2018.06.05

Narodzone dziecko zarejestrujesz online!

Od 1 czerwca rodzice nowo narodzonego dziecka nie muszą odwiedzać urzędu, aby je zarejestrować. Przy użyciu Profilu Zaufanego mogą zrobić to online w kilka minut, bez wychodzenia z domu lub ze szpitala.  

Do tej pory rodzice nie mieli innej możliwości rejestracji dziecka jak tylko wizyta w urzędzie. Opcja załatwienia tego online jest dużo wygodniejsza i szybsza, a cały proces to tylko kilka kroków. Wystarczy posiadać Profil Zaufany, czyli rodzaj elektronicznego podpisu, który zweryfikuje twoją tożsamość. 

Jak zgłosić narodziny dziecka przez internet?

Krok 1: Na stronie serwisu obywatel.gov.pl należy przejść do sekcji Dzieci i wybrać Zgłoś urodzenie dziecka.

Krok 2: Tu odnajdziesz możliwość zalogowania do Profilu Zaufanego, także przy pomocy bankowości elektronicznej. Wówczas należy wybrać iPKO i potwierdzić dyspozycję jednorazowym kodem z narzędzia autoryzacyjnego.

Krok 3: Następnie wypełnij zgłoszenie podając imię/imiona dziecka. Przed wysłaniem upewnij się, czy dane w zgłoszeniu zostały prawidłowo zapisane i podpisz je Profilem Zaufanym. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia zostanie dostarczone na twoją skrzynkę ePUAP.

Krok 4: Na podstawie zgłoszenia oraz karty urodzenia urząd stanu cywilnego sporządzi akt urodzenia i przygotuje dokumenty do odbioru:

 • jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia,
 • powiadomienie o nadaniu numeru PESEL (jeśli dziecko otrzymało numer PESEL),
 • zaświadczenie o zameldowaniu dziecka (jeśli dziecko zostało zameldowane).

Podczas rejestracji rodzice muszą wybrać także sposób odebrania dokumentów. Może być on wysłany na skrzynkę ePUAP, pocztą pod wskazany adres lub można go odebrać osobiście w urzędzie. 

Chcę zarejestrować dziecko, ale nie mam jeszcze Profilu Zaufanego 

Aby utworzyć Profil Zaufany wystarczy zalogować się do konta w iPKO i przejść do zakładki

e-Urząd, a następnie wybrać opcję Załóż Profil Zaufany. W następnym kroku należy sprawdzić, czy wpisane dane są poprawne, a potem nadać login potrzebny do korzystania z Profilu Zaufanego. Operację trzeba jeszcze potwierdzić kodem z narzędzia autoryzacji. Na podany wcześniej adres mailowy zostanie wysłana wiadomość z potwierdzeniem założenia PZ. Od tej pory można już korzystać z Profilu Zaufanego. 

Joanna Fatek
Starszy specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Załatwisz to na bank, bez wychodzenia z domu!

Bankuj bezpiecznie przez telefon! Jak korzystać z płatności zbliżeniowych i BLIKA?

BLIK i płacisz jak chcesz
 

  • Bankofinanse

   02019.03.26

   Maxi historia Mini Ratki

   Mini Ratkę zna dziś w Polsce każdy, bez względu na to, czy jest Klientem PKO Banku Polskiego. Ta pożyczka gotówkowa ma wieloletnią tradycję i przyjazne oblicze. Polacy lubią taką formę pożyczania. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że wartość kredytów konsumpcyjnych z roku na rok rośnie. Najchętniej pożyczamy na zakup samochodu lub sprzętu RTV i AGD, kupno lub remont mieszkania oraz wakacje i podróże.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.25

   Pół miliona Profili Zaufanych w PKO Banku Polskim

   Już pół miliona klientów PKO Banku Polskiego założyło Profil Zaufany korzystając z serwisów transakcyjnych banku. Profil Zaufany pozwala na korzystanie z szerokiego zakresu usług e-administracji, m.in. zweryfikowanie i zaakceptowanie rozliczenia podatkowego na platformie „Twój e-PIT”, składanie wniosków o e-dowód, sprawdzenie liczby punktów karnych czy wysłanie pisma ogólnego do urzędu. Profil Zaufany można założyć bezpiecznie, szybko i całkowicie online w serwisach transakcyjnych iPKO i Inteligo.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.25

   iPKO - centrum zarządzania finansami

   Dostęp do serwisu iPKO ma obecnie 8,2 mln klientów PKO Banku Polskiego, blisko 4 mln z nich loguje się do niego minimum raz w miesiącu. Tą drogą realizują coraz więcej operacji bankowych, ale też załatwiają sprawy, które wcześniej wymagały wizyty w oddziale czy w urzędzie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   PKO Bank Polski Etyczną Firmą 2018

   PKO Bank Polski został laureatem 5. edycji konkursu o tytuł Etycznej Firmy. Doceniono praktyki dotyczące uczciwego prowadzenia biznesu z poszanowaniem norm etycznych oraz systemowe podejście do wzmacniania kultury organizacyjnej zgodnej z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Dla PKO Banku Polskiego to kolejne wyróżnienie w tym konkursie.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Nowe, jubileuszowe wizerunki kart od PKO Banku Polskiego

   Od dziś każdy posiadacz konta w PKO Banku Polskiego może wybrać kartę debetową z nowym wizerunkiem opracowanym z okazji 100-lecia istnienia Banku. Karty wydawane są bez dodatkowych opłat, a już posiadaną można wymienić bezpłatnie na nową, z jubileuszowym wizerunkiem w dowolnym momencie okresu ważności karty.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, wyróżniony nagrodą specjalną Byki i Niedźwiedzie

   Podczas gali wręczenia statuetek Byka i Niedźwiedzia Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, został uhonorowany nagrodą specjalną z okazji jubileuszu 25-lecia „Parkietu”, w kategorii osobowość. Redakcja doceniła jego dokonania w branży finansowej, sukcesy zarządzanego przez niego banku oraz wkład w rozwój rynku kapitałowego. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego zwyciężył w kategorii domy maklerskie. O zwycięstwie zdecydowały m.in. liczba oraz wartość transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym oraz bogata oferta usług dla wszystkich grup klientów.

   więcej
  Pokaż więcej