2018.06.11

Skradzione lub zgubione dokumenty. Zastrzeż je! To ważne!

W 2017 r. z banków próbowano wyłudzić 6,7 tys. kredytów na łączną kwotę ponad 442 mln zł. W przypadku części z nich sprawcy posługiwali się skradzionymi dokumentami. To dowód, jak ważne jest zastrzeżenie zgubionego bądź skradzionego dowodu osobistego czy paszportu.

Z raportu o dokumentach infoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich wynika, że tylko w IV kwartale 2017 r. baza systemu wzbogaciła się o 32 866 podmiotów i zawierała na koniec grudnia 2017 r. 1 827 020 sztuk dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. W tym samym okresie próbowano wyłudzić 1592 kredyty o łącznej wartości 106,7 mln zł.

Wyraźnie rośnie dziś jednak świadomość potrzeby ochrony własnej tożsamości. Wiele udało się osiągnąć również w zakresie zastrzegania utraconych dokumentów. Obecnie robi to już o ponad trzy razy więcej osób niż 10 lat temu.

Statystycznie codziennie banki blokują 20 prób, w których przestępcy chcą ukraść 1,1 mln zł. W tym kontekście nasz dowód osobisty jest wart średnio 54,6 tys. zł. Pamiętajmy jednak, że najwyższa zanotowana dotychczas próba wyłudzenia dotyczyła kwoty aż 25 mln zł – zauważa Grzegorz Kondek, koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone.

Jak zastrzec skradzione lub zagubione dokumenty:

1. Zastrzeżenie w systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). W PKO Banku Polskim można zastrzec dokumenty dzwoniąc także na bezpłatną infolinię 800 302 302. Alternatywą jest skorzystanie z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).

2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty skradziono.

3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, m.in. tutaj.

Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty osobiste, ale także utracone karty bankowe. W Polsce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej zadzwonić na infolinię banku (w PKO Banku Polskim tel. 800 302 302, +48 81 535 6060 – czynna całą dobę), lub zastrzec w iPKO a dodatkowo w IKO. Na infolinii można też czasowo zablokować dostęp do kont.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – ubezpieczony kredytobiorca śpi spokojnie(j)

Narodzone dziecko zarejestrujesz online!

BLIK i płacisz jak chcesz

  • Bankofinanse

   02018.08.14

   Karta wielowalutowa i kantor internetowy – sposób na tańsze wczasy

   Wybierając się na wakacje w Europie nie potrzebujemy paszportu ani portfela wypchanego gotówką w obcej walucie. Dowód osobisty, serwis iPKO lub aplikacja IKO oraz wielowalutowa karta płatnicza PKO Banku Polskiego wystarczą, aby swobodnie, bezpiecznie i oszczędnie poruszać się po krajach UE.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.08.14

   Garmin Pay w PKO Banku Polskim

   Od dziś posiadacze kart płatniczych PKO Banku Polskiego mogą korzystać z usługi Garmin Pay. Mając zegarek typu smartwatch, wyposażony w tę funkcję, klienci indywidualni banku mogą płacić zbliżeniowo wykorzystując swoją kartę płatniczą. Najpóźniej do końca września bank uruchomi również usługę Apple Pay.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.08.13

   e-Urząd: Otwarty również po 16.00!

   Złożenie wniosków o wydanie dowodu czy świadczenie rodzinne, zgłoszenie urodzenia dziecka lub założenie działalności gospodarczej – to wszystko i wiele więcej możesz teraz załatwić online. Wystarczy, że masz Profil Zaufany, a nie musisz się już spieszyć do urzędu. O dowolnej porze i w kilka minut załatwisz sprawy, na które kiedyś poświęcałeś dzień urlopu.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.08.10

   Wakacje w duecie z aplikacją mobilną IKO

   W tym roku 70 proc. Polaków wybiera się na wakacje, a 40 proc. z nich zamierza przeznaczyć na ten cel 1-2 tys. zł w przeliczeniu na członka rodziny – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Diners Club Polska.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.08.09

   Koniec podróżowania z saszetką. Te wakacje należą do karty... wielowalutowej

   Zakup biletów lotniczych czy rezerwacja hotelu na wakacyjny wypoczynek to dopiero początek przygotowań do urlopu. Trzeba jeszcze kupić odpowiednią odzież, kosmetyki i akcesoria. Nie można też zapomnieć o zabezpieczeniu finansowym. Jeśli zostajemy w kraju, sprawa jest prosta – bierzemy ze sobą kartę albo smartfon z aplikacją mobilną. A co zrobić, gdy wybieramy się za granicę?

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.08.09

   Bezpieczne wak@cje! Zapamiętaj 3 kluczowe zasady!

   Sezon wyjazdów urlopowych trwa, a nic nie psuje wakacji tak jak zgubiony telefon czy opróżnione konto. Warto zatem odpowiednio przygotować się do podróży i przypomnieć sobie kilka ważnych zasad bezpieczeństwa.

   więcej
  Pokaż więcej