2018.06.05

Narodzone dziecko zarejestrujesz online!

Od 1 czerwca rodzice nowo narodzonego dziecka nie muszą odwiedzać urzędu, aby je zarejestrować. Przy użyciu Profilu Zaufanego mogą zrobić to online w kilka minut, bez wychodzenia z domu lub ze szpitala.  

Do tej pory rodzice nie mieli innej możliwości rejestracji dziecka jak tylko wizyta w urzędzie. Opcja załatwienia tego online jest dużo wygodniejsza i szybsza, a cały proces to tylko kilka kroków. Wystarczy posiadać Profil Zaufany, czyli rodzaj elektronicznego podpisu, który zweryfikuje twoją tożsamość. 

Jak zgłosić narodziny dziecka przez internet?

Krok 1: Na stronie serwisu obywatel.gov.pl należy przejść do sekcji Dzieci i wybrać Zgłoś urodzenie dziecka.

Krok 2: Tu odnajdziesz możliwość zalogowania do Profilu Zaufanego, także przy pomocy bankowości elektronicznej. Wówczas należy wybrać iPKO i potwierdzić dyspozycję jednorazowym kodem z narzędzia autoryzacyjnego.

Krok 3: Następnie wypełnij zgłoszenie podając imię/imiona dziecka. Przed wysłaniem upewnij się, czy dane w zgłoszeniu zostały prawidłowo zapisane i podpisz je Profilem Zaufanym. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia zostanie dostarczone na twoją skrzynkę ePUAP.

Krok 4: Na podstawie zgłoszenia oraz karty urodzenia urząd stanu cywilnego sporządzi akt urodzenia i przygotuje dokumenty do odbioru:

 • jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia,
 • powiadomienie o nadaniu numeru PESEL (jeśli dziecko otrzymało numer PESEL),
 • zaświadczenie o zameldowaniu dziecka (jeśli dziecko zostało zameldowane).

Podczas rejestracji rodzice muszą wybrać także sposób odebrania dokumentów. Może być on wysłany na skrzynkę ePUAP, pocztą pod wskazany adres lub można go odebrać osobiście w urzędzie. 

Chcę zarejestrować dziecko, ale nie mam jeszcze Profilu Zaufanego 

Aby utworzyć Profil Zaufany wystarczy zalogować się do konta w iPKO i przejść do zakładki

e-Urząd, a następnie wybrać opcję Załóż Profil Zaufany. W następnym kroku należy sprawdzić, czy wpisane dane są poprawne, a potem nadać login potrzebny do korzystania z Profilu Zaufanego. Operację trzeba jeszcze potwierdzić kodem z narzędzia autoryzacji. Na podany wcześniej adres mailowy zostanie wysłana wiadomość z potwierdzeniem założenia PZ. Od tej pory można już korzystać z Profilu Zaufanego. 

Joanna Fatek
Starszy specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Załatwisz to na bank, bez wychodzenia z domu!

Bankuj bezpiecznie przez telefon! Jak korzystać z płatności zbliżeniowych i BLIKA?

BLIK i płacisz jak chcesz
 

  • Bankofinanse

   02019.05.25

   Mamy sprawy, czyli Dzień Matki z BLIKIEM

   Dzień Matki to wyjątkowa okazja, na którą potrzebujemy nietuzinkowego prezentu. Nie idźmy na żywioł i przygotujmy się wcześniej – zamówmy stolik w ulubionej restauracji, kupmy bilet na wymarzoną sztukę lub wyjedźmy razem na wycieczkę. Pomoże nam w tym jedna z funkcji aplikacji mobilnej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.05.22

   Co to jest spread walutowy?

   Spread walutowy to określenie znane każdemu, kto przynajmniej raz wymieniał walutę w banku lub kantorze. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jednak, czemu służy, co oznacza i – przede wszystkim – czy można go uniknąć. Jak więc korzystać z obcej waluty, nie tracąc na tym?

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.20

   Meet-up Agile Warsaw w PKO Banku Polskim

   Agile, Scrum, zwinne metodyki pracy – to pojęcia, o których coraz częściej słyszymy, ale nie zawsze wiemy, czego dotyczą. Przez najbliższy rok w centrali PKO Banku Polskiego odbędzie się kilkadziesiąt spotkań poświęconych tym zagadnieniom.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   PKO Bank Polski: szukamy pracowników na londyńskich Targach Pracy

   Polacy poszukujący nowych wyzwań zawodowych licznie odwiedzili 9 maja 2019 r. Polskie Targi Pracy w Londynie. Pod jednym dachem zebrały się największe polskie przedsiębiorstwa i międzynarodowe firmy działające w Polsce. Ich celem było przedstawienie rodakom na Wyspach, aktualnych ofert zatrudnienia w kraju. Nie zabrakło również przedstawicieli PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Perły Europy rozdane. W Chorzowie odbyła się uroczysta gala dla przedsiębiorców

   62 lata temu zostały podpisane Traktaty Rzymskie, dające początek współczesnej Unii Europejskiej. Z tej okazji w chorzowskim Teatrze Rozrywki spotkali się przedstawiciele biznesu. Galę z okazji Święta Europy zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jedną ze statuetek odebrała Katarzyna Durma, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Chorzowie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Dwucyfrowy wzrost zysku pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych

   Pierwszy kwartał 2019 r., pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych, zakończył się bardzo dobrymi wynikami Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Zysk netto wyniósł 862 mln zł i był o prawie 14 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przyczynił się do tego wzrost skali biznesu oraz poprawa wyniku na działalności biznesowej.

   więcej
  Pokaż więcej