2018.08.02

Bezpieczna karta – spokojna głowa

Karta to najbezpieczniejszy środek płatniczy, o ile używając jej, zachowamy odpowiednie środki ostrożności.

Około 95 proc. z nich ma mikroprocesory oparte o technologię EMV, wykorzystującą dynamiczne uwierzytelnianie. „Oszukanie” tego systemu, np. replikacja – powielenie transakcji – jest więc praktycznie niemożliwe. Zagrożeniem pozostaje jednak przejęcie karty lub jej danych przez niepowołaną osobę.

Dbaj i korzystaj

Odpowiednia ochrona karty, kodów PIN i CVC/CVV zapewnia bezpieczeństwo płatności. Nie należy udostępniać nikomu swojego numeru PIN ani zapisywać go w widocznym miejscu, np. na kartce, którą nosimy wraz z kartą w portfelu, w szczególności na samej karcie. Numer CVC/CVV można podawać tylko na zaufanych stronach WWW. W przypadku płatności online warto stosować cyfrowe portfele, które pozwala zaszyfrować dane karty.

Zagrożeniem dla posiadaczy kart może być ich zgubienie lub kradzież. Jeśli tak się stanie – należy, jak najszybciej zablokować kartę. Można to zrobić dzwoniąc do swojego banku (Contact Center PKO Banku Polskiego czynne całą dobę: 800 302 302 – połączenie bezpłatne) lub pod ogólnopolski numer systemu zastrzegam.pl: +48 828 828 828. Warto wpisać ten kontakt do telefonu komórkowego, by w razie awaryjnej sytuacji nie tracić czasu na szukanie.

Transakcje internetowe

Coraz częściej płacimy kartą także w sklepach internetowych. W tym roku PKO Bank Polski wprowadził bezpłatną usługę 3D-Secure, dzięki której płatności w sklepach oznaczonych symbolami „MasterCard SecureCode” lub „Verified by VISA” są zabezpieczone kodem jednorazowym. System 3D-Secure umożliwia dodatkową autoryzację transakcji, np. za pomocą haseł SMS otrzymanych pod numer telefonu komórkowego.

Bezpieczny urlop

Chętnie korzystamy z kart także podczas urlopu i w podróży. Również wówczas należy pamiętać o ich bezpieczeństwie. PKO Banku Polski oferuje m.in. specjalny pakiet ubezpieczeń podróżnych, zapewniający ochronę w trakcie wyjazdów za granicę. Warto skorzystać także z dodatkowego – dobrowolnego „Ubezpieczenia na szóstkę”. Obejmuje ono ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, rzeczy opłaconych kartą i gwarancję najniższej ceny, bagażu i opóźnienia w jego dostarczeniu oraz bogaty pakiet assistance – Medyczne oraz Dom. Można też wybrać ubezpieczenie podróżne, które z pewnością zapewni bezpieczeństwo podczas podróży. Każdy sposób jest dobry, aby chronić to, co dla nas cenne. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności i na co dzień zachować zdrowy rozsądek.

Jak zadbać o bezpieczeństwo płatności kartą

 1. Chroń PIN.
 2. Nie podawaj nikomu swojego kodu PIN.
 3. Ustaw dzienne limity transakcji.
 4. Podczas wypłat z bankomatu zakrywaj klawiaturę.
 5. Nie trać karty z oczu.
 6. Gdy stracisz kartę – zastrzeż ją.
 7. Regularnie przeglądaj wyciągi i historię transakcji.
 8. Rób e-zakupy tylko na zaufanych stronach.
 9. Wykup dodatkowe ubezpieczenie.

 

Marcin Złoch

 

Podczas podróży zagranicznych, na wakacjach czy w trakcie wyjazdów służbowych warto korzystać z funkcji karty wielowalutowej. Wszystkie karty debetowe wydawane do kont osobistych PKO Banku Polskiego mają tę funkcję. Uruchamia się ją przez podpięcie do karty rachunku walutowego z oferty banku. Do karty można podpiąć rachunki: w euro, funtach brytyjskich, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich, koronach duńskich, norweskich albo szwedzkich. Jeśli rachunek w walucie dokonywanej kartą transakcji będzie do niej podpięty, zostanie ona automatycznie rozliczona bezpośrednio na nim, bez kosztów przewalutowania.

Uruchomienie funkcji wielowalutowej nie zmienia zasad działania karty, nie trzeba też wymieniać dotąd posiadanej na nową. Tak samo jak obecnie można nią płacić zbliżeniowo i tradycyjnie w sklepach stacjonarnych, w internecie i wypłacać gotówkę. Może być ona źródłem pieniądza dla transakcji zbliżeniowych dokonywanych telefonem, również tych w walutach obcych. 

W przypadku realizacji operacji w walucie innej niż rachunki podpięte do karty, następuje przewalutowanie i rozliczenie transakcji na dotychczasowych zasadach – w złotych z konta osobistego. Podobnie jest w przypadku, gdy na rachunku walutowym nie ma wystarczających środków do pokrycia całej kwoty transakcji. Rachunki walutowe do karty można podpiąć samodzielnie w Serwisie internetowym iPKO. Chcąc zasilić rachunki walutowe można skorzystać z kantoru internetowego PKO. Z usługi można korzystać 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu zarówno w serwisie transakcyjnym iPKO, jak i w aplikacji mobilnej IKO. Umożliwia łatwą i szybką wymianę walut po atrakcyjnych kursach, pomiędzy rachunkami prowadzonymi w PKO Banku Polskim. Rozliczenie transakcji przebiega automatycznie, a środki natychmiast pojawiają się na wskazanym rachunku.

 

Czytaj także:

Postaw wszystko na bezpieczną kartę

Czasowa blokada karty sposobem na spokojne ferie za granicą

Czujny znaczy bezpieczny – rzecz o bezpieczeństwie bankowości elektronicznej

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Z Banku

   02019.01.17

   Statuetka za współpracę z SGH

   PKO Bank Polski otrzymał podziękowanie oraz statuetkę za współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Okazją było 20-lecie istnienia Klubu Partnerów tej uczelni.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  Pokaż więcej