2018.06.05

Narodzone dziecko zarejestrujesz online!

Od 1 czerwca rodzice nowo narodzonego dziecka nie muszą odwiedzać urzędu, aby je zarejestrować. Przy użyciu Profilu Zaufanego mogą zrobić to online w kilka minut, bez wychodzenia z domu lub ze szpitala.  

Do tej pory rodzice nie mieli innej możliwości rejestracji dziecka jak tylko wizyta w urzędzie. Opcja załatwienia tego online jest dużo wygodniejsza i szybsza, a cały proces to tylko kilka kroków. Wystarczy posiadać Profil Zaufany, czyli rodzaj elektronicznego podpisu, który zweryfikuje twoją tożsamość. 

Jak zgłosić narodziny dziecka przez internet?

Krok 1: Na stronie serwisu obywatel.gov.pl należy przejść do sekcji Dzieci i wybrać Zgłoś urodzenie dziecka.

Krok 2: Tu odnajdziesz możliwość zalogowania do Profilu Zaufanego, także przy pomocy bankowości elektronicznej. Wówczas należy wybrać iPKO i potwierdzić dyspozycję jednorazowym kodem z narzędzia autoryzacyjnego.

Krok 3: Następnie wypełnij zgłoszenie podając imię/imiona dziecka. Przed wysłaniem upewnij się, czy dane w zgłoszeniu zostały prawidłowo zapisane i podpisz je Profilem Zaufanym. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia zostanie dostarczone na twoją skrzynkę ePUAP.

Krok 4: Na podstawie zgłoszenia oraz karty urodzenia urząd stanu cywilnego sporządzi akt urodzenia i przygotuje dokumenty do odbioru:

  • jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia,
  • powiadomienie o nadaniu numeru PESEL (jeśli dziecko otrzymało numer PESEL),
  • zaświadczenie o zameldowaniu dziecka (jeśli dziecko zostało zameldowane).

Podczas rejestracji rodzice muszą wybrać także sposób odebrania dokumentów. Może być on wysłany na skrzynkę ePUAP, pocztą pod wskazany adres lub można go odebrać osobiście w urzędzie. 

Chcę zarejestrować dziecko, ale nie mam jeszcze Profilu Zaufanego 

Aby utworzyć Profil Zaufany wystarczy zalogować się do konta w iPKO i przejść do zakładki

e-Urząd, a następnie wybrać opcję Załóż Profil Zaufany. W następnym kroku należy sprawdzić, czy wpisane dane są poprawne, a potem nadać login potrzebny do korzystania z Profilu Zaufanego. Operację trzeba jeszcze potwierdzić kodem z narzędzia autoryzacji. Na podany wcześniej adres mailowy zostanie wysłana wiadomość z potwierdzeniem założenia PZ. Od tej pory można już korzystać z Profilu Zaufanego. 

Joanna Fatek
Starszy specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Załatwisz to na bank, bez wychodzenia z domu!

Bankuj bezpiecznie przez telefon! Jak korzystać z płatności zbliżeniowych i BLIKA?

BLIK i płacisz jak chcesz