2018.08.02

Bezpieczna karta – spokojna głowa

Karta to najbezpieczniejszy środek płatniczy, o ile używając jej, zachowamy odpowiednie środki ostrożności.

Około 95 proc. z nich ma mikroprocesory oparte o technologię EMV, wykorzystującą dynamiczne uwierzytelnianie. „Oszukanie” tego systemu, np. replikacja – powielenie transakcji – jest więc praktycznie niemożliwe. Zagrożeniem pozostaje jednak przejęcie karty lub jej danych przez niepowołaną osobę.

Dbaj i korzystaj

Odpowiednia ochrona karty, kodów PIN i CVC/CVV zapewnia bezpieczeństwo płatności. Nie należy udostępniać nikomu swojego numeru PIN ani zapisywać go w widocznym miejscu, np. na kartce, którą nosimy wraz z kartą w portfelu, w szczególności na samej karcie. Numer CVC/CVV można podawać tylko na zaufanych stronach WWW. W przypadku płatności online warto stosować cyfrowe portfele, które pozwala zaszyfrować dane karty.

Zagrożeniem dla posiadaczy kart może być ich zgubienie lub kradzież. Jeśli tak się stanie – należy, jak najszybciej zablokować kartę. Można to zrobić dzwoniąc do swojego banku (Contact Center PKO Banku Polskiego czynne całą dobę: 800 302 302 – połączenie bezpłatne) lub pod ogólnopolski numer systemu zastrzegam.pl: +48 828 828 828. Warto wpisać ten kontakt do telefonu komórkowego, by w razie awaryjnej sytuacji nie tracić czasu na szukanie.

Transakcje internetowe

Coraz częściej płacimy kartą także w sklepach internetowych. W tym roku PKO Bank Polski wprowadził bezpłatną usługę 3D-Secure, dzięki której płatności w sklepach oznaczonych symbolami „MasterCard SecureCode” lub „Verified by VISA” są zabezpieczone kodem jednorazowym. System 3D-Secure umożliwia dodatkową autoryzację transakcji, np. za pomocą haseł SMS otrzymanych pod numer telefonu komórkowego.

Bezpieczny urlop

Chętnie korzystamy z kart także podczas urlopu i w podróży. Również wówczas należy pamiętać o ich bezpieczeństwie. PKO Banku Polski oferuje m.in. specjalny pakiet ubezpieczeń podróżnych, zapewniający ochronę w trakcie wyjazdów za granicę. Warto skorzystać także z dodatkowego – dobrowolnego „Ubezpieczenia na szóstkę”. Obejmuje ono ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, rzeczy opłaconych kartą i gwarancję najniższej ceny, bagażu i opóźnienia w jego dostarczeniu oraz bogaty pakiet assistance – Medyczne oraz Dom. Można też wybrać ubezpieczenie podróżne, które z pewnością zapewni bezpieczeństwo podczas podróży. Każdy sposób jest dobry, aby chronić to, co dla nas cenne. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności i na co dzień zachować zdrowy rozsądek.

Jak zadbać o bezpieczeństwo płatności kartą

  1. Chroń PIN.
  2. Nie podawaj nikomu swojego kodu PIN.
  3. Ustaw dzienne limity transakcji.
  4. Podczas wypłat z bankomatu zakrywaj klawiaturę.
  5. Nie trać karty z oczu.
  6. Gdy stracisz kartę – zastrzeż ją.
  7. Regularnie przeglądaj wyciągi i historię transakcji.
  8. Rób e-zakupy tylko na zaufanych stronach.
  9. Wykup dodatkowe ubezpieczenie.

 

Marcin Złoch

 

Podczas podróży zagranicznych, na wakacjach czy w trakcie wyjazdów służbowych warto korzystać z funkcji karty wielowalutowej. Wszystkie karty debetowe wydawane do kont osobistych PKO Banku Polskiego mają tę funkcję. Uruchamia się ją przez podpięcie do karty rachunku walutowego z oferty banku. Do karty można podpiąć rachunki: w euro, funtach brytyjskich, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich, koronach duńskich, norweskich albo szwedzkich. Jeśli rachunek w walucie dokonywanej kartą transakcji będzie do niej podpięty, zostanie ona automatycznie rozliczona bezpośrednio na nim, bez kosztów przewalutowania.

Uruchomienie funkcji wielowalutowej nie zmienia zasad działania karty, nie trzeba też wymieniać dotąd posiadanej na nową. Tak samo jak obecnie można nią płacić zbliżeniowo i tradycyjnie w sklepach stacjonarnych, w internecie i wypłacać gotówkę. Może być ona źródłem pieniądza dla transakcji zbliżeniowych dokonywanych telefonem, również tych w walutach obcych. 

W przypadku realizacji operacji w walucie innej niż rachunki podpięte do karty, następuje przewalutowanie i rozliczenie transakcji na dotychczasowych zasadach – w złotych z konta osobistego. Podobnie jest w przypadku, gdy na rachunku walutowym nie ma wystarczających środków do pokrycia całej kwoty transakcji. Rachunki walutowe do karty można podpiąć samodzielnie w Serwisie internetowym iPKO. Chcąc zasilić rachunki walutowe można skorzystać z kantoru internetowego PKO. Z usługi można korzystać 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu zarówno w serwisie transakcyjnym iPKO, jak i w aplikacji mobilnej IKO. Umożliwia łatwą i szybką wymianę walut po atrakcyjnych kursach, pomiędzy rachunkami prowadzonymi w PKO Banku Polskim. Rozliczenie transakcji przebiega automatycznie, a środki natychmiast pojawiają się na wskazanym rachunku.

 

Czytaj także:

Postaw wszystko na bezpieczną kartę

Czasowa blokada karty sposobem na spokojne ferie za granicą

Czujny znaczy bezpieczny – rzecz o bezpieczeństwie bankowości elektronicznej

loaderek.gifoverlay.png