercard i Polski Standard Płatności ogłosiły strategiczną współpracę. Za rok będą nim również płacić w Emiratach Arabskich.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.14

   PKO Bank Polski rozwija kompetencje w zakresie tokenizacji i smart kontraktów

   PKO Bank Polski rozpoczął prace badawcze nad usługami tokenizacji oraz usługami wykorzystującymi smart kontrakty. Projekt ma charakter badawczo-rozwojowy. Jego celem jest przede wszystkim zdobycie specjalistycznej wiedzy i wypracowanie rozwiązań, które mogłyby zostać wykorzystane w przyszłości. Projekt potrwa 30 miesięcy i będzie realizowany wspólnie z Politechniką Warszawską. Jego wartość wynosi 13,4 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.06.13

   Mobilne bankomaty – wakacyjny gadżet

   Pusty portfel może nas zaskoczyć wszędzie. Co wtedy? Do akcji wkracza bankomat! W czasie wakacji jest ich więcej, szczególnie w miejscach, gdzie odpoczywamy, a turystów przybywa. Specjalne mobilne urządzenia już czekają na urlopowiczów.

   więcej
  Pokaż więcej