2018.06.11

Skradzione lub zgubione dokumenty. Zastrzeż je! To ważne!

W 2017 r. z banków próbowano wyłudzić 6,7 tys. kredytów na łączną kwotę ponad 442 mln zł. W przypadku części z nich sprawcy posługiwali się skradzionymi dokumentami. To dowód, jak ważne jest zastrzeżenie zgubionego bądź skradzionego dowodu osobistego czy paszportu.

Z raportu o dokumentach infoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich wynika, że tylko w IV kwartale 2017 r. baza systemu wzbogaciła się o 32 866 podmiotów i zawierała na koniec grudnia 2017 r. 1 827 020 sztuk dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. W tym samym okresie próbowano wyłudzić 1592 kredyty o łącznej wartości 106,7 mln zł.

Wyraźnie rośnie dziś jednak świadomość potrzeby ochrony własnej tożsamości. Wiele udało się osiągnąć również w zakresie zastrzegania utraconych dokumentów. Obecnie robi to już o ponad trzy razy więcej osób niż 10 lat temu.

Statystycznie codziennie banki blokują 20 prób, w których przestępcy chcą ukraść 1,1 mln zł. W tym kontekście nasz dowód osobisty jest wart średnio 54,6 tys. zł. Pamiętajmy jednak, że najwyższa zanotowana dotychczas próba wyłudzenia dotyczyła kwoty aż 25 mln zł – zauważa Grzegorz Kondek, koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone.

Jak zastrzec skradzione lub zagubione dokumenty:

1. Zastrzeżenie w systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). W PKO Banku Polskim można zastrzec dokumenty dzwoniąc także na bezpłatną infolinię 800 302 302. Alternatywą jest skorzystanie z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).

2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty skradziono.

3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, m.in. tutaj.

Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty osobiste, ale także utracone karty bankowe. W Polsce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej zadzwonić na infolinię banku (w PKO Banku Polskim tel. 800 302 302, +48 81 535 6060 – czynna całą dobę), lub zastrzec w iPKO a dodatkowo w IKO. Na infolinii można też czasowo zablokować dostęp do kont.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – ubezpieczony kredytobiorca śpi spokojnie(j)

Narodzone dziecko zarejestrujesz online!

BLIK i płacisz jak chcesz