2018.06.05

Narodzone dziecko zarejestrujesz online!

Od 1 czerwca rodzice nowo narodzonego dziecka nie muszą odwiedzać urzędu, aby je zarejestrować. Przy użyciu Profilu Zaufanego mogą zrobić to online w kilka minut, bez wychodzenia z domu lub ze szpitala.  

Do tej pory rodzice nie mieli innej możliwości rejestracji dziecka jak tylko wizyta w urzędzie. Opcja załatwienia tego online jest dużo wygodniejsza i szybsza, a cały proces to tylko kilka kroków. Wystarczy posiadać Profil Zaufany, czyli rodzaj elektronicznego podpisu, który zweryfikuje twoją tożsamość. 

Jak zgłosić narodziny dziecka przez internet?

Krok 1: Na stronie serwisu obywatel.gov.pl należy przejść do sekcji Dzieci i wybrać Zgłoś urodzenie dziecka.

Krok 2: Tu odnajdziesz możliwość zalogowania do Profilu Zaufanego, także przy pomocy bankowości elektronicznej. Wówczas należy wybrać iPKO i potwierdzić dyspozycję jednorazowym kodem z narzędzia autoryzacyjnego.

Krok 3: Następnie wypełnij zgłoszenie podając imię/imiona dziecka. Przed wysłaniem upewnij się, czy dane w zgłoszeniu zostały prawidłowo zapisane i podpisz je Profilem Zaufanym. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia zostanie dostarczone na twoją skrzynkę ePUAP.

Krok 4: Na podstawie zgłoszenia oraz karty urodzenia urząd stanu cywilnego sporządzi akt urodzenia i przygotuje dokumenty do odbioru:

 • jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia,
 • powiadomienie o nadaniu numeru PESEL (jeśli dziecko otrzymało numer PESEL),
 • zaświadczenie o zameldowaniu dziecka (jeśli dziecko zostało zameldowane).

Podczas rejestracji rodzice muszą wybrać także sposób odebrania dokumentów. Może być on wysłany na skrzynkę ePUAP, pocztą pod wskazany adres lub można go odebrać osobiście w urzędzie. 

Chcę zarejestrować dziecko, ale nie mam jeszcze Profilu Zaufanego 

Aby utworzyć Profil Zaufany wystarczy zalogować się do konta w iPKO i przejść do zakładki

e-Urząd, a następnie wybrać opcję Załóż Profil Zaufany. W następnym kroku należy sprawdzić, czy wpisane dane są poprawne, a potem nadać login potrzebny do korzystania z Profilu Zaufanego. Operację trzeba jeszcze potwierdzić kodem z narzędzia autoryzacji. Na podany wcześniej adres mailowy zostanie wysłana wiadomość z potwierdzeniem założenia PZ. Od tej pory można już korzystać z Profilu Zaufanego. 

Joanna Fatek
Starszy specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Załatwisz to na bank, bez wychodzenia z domu!

Bankuj bezpiecznie przez telefon! Jak korzystać z płatności zbliżeniowych i BLIKA?

BLIK i płacisz jak chcesz
 

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Z Banku

   02019.01.17

   Statuetka za współpracę z SGH

   PKO Bank Polski otrzymał podziękowanie oraz statuetkę za współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Okazją było 20-lecie istnienia Klubu Partnerów tej uczelni.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  Pokaż więcej