2018.01.24

Czasowa blokada karty sposobem na spokojne ferie za granicą

Wybierasz się na narty do Austrii, Włoch, Francji czy Szwajcarii? A może planujesz spędzić ferie w Tajlandii, Dubaju czy na Kubie? Niezależnie od celu zimowego wypoczynku, masz szansę zadbać o bezpieczeństwo swoich płatności dzięki czasowej blokadzie karty.

Scenariusz nr 1: w trakcie zagranicznego pobytu wychodzisz z hotelowego pokoju, zostawiając w nim portfel z dokumentami, bo nie jest ci do niczego potrzebny podczas kolacji/szusowania po stoku/wizyty na basenie. W portfelu masz nie tylko gotówkę, ale i kartę. Albo kilka kart. I nie chcesz, aby ktokolwiek niepowołany miał dostęp do twoich pieniędzy.

Scenariusz nr 2: portfel z gotówką i kartami gdzieś się zawierusza. Nie jesteś pewien/pewna, czy stało się to w trakcie rozpakowywania bagaży, przejazdu taksówką czy pobytu w wypożyczalni nart. A może po prostu trafił do innej torby niż ci się wydaje. W efekcie nie masz pewności czy karty zginęły i chcesz zyskać chwilę, aby je odszukać, zanim zablokujesz je na stałe. 

W przypadku obu scenariuszy (ale nie tylko, bo w grę wchodzą inne sytuacje, w których martwisz się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy) rozwiązaniem jest czasowa blokada karty za pośrednictwem serwisu iPKO, aplikacji IKO lub infolinii PKO Banku Polskiego. Dzięki temu możesz być spokojny o środki na swoim koncie. W dowolnym momencie odblokowujesz kartę i ponownie możesz nią płacić – w przeciwieństwie do zastrzeżenia, bo raz zastrzeżona karta do niczego już się nie przyda, a na jej duplikat trzeba czekać kilka dni.

– Na stoku czy plaży portfel w kieszeni nie zawsze jest potrzebny, a nawet pożądany, więc możliwość szybkiego, czasowego zablokowania karty chroniąca pieniądze to przydatna funkcja – przekonuje Andrzej Gollnau, klient PKO Banku Polskiego, który wraz z żoną i trójką dzieci regularnie podróżuje po świecie. – Za granicą niemal wszystkie należności regulujemy kartami. Płacimy w sklepach, restauracjach, za bilety na komunikację miejską, za wstęp do muzeów i na stadiony. Czasowa blokada daje większe poczucie bezpieczeństwa – dodaje.

Jakie typy płatności i operacji blokuje czasowa blokada kart? W grę wchodzą zarówno płatności w sklepach i w internecie, jak i wypłaty z bankomatów czy zmiana limitów karty. Do tego: zmiana/nadanie kodu PIN oraz dodanie karty do portfela internetowego (np. PayPal, uPaid MasterPass). Rozwiązanie nie dotyczy natomiast operacji dokonywanych bez blokady środków na rachunku (tzw. offline), możliwości zastrzeżenia karty, zmiany 3-D Secure i zmiany wizerunku.

Dwie ważne uwagi: karty może blokować jedynie ich posiadacz (nie użytkownik), a usługa jest darmowa (nie wpływa jednak na zmianę sposobu naliczania opłat za kartę, tzn. po włączeniu czasowej blokady karty będzie pobierana opłata miesięczna, o ile taryfa prowizji i opłat przewiduje taką opłatę).

Jak włączyć czasową blokadę karty przez aplikację IKO?

1. Wejdź w aplikację IKO, a następnie w sekcję „Mój Bank”.
2. Wybierz zakładkę „Karty”. Kliknij ikonę blokady kart. Możesz również skorzystać z opcji czasowej blokady karty dostępnej w menu kontekstowym na szczegółach danej karty.
3. Podaj PIN do aplikacji, aby potwierdzić zablokowanie karty.
4. Informacja o statusie zablokowanej karty („Czasowo zablokowana”) pojawi się przy nazwie karty na liście kart oraz w szczegółach karty.

Jak wyłączyć czasową blokadę kart w aplikacji IKO?

1. Wejdź w aplikację IKO, a następnie w sekcję „Mój Bank”.
2. Wybierz zakładkę „Karty”. Kliknij ikonę blokady kart. Możesz również skorzystać z opcji dostępnej w menu kontekstowym na szczegółach danej karty.
3. Podaj PIN do aplikacji, aby potwierdzić odblokowanie karty.
4. Informacja o braku statusu zablokowanej karty pojawi się przy nazwie karty.

Jak zablokować czasowo kartę w serwisie internetowym iPKO?

1. Zaloguj się do serwisu internetowego iPKO, a następnie wejdź w sekcję „Karty”.
2. Wybierz daną kartę.
3. Rozwiń szczegóły karty i w wierszu „Status” wybierz „zablokuj czasowo”. Możesz również skorzystać z opcji „Na skróty” wybierając pozycję „Zablokuj czasowo”.

Jak odblokować czasowo zablokowaną kartę w serwisie internetowym iPKO?

1. Zaloguj się do serwisu internetowego iPKO, a następnie wejdź w sekcję „Karty”.
2. Wybierz daną kartę.
3. Rozwiń szczegóły karty i w wierszu „Status” wybierz „odblokuj”. Możesz również skorzystać z opcji „Na skróty” wybierając pozycję „Odblokuj”.

Jak zablokować czasowo kartę przez infolinię?

Zadzwoń pod numer 800 302 302 (brak opłat dla numerów krajowych na terenie kraju; w pozostałych przypadkach – opłata zgodna z taryfą operatora) lub +48 81 535 60 60 (opłata zgodna z taryfą operatora) i połącz się z konsultantem. 

Maciej Pobocha 

Czytaj także:

To łatwiejsze niż jazda na nartach! W czasie ferii płać kartą płatniczą!

Wszystkie waluty w jednym miejscu! Zalety płatności kartą wielowalutową za granicą

Dwie karty – debetowa i kredytowa – więcej możliwości!

loaderek.gifoverlay.png