2018.06.11

Skradzione lub zgubione dokumenty. Zastrzeż je! To ważne!

W 2017 r. z banków próbowano wyłudzić 6,7 tys. kredytów na łączną kwotę ponad 442 mln zł. W przypadku części z nich sprawcy posługiwali się skradzionymi dokumentami. To dowód, jak ważne jest zastrzeżenie zgubionego bądź skradzionego dowodu osobistego czy paszportu.

Z raportu o dokumentach infoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich wynika, że tylko w IV kwartale 2017 r. baza systemu wzbogaciła się o 32 866 podmiotów i zawierała na koniec grudnia 2017 r. 1 827 020 sztuk dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. W tym samym okresie próbowano wyłudzić 1592 kredyty o łącznej wartości 106,7 mln zł.

Wyraźnie rośnie dziś jednak świadomość potrzeby ochrony własnej tożsamości. Wiele udało się osiągnąć również w zakresie zastrzegania utraconych dokumentów. Obecnie robi to już o ponad trzy razy więcej osób niż 10 lat temu.

Statystycznie codziennie banki blokują 20 prób, w których przestępcy chcą ukraść 1,1 mln zł. W tym kontekście nasz dowód osobisty jest wart średnio 54,6 tys. zł. Pamiętajmy jednak, że najwyższa zanotowana dotychczas próba wyłudzenia dotyczyła kwoty aż 25 mln zł – zauważa Grzegorz Kondek, koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone.

Jak zastrzec skradzione lub zagubione dokumenty:

1. Zastrzeżenie w systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). W PKO Banku Polskim można zastrzec dokumenty dzwoniąc także na bezpłatną infolinię 800 302 302. Alternatywą jest skorzystanie z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).

2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty skradziono.

3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, m.in. tutaj.

Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty osobiste, ale także utracone karty bankowe. W Polsce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej zadzwonić na infolinię banku (w PKO Banku Polskim tel. 800 302 302, +48 81 535 6060 – czynna całą dobę), lub zastrzec w iPKO a dodatkowo w IKO. Na infolinii można też czasowo zablokować dostęp do kont.

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – ubezpieczony kredytobiorca śpi spokojnie(j)

Narodzone dziecko zarejestrujesz online!

BLIK i płacisz jak chcesz

  • Bankofinanse

   02019.04.24

   Zakupy 7/24, czyli niedziela handlowa przez cały rok

   Zakaz handlu w niedzielę w sklepach stacjonarnych to duża szansa dla branży e-commerce. Zakupy przez internet oszczędzają czas i są wygodne. Pozwalają spokojnie poszukać tego, co nas interesuje, porównać ceny i przeczytać opinie. A potem zapłacić online. Co istotne, sklepy internetowe działają także w niedzielę.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.19

   Cenna przesyłka, czyli bankomat w roli wpłatomatu

   Mamy gotówkę i chcemy zasilić nią konto? Nie trzeba w tym celu odwiedzać oddziału – wystarczy skorzystać z wpłatomatu lub bankomatu z funkcją wpłacania pieniędzy. Obecnie PKO Bank Polski posiada 1000 urządzeń zdolnych do realizowania takich zadać, a liczba ta wciąż rośnie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   PKO Leasing ogłosił kolejne wezwanie na akcje PCM

   PKO Leasing, lider rynku leasingu w Polsce, ogłosił kolejne wezwanie na 100 proc. akcji Prime Car Management. Cena jaką oferuje PKO Leasing za każdą akcję PCM wynosi 23,75 zł. To o 0,5 zł więcej niż cena oferowana w konkurencyjnym wezwaniu, która została oceniona przez zarząd Prime Car Management jako odzwierciedlająca wartość godziwą spółki. Zapisy na akcje PCM będą odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy potrwa od 13 maja do 22 maja 2019 r., a drugi od 23 maja do 11 czerwca 2019 r. Jedynym warunkiem wezwania jest objęcie zapisami co najmniej 66 proc. ogólnej liczby akcji.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Wizjonerem Finansów

   Podczas Wielkiej Gali „Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń” Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, otrzymał nagrodę w kategorii Wizjoner Finansów. Kapituła przyznała ją za realizację ambitnej idei przemiany branży bankowej i kreowanie innowacji, które służą sektorowi, krajowej gospodarce, przedsiębiorczości oraz społeczeństwu.

   więcej
  • Z Banku

   02019.04.18

   100-lecie Banku. Nasze placówki – Oddział 1 w Głownie

   Początki Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Głownie nie były typowe – pracownice pozyskiwały klientów odwiedzając ich w domach i rozmawiając z nimi na ulicy. O pracy w oddziale opowiada jego dyrektor – Ewa Rygiel.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.17

   Sztuka świętowania, czyli jak zorganizować Wielkanoc

   Przygotowania do Wielkanocy bywają nerwowe. Ale tylko wtedy, gdy nie zaplanujemy ich wcześniej. Ponieważ w roku 2019 Święta Wielkanocne wypadają 21 kwietnia, połączymy je zapewne z wiosennymi porządkami i pracami w ogrodzie. Wszystko w jednym czasie. Musimy sobie postawić priorytety i pomyśleć jak sobie poradzić z wydatkami.

   więcej
  Pokaż więcej