2018.08.02

Bezpieczna karta – spokojna głowa

Karta to najbezpieczniejszy środek płatniczy, o ile używając jej, zachowamy odpowiednie środki ostrożności.

Około 95 proc. z nich ma mikroprocesory oparte o technologię EMV, wykorzystującą dynamiczne uwierzytelnianie. „Oszukanie” tego systemu, np. replikacja – powielenie transakcji – jest więc praktycznie niemożliwe. Zagrożeniem pozostaje jednak przejęcie karty lub jej danych przez niepowołaną osobę.

Dbaj i korzystaj

Odpowiednia ochrona karty, kodów PIN i CVC/CVV zapewnia bezpieczeństwo płatności. Nie należy udostępniać nikomu swojego numeru PIN ani zapisywać go w widocznym miejscu, np. na kartce, którą nosimy wraz z kartą w portfelu, w szczególności na samej karcie. Numer CVC/CVV można podawać tylko na zaufanych stronach WWW. W przypadku płatności online warto stosować cyfrowe portfele, które pozwala zaszyfrować dane karty.

Zagrożeniem dla posiadaczy kart może być ich zgubienie lub kradzież. Jeśli tak się stanie – należy, jak najszybciej zablokować kartę. Można to zrobić dzwoniąc do swojego banku (Contact Center PKO Banku Polskiego czynne całą dobę: 800 302 302 – połączenie bezpłatne) lub pod ogólnopolski numer systemu zastrzegam.pl: +48 828 828 828. Warto wpisać ten kontakt do telefonu komórkowego, by w razie awaryjnej sytuacji nie tracić czasu na szukanie.

Transakcje internetowe

Coraz częściej płacimy kartą także w sklepach internetowych. W tym roku PKO Bank Polski wprowadził bezpłatną usługę 3D-Secure, dzięki której płatności w sklepach oznaczonych symbolami „MasterCard SecureCode” lub „Verified by VISA” są zabezpieczone kodem jednorazowym. System 3D-Secure umożliwia dodatkową autoryzację transakcji, np. za pomocą haseł SMS otrzymanych pod numer telefonu komórkowego.

Bezpieczny urlop

Chętnie korzystamy z kart także podczas urlopu i w podróży. Również wówczas należy pamiętać o ich bezpieczeństwie. PKO Banku Polski oferuje m.in. specjalny pakiet ubezpieczeń podróżnych, zapewniający ochronę w trakcie wyjazdów za granicę. Warto skorzystać także z dodatkowego – dobrowolnego „Ubezpieczenia na szóstkę”. Obejmuje ono ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, rzeczy opłaconych kartą i gwarancję najniższej ceny, bagażu i opóźnienia w jego dostarczeniu oraz bogaty pakiet assistance – Medyczne oraz Dom. Można też wybrać ubezpieczenie podróżne, które z pewnością zapewni bezpieczeństwo podczas podróży. Każdy sposób jest dobry, aby chronić to, co dla nas cenne. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności i na co dzień zachować zdrowy rozsądek.

Jak zadbać o bezpieczeństwo płatności kartą

 1. Chroń PIN.
 2. Nie podawaj nikomu swojego kodu PIN.
 3. Ustaw dzienne limity transakcji.
 4. Podczas wypłat z bankomatu zakrywaj klawiaturę.
 5. Nie trać karty z oczu.
 6. Gdy stracisz kartę – zastrzeż ją.
 7. Regularnie przeglądaj wyciągi i historię transakcji.
 8. Rób e-zakupy tylko na zaufanych stronach.
 9. Wykup dodatkowe ubezpieczenie.

 

Marcin Złoch

 

Podczas podróży zagranicznych, na wakacjach czy w trakcie wyjazdów służbowych warto korzystać z funkcji karty wielowalutowej. Wszystkie karty debetowe wydawane do kont osobistych PKO Banku Polskiego mają tę funkcję. Uruchamia się ją przez podpięcie do karty rachunku walutowego z oferty banku. Do karty można podpiąć rachunki: w euro, funtach brytyjskich, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich, koronach duńskich, norweskich albo szwedzkich. Jeśli rachunek w walucie dokonywanej kartą transakcji będzie do niej podpięty, zostanie ona automatycznie rozliczona bezpośrednio na nim, bez kosztów przewalutowania.

Uruchomienie funkcji wielowalutowej nie zmienia zasad działania karty, nie trzeba też wymieniać dotąd posiadanej na nową. Tak samo jak obecnie można nią płacić zbliżeniowo i tradycyjnie w sklepach stacjonarnych, w internecie i wypłacać gotówkę. Może być ona źródłem pieniądza dla transakcji zbliżeniowych dokonywanych telefonem, również tych w walutach obcych. 

W przypadku realizacji operacji w walucie innej niż rachunki podpięte do karty, następuje przewalutowanie i rozliczenie transakcji na dotychczasowych zasadach – w złotych z konta osobistego. Podobnie jest w przypadku, gdy na rachunku walutowym nie ma wystarczających środków do pokrycia całej kwoty transakcji. Rachunki walutowe do karty można podpiąć samodzielnie w Serwisie internetowym iPKO. Chcąc zasilić rachunki walutowe można skorzystać z kantoru internetowego PKO. Z usługi można korzystać 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu zarówno w serwisie transakcyjnym iPKO, jak i w aplikacji mobilnej IKO. Umożliwia łatwą i szybką wymianę walut po atrakcyjnych kursach, pomiędzy rachunkami prowadzonymi w PKO Banku Polskim. Rozliczenie transakcji przebiega automatycznie, a środki natychmiast pojawiają się na wskazanym rachunku.

 

Czytaj także:

Postaw wszystko na bezpieczną kartę

Czasowa blokada karty sposobem na spokojne ferie za granicą

Czujny znaczy bezpieczny – rzecz o bezpieczeństwie bankowości elektronicznej

  • Bankofinanse

   02019.03.20

   PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

   Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.19

   IKO to najlepszy mobilny bank

   Od 2013 r. aplikacja IKO pozwala zarządzać kontem z telefonu. Można m.in. wykonywać przelewy, wypłacać gotówkę z bankomatów, skanować i opłacać faktury, złożyć wniosek o otwarcie konta czy płacić zbliżeniowo.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.18

   Sto lat śmiałych decyzji

   Jesteśmy już liderem bankowej ekstraklasy, ale cały czas szlifujemy formę przed kolejnymi rozgrywkami, ćwiczymy nowe zagrania. Bo jest jeszcze wiele pucharów do zdobycia w kraju i… za granicą. Wierzę, że w kolejnych dekadach wygramy niejedne mistrzostwa – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.18

   #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

   Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.18

   Siódma edycja konferencji CEE Capital Markets

   W Londynie rozpoczyna się siódma edycja konferencji CEE Capital Markets. 18 i 19 marca czterdzieści spółek z Polski i innych krajów z regionu EŚW spotka się z ponad czterdziestoma zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi. Organizatorem konferencji jest PKO Bank Polski. Jest to największe tego typu wydarzenie organizowane poza Polską.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.15

   Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

   Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

   więcej
  Pokaż więcej